graphic-header
Občanský kalendář » «»

duben 2017

2017-3&clndr_act=1491516000
2017-5&clndr_act=1491516000
PoÚtStČtSoNe
1
sobota 1. dubna   »   2 události
Akce » Veganfest 2017
2
neděle 2. dubna   »   2 události
Akce » Veganfest 2017
3
pondělí 3. dubna   »   1 událost
Akce » Veganfest 2017
4
úterý 4. dubna   »   1 událost
Akce » Veganfest 2017
5
středa 5. dubna   »   1 událost
Akce » Veganfest 2017
6
čtvrtek 6. dubna   »   1 událost
Akce » Veganfest 2017
7
pátek 7. dubna   »   1 událost
Akce » Veganfest 2017
8
sobota 8. dubna   »   3 události
Akce » Veganfest 2017
9
neděle 9. dubna   »   1 událost
Akce » Veganfest 2017
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20
21
pátek 21. dubna   »   1 událost
22
sobota 22. dubna   »   2 události
Akce » Den Země 2017
23
neděle 23. dubna   »   1 událost
24
pondělí 24. dubna   »   1 událost
25
úterý 25. dubna   »   1 událost
26
středa 26. dubna (dnes)   »   1 událost
27
čtvrtek 27. dubna   »   1 událost
28
pátek 28. dubna   »   1 událost
29
sobota 29. dubna   »   1 událost
30
neděle 30. dubna   »   1 událost
Zůstaňte se 7.G v kontaktu »
Sítnice »

25 let Sedmé generace

Videoanketa k narozeninám 7.G.

Anketa »

Jak hodnotíte rok 2016?

stál za starou belu

špaténka, ale byly horší

střídavě oblačno

v podstatě dobrý

můj životní rok

Ke stažení »

Chcete mít 7.G ve svém počítači napořád? Stačí si stáhnout naše tapety, bannery či ikonky.

7.G twitter »

Sedmá generace  »

Petice


 • Špatná novelizace stavebního zákona. Podpořte výzvu senátorům na www.vrattelidemprava.cz. Do Senátu vstupuje vládní novela stavebního zákona, ve které poslanci schválenými pozměňovacími návrhy změnili ustanovení § 70 zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny. A to znamená, že nově nedovoluje spolkům účastnit se územních a stavebních řízení.Vzkažte senátorům, aby pro změnu zákona nehlasovali a zachovali účast veřejnosti při ochraně životního prostředí na současné úrovni.

 • Evropská výzva proti glyfosátu. Kromě české výzvy www.parkybezchemie.cz se můžete zapojit i do celoevropské iniciativy proti pesticidu glyfosát. Právě konec roku rozhodne, zda se bude používat i dalších deset až patnáct let. Proti obnovené registraci se vyjádřete tady: www.global2000.at/stop-glyphosat.

 • Zachraňte modré srdce Evropy.Balkán známe jako místo plné divokých řek a jedinečných druhů ryb. V následujících letech je však naplánovaný vznik až 2700 nových vodních děl, které navždy zasáhnou do křehkého říčního ekosystému této oblasti. Iniciativa Save the Blue Heart of Europe upozorňuje na toto nebezpečí na www.balkanrivers.net.

 • Zastavte zabíjení vyder.Dolní Rakousko rozhodlo o vybití desítek chráněných vyder říčních, druhu, který před sto lety z Rakouska zmizel a teď se úspěšně vrátil. Důvodem k vybití jsou údajně velké škody na rybách. Petici WWF na záchranu vyder můžete podpořit na www.wwf.at/de/petition-kein-abschuss-von-fischottern.

 • Smog nad Brnem. Napište primátorovi města Brna Petru Vokřálovi, aby se zasadil o zlepšení ovzduší v Brně. Třeba i tím, že informace o smogu budou dostupné prostřednictvím sms nebo ve vozidlech veřejné dopravy. Více na www.muzudychat.cz.
 • Domov Robina Hooda v ohrožení.Sherwoodský les a další lokality se mohou stát místem seismických průzkumných vrtů na základě licence, kterou dostala nadnárodní společnost Ineos. Ekologické organizace nyní vyzývají britskou vládu, aby povolení stáhla a vyloučila jakoukoli těžbu břidličného plynu v chráněném lese a jeho okolí. Více najdete na act.foe.co.uk/act/save-sherwood-forest-fracking.

 • Za záchranu historického panoramatu Olomouce. Přidejte se k žádosti určené politickým představitelům Olomouce, aby znovu posoudili třiadvacetipodlažní věž, takzvanou Šantovka tower, jejíž stavba nenávratně naruší historický ráz města. Více najdete na e-petice.cz/petitions/petice-za-zachranu-historickeho-panoramatu-olomouce.html.

 • Zameťte s krutostí. V Evropské unii je stále povoleno testovat čisticí prostředky pro domácnost na zvířatech. Organizace Svoboda zvířat vedla úspěšnou kampaň za zákaz testování kosmetiky na zvířatech v EU, nyní chce téhož dosáhnout i u čisticích prostředků. Vyzvat Evropský parlament můžete na www.svobodazvirat.cz.

 • Petice proti vodnímu dílu Pěčín.Vyjádřete nesouhlas s další přípravou a případnou hrozící realizací vodního díla Pěčín na řece Zdobnici v první zóně CHKO Orlické hory a Evropsky významné lokalitě Zdobnice — Říčka. Aktuální situaci sledujte na stoppecin.cz, kde si můžete i stáhnout petici a podepsat ji do konce ledna 2017.

 • Výstavba vodního díla u Teplic nad Bečvou.Řeka Bečva je poslední štěrkonosnou řekou v České republice, její jedinečný souvislý tok má však být přerušen přehradou Skalička. Podpořte variantu bočního poldru, který nejen zachovává unikátní biologické hodnoty Bečvy, ale poslouží i jako protipovodňové opatření. Připojit se můžete na www.spojenabecva.cz.

 • Nechceme plantáže vytlačující pralesy. Slow Food spolu s dalšími organizacemi v listopadu odeslalo dopis Evropské komisi, který ji žádá, aby neposkytovala 19 milionů eur na podporu produkce, spotřeby a vývozu masa, jelikož kvůli tomu dochází k destrukci pralesů. Případ můžete sledovat na www.slowfood.com.

 • Doba glyfosátová? Pomozte ji ukončit.Připojte se k výzvě Hnutí DUHA proti využívání nebezpečného herbicidu. Glyfosát je nejpoužívanějším herbicidem u nás a podle Mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny (IARC) jde pravděpodobně o rakovinotvornou látku. Vykazuje však i další vlastnosti nebezpečné pro lidské zdraví a životní prostředí. Napište ministrům, co si o tom myslíte — www.parkybezchemie.cz.

 • Podvodní svět. Stovky žraloků a rejnoků jsou každý rok zabity pro jejich ploutve, zuby, chrupavky, maso či olej. Pokud chcete, aby nejohroženější tři druhy — žralok hedvábný, liškoun či rejnok manta — byly zařazeny pod ochranu CITES, tedy pod celosvětovou kontrolu obchodu s ohroženými druhy, zamiřte na www.thepetitionsite.com.

 • Uhlí neutečeš.Nová kampaň Greenpeace zaměřená na následky zplodin z uhelných elektráren. Argumenty proti těžbě uhlí si můžete přečíst a k výzvě se připojit na www.uhlineuteces.cz

 • Zachraňte kasuáry.Třetí největší pták, který žije v deštných pralesích například v australském Queenslandu, je ohrožován útoky psů. Podepište petici, která mimo jiné vyzývá, aby se změnily zákony, které nyní umožňují například lov prasat pomocí psů, čímž jsou ohroženi právě i kasuáři. Více na rainforestinfo.nationbuilder.com.

 • Jezdím pro Brno. Na webu jezdimprobrno.cz provozovaném spolkem Brno na kole najdete například kalkulačku, která vám napoví, jak jezdit do práce či školy co nejrozumněji dle délky vaší cesty, fyzické zátěže a dalších parametrů.

 • Všetko pre nič. Chcete vidět, jak to vypadá, když se pro přírodu nedělá vůbec nic? Podívejte se na nejnovější kampaň Lesoochranářského seskupení Vlk na http://vsetkoprenic.sk.

 • Konec pokusů. Každý rok trpí v Evropě miliony zvířat při krutých experimentech. Ukončete testování na zvířatech a zapojte se tak do petice Svobody zvířat na http://petpetition.org.

 • Zachraňme Trojský prales. Dubový les (143 až 218 stromů) v Trojském pralese v Praze mezi Botanickou zahradou a zastávkou Na Pazderce v Praze 8 -Troji plánují investoři vykácet za účelem stavby rozhledny a dalších budov. K protestu se lze přidat na www.petice24.com.

 • Žaloba na Monsanto.Na www.monsanto-tribunal.org můžete podpořit žalobu, obviňující firmu Monsanto ze zločinů proti lidskosti a proti přírodě, tedy z ekocidy. Soudní přelíčení by se mělo odehrát letos v polovině října v nizozemském Haagu. Iniciativu již podpořilo přes sto organizací. Můžete též navrhovat jiné případy, stížnosti a potenciální svědectví na email claims@monsanto-tribunal.org.

 • Zákaz dovozu trofejí.Staňte se ve svém městě kapitánem petice za zákaz dovozu trofejových zvířat do České republiky. Více informací a petiční archy dodá milan.jeglik@seznam.cz, viz www.saveafricananimals.org.

 • Zachraňme údolí Oslavy. Vodní dílo na řece Oslavě u Čučic by mohlo zdevastovat jedinečné údolí řeky Oslavy a Chvojnice a vést k rozvrácení jeho tvářnosti, ke zničení jeho historických, a především přírodních hodnot a krás, k likvidaci výskytu kriticky ohrožených druhů fauny a flory. Akce na podporu údolí se uskuteční 19. 6. na náměstí v Oslavanech na náměstí. Více informací a petice k podpisu dodá vit.aldorf@post.cz, viz též facebooková stránka Zachraňme údolí Oslavy.

 • Už žádné další GMO — Say no to new GMO. Zemědělské a chemické společnosti se snaží dostat zpátky do hry některé geneticky modifikované organismy a tvrdí, že některé GMO produkované novými technologiemi ve skutečnosti GMO nejsou. Více informací získáte a petici podepisujte na mezinárodních stránkách Greenpeace www.greenpeace.org.

 • Zákaz chovu takzvaných kožešinových zvířat. Organizace Svoboda zvířat spustila kampaň a petici proti chovu norků, činčil či lišek. Zvířata jsou často chována v podmínkách, které neodpovídají jejich etologickým potřebám a trpí nejrůznějšími poruchami a onemocněními. V zemích jako Velká Británie či Rakousko je již chov zcela zakázán. Miřte na www.svobodazvirat.cz.

 • Následujme sousedy.Slovenská Sloboda zvierat získala již 55 tisíc podpisů podporujících zákaz chovu, drezúry a předvádění všech druhů zvířat v cirkusech, delfináriích, akvaparcích a ostatních druzích zábavních parků na území Slovenska. Podporu má ve slovenském ministrovi zemědělství Peteru Hajnalovi, který má návrh zákona na zákaz volně žijících zvířat v cirkusech jako jednu ze svých priorit. Více informací a petice k tisku na slobodazvierat.sk, českou petici lze podepsat na www.cirkusybezzvirat.cz/pomoc/petice.

 • Proti Roundupu a karcinogenním látkám. Pokud už nechcete, aby vám glyfosáty otravovaly půdu krajinu a jídlo, podepište petici Evropskému parlamentu tady.

 • Zachraňme Vřesovou studánku. Záměr výstavby kaple a turistické chaty s restaurací a ubytováním na jednom z nejcennějších míst Jeseníků — pod vrcholem Červené hory v lokalitě Vřesové studánky — by znamenala faktický zánik místní mimořádné přírody. Napište ministrovi životnímu prostředí a dalším vlivným osobám, co si o tom myslíte. Viz www.zachranmevresovoustudanku.cz.

 • Ochrana českých národních parků. Parlament právě projednává klíčový zákon o českých národních parcích. Pomozte na jejich území zajistit přírodě lepší ochranu před kácením, developerskou zástavbou a jinými škodlivými zásahy. Můžete například poslancům a senátorům poslat pohlednici z ohrožených míst v národním parku Šumava, o kterém se nejvíce diskutuje. Více na www.hnutiduha.cz/pohledodsrdce.

 • Zachraňme Údolí Berounky. Protipovodňová opatření na této řece by mohla zničit tamní faunu a flóru. Podepsat protestní petici můžete na www.petice24.com.

 • Smutné i radostnější zprávy od Přátel Země. Poté, co byl propuštěn Sergej Vitiško z ruského trestaneckého tábora a Justinu Ojo v Nigérii propustili únosci, komplikuje se situace v Hondurasu. Čtyři aktivisté Přátel Země z Latinské Ameriky, kteří pracovali s místními komunitami proti projektům na rozšiřování komerčního zemědělství, přehrady a těžby dřeva, byli zastřeleni. Připojte se k výzvě honduraskému prezidentovi na www.foei.org.

 • Nebeské jezero v ohrožení. Osud ruského národního pokladu může být brzy zpečetěn. Do městečka Bělojarsk a jeho překrásné přírodní scenérie Numto se chystá s plnou silou vpadnout ropná společnost Surgutněftěgas, která zde již zahájila těžební práce. Nyní je chce rozšířit i do zdejších nejvzácnějších částí — do mokřadů, v nichž je průmyslová činnost zakázána. Více informací na greenpeace.org.

 • Vlašín na Automotodrom.Výzvu za zvolení brněnského zastupitele Mojmíra Vlašína do dozorčí rady Automotodromu můžete podepsat na www.petice24.com. „Jízda na motorkách není žádný sport,“ tvrdí Vlašín. Pořadatel brněnské Moto GP totiž každoročně po Brnu žádá příspěvek ve výši desítek milionů korun, přestože není jasné, kde peníze vlastně končí.

 • Kam se valí loučovické proudy. Podpořit můžete rovněž petici, snažící se zabránit komerčnímu využívání starého koryta řeky Vltavy pod VD Lipno I. pro účely adrenalinových sportů. Desetinásobné navyšování průtoku vody v období od poloviny května do září by znamenalo vysoké bezpečnostní riziko a v konečných důsledcích by projekt vedl k devastaci NPR Čertova stěna-Luč, především tzv. Čertových proudů a dalších cenných území řeky Vltavy. Viz http://e-petice.cz.

 • Detox Outdoor. Výzva mezinárodních Greenpeace cílí na outdoorové firmy North Face a Mammut a chce po nich, aby přestaly používat toxické chemikálie PFC. Petici a více informací najdete na detox-outdoor.org.

 • Podpořte českou iniciativu — spolek Prales dětem a projekt Green Life, který pomocí výkupu pozemků a jejich následné ochrany chrání sumaterské deštné pralesy a ohrožené druhy zvířat. Více informací na www.pralesdetem.cz.

 • Přímo v místě můžete podpořit indonéské Přátele Země (Friends of the Earth Indonesia) na Borneu a Sumatře, kteří zachraňují tamní obyvatele před požáry. Ty ničí tamější pralesy a rašeliniště a zabíjejí tak nevyčíslitelné množství druhů rostlin a živočichů. Většina požárů vzniká nedaleko palmových plantáží patřících společnostem, které zásobují velké potravinové společnosti. Více informací najdete na http://bit.ly/1KHdunK.

 • Zelený kruh a Nadace Via vyzývají k zavedení spravedlivých, rychlejších, lepších a jednodušších pravidel pro rozhodování o stavbách i kvalitnějšího a rychlejšího rozhodování úřadů i správních soudů. Podrobné body této výzvy proti omezení občanských práv novelou stavebního zákona najdete a e-podpis můžete připojit na www.zelenykruh.cz.
 • Strana zelených spustila kampaň s názvem Česká spoušť, která chce motivovat zemědělce i vládu k lepšímu hospodaření se zemědělskou půdou a zároveň zabránit její erozi. Více na www.ceskaspoust.cz.
 • Výzvu založenou na aktivní pomoci imigrantům, pravdivém informování novinářů, odpovědném jednání politiků a vyjadřující souhlas s principy tolerance a dodržování lidských práv můžete podepsat na www.proimigraci.cz.
 • Petiční výzva s názvem Máme rádi vlkov si klade za cíl připojit k současnému území celoroční ochrany vlka další území.Více na www.wolf.sk.
 • Letos v dubnu schválilo Ministerstvo dopravy ČR vyhlášku, která má umožnit provoz naftových výletních lodí na brněnské přehradě. Petici Českého klubu cestovatelů můžete podpořit na www.ckc.cz/petice.html.
 • V Brazílii má nyní parlament hlasovat o změně ústavy a novém těžebním zákonu. Jak změna ústavy, tak těžební zákon by znamenaly zrušení vládní ochrany pozemků, což by uvolnilo cestu masivnímu budování přehrad, expanzi zemědělství a těžby na území původních obyvatel. Připojit podpis pod petici pro brazilskou vládu můžete na www.rainforest-rescue.org/petitions.
 • Indonéský prezident Joko Widodo loni při převzetí úřadu slíbil chránit pralesy a respektovat práva domorodých obyvatel. Nyní se chystá odevzdat 1,2 milionu hektarů deštného pralesa a území domorodců společnosti Big Agriculture. Jeho předvolební slib mu můžete připomenout na www.rainforest-rescue.org/petitions.
 • Výzvu k zastavení nenávisti vůči uprchlíkům adresovanou premiéru Bohuslavu Sobotkovi a ministru vnitra Milanu Chovancovi můžete podepsat na www.stopnenavisti.cz.
 • Hnutí DUHA opět pokračuje ve sběru podpisů pod petici za dobrý zákon o národním parku Šumava. Pokud jste tak ještě neučinili v minulých letech, můžete svůj podpis připojit rovněž elektronicky na www.hnutiduha.cz/petice.
 • Podpořte norské obyvatele, kteří vyzývají vládu, aby ukončila odstřel tamějších rysů. Více k situaci v Norsku článek na straně 22. Petici najdete taktéž na webu change.org: http://chn.ge/1PZJgp5.
 • Chorvatská vláda plánuje zahájit těžbu ropy a zemního plynu ze dna Jadranu. Friends of the Earth Chorvatsko (Zelena akcija) naopak usilují o zachování neporušeného moře — jejich petici můžete podepsat na platformě change.org zde: http://chn.ge/1H6CI05.
 • Petici proti TTIP, tedy připravovanému Transatlantickému investičnímu a obchodnímu partnerství, které představuje riziko podvolení se nadnárodním korporacím, můžete podepsat na www.e-petice.cz Více také na www.vttip.cz/ttip-ceta-tisa.html a https://stop-ttip.org/.
 • Kanadský boreální les, jeden z posledních zbývajících pralesů na světě, je zdrojem obživy pro mnoho původních obyvatel a domovem nespočetného množství druhů živočichů a rostlin. Požádejte ředitele dřevařského koncernu Resolute Forest Products Richarda Garneaua, aby ukončil jeho destrukci. Více na www.greenpeace.org.
 • Nezisková iniciativa Slepice v nouzi si za svůj hlavní cíl stanovila pomoci slepicím z vajíčkových velkochovů. Chce, aby alespoň tu druhou část života (slepice se mohou dožít více než 10 let) prožily tam, kde uvidí slunce, trávu, žížaly a kde se budou moci popelit a běhat po zahradě. Více zde.
 • Nemalý, zato však šlechetný cíl si klade Koalice proti palmovému oleji, která chce zajistit komunikaci a koordinovaný postup na území České republiky a Slovenska při snaze o omezení spotřeby palmového oleje, informování spotřebitelů o alternativních výrobcích a společnostech, které palmový olej využívají, nebo se naopak jeho použití vzdaly. Více najdete tady.
 • Zachraňme stromy! — petice za lepší legislativní rámec ochrany dřevin rostoucích mimo les zde.
 • Petici S.O.S pro migranty v Evropě požadující lepší imigrační politiku Evropské unie můžete podepsat zde
 • Souhlas s tím, že by měli jaderné společnosti platit za škody na jejich reaktorech spůsobených nehodou ve Fukušimě, můžete vyjádřit zde
 • Pomoci prosazovat lidská práva tam, kde selhávají vlády, a vyzvat Evropskou unii k tomu, ať zasáhne a učiní přítrž diskriminaci, které dennodenně čelí Romové, můžete zde.
 • Pomozte podpisem petice zachránit místo výskytu kazašského irbise neboli levharta sněžného, jehož populace se odhaduje na maximálně 200 jedinců. Naleznete ji zde.
 • Můžete se též připojit k dopisu čínskému prezidentu Si Ťin-pchingovi, aby podnikl kroky k zamezení pašeráctví slonoviny do Číny. Jen loni bylo v Tanzanii ilegálně zabito na 10 000 slonů a k dovozu slonoviny do Číny se používají i diplomatické kanály. Viz https://www.rainforest-rescue.org.

Webová sekce Občanský kalendář vznikla v rámci projektu Systém dalšího vzdělávání v oblasti aktivního občanství (CZ.1.07/3.1.00/37.0075), spolufinancovaném Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky v rámci Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost.

[22. října 2012]

  Líbí se vám tento článek?
 
  Chcete autora finančně odměnit?
Jak mikroplatby Flattr fungují?
Anebo nás chcete ve vydávání podobných textů podpořit jinak?

Okomentujte článek na facebooku...

...anebo svůj komentář přidejte zde:

Vít Kouřil - Brno - 22. 5. 2013 15:52

Dobrý den, děkujeme za tip, petici zařadíme. Zdraví V.K.

Ivan Datko - Praha 4 - 19. 5. 2013 11:56

Dobry den, je nejak mozne zaslat odkaz na petici kterou bych chtel navrhnout na zarazeni do Vaseho seznamu ? Chtel bych tam doplnit petici za Bezpodminecni zakladni prijem : http://basicincome2013.eu/ubi/cs/


Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.