graphic-header
Občanský kalendář » «»

duben 2018

2018-3&clndr_act=2018-4-22
2018-5&clndr_act=2018-4-22
PoÚtStČtSoNe
1
2 3 4 5 6
9 10
11
středa 11. dubna   »   1 událost
Akce » NGO Market 2018
12 13
14
sobota 14. dubna   »   1 událost
15
16 17 18 19
20
pátek 20. dubna   »   4 události
21
sobota 21. dubna   »   3 události
22
neděle 22. dubna (dnes)   »   2 události
23
pondělí 23. dubna   »   1 událost
24
úterý 24. dubna   »   1 událost
25
středa 25. dubna   »   1 událost
26
čtvrtek 26. dubna   »   1 událost
27
pátek 27. dubna   »   1 událost
28
sobota 28. dubna   »   1 událost
29
neděle 29. dubna   »   1 událost
30
pondělí 30. dubna   »   2 události
Akce » Strom roku 2018
Zůstaňte se 7.G v kontaktu »
Sítnice »

25 let Sedmé generace

Videoanketa k narozeninám 7.G.

Anketa »

Jak zatím hodnotíte rok 2017

můj životní rok

v podstatě dobrý

střídavě oblačno

špaténka, ale byly horší

stál za starou belu

Ke stažení »

Chcete mít 7.G ve svém počítači napořád? Stačí si stáhnout naše tapety, bannery či ikonky.

7.G twitter »

Sedmá generace  »

red

Potřebuje 1 zadek 4 kola?

Při pohledu na stále "hustější" dopravní zácpy věnujeme tuto Sítnici otázce Co s ulicí?.

Při pohledu na stále "hustější" dopravní zácpy věnujeme tuto Sítnici otázce Co s ulicí?. Nejprve se můžete podívat na sestřih z dokumentárního filmu Contested Streets, recenzovaného Pavlínou Binkovou v SG 5/2008 a představeného v rámci akcí Zažít město jinak, pořádaných pražským Auto*Matem. Kromě krátkého expozé dopravní situace v New Yorku, Londýně, Paříži a Kodani v ukázce například zazní, že londýnské poplatky za vjezd do centra posílily veřejnou dopravu a že "vyjít či vyjet na kole do sousedství a nebýt přitom sražen náklaďákem, by nemělo být nějakým privilegiem, ale základním právem". Nelze než přitakat.

Jelikož ulicím a silnicím "vyspělého světa" už sto let dominují auta, připomeňme si, že tito domácí miláčci dovedou být docela účinnými zbraněmi hromadného ničení. To poměrně naturalisticky dokládá polská montáž ze západních preventivních kampaní za bezpečnost jízdy. Za tónů profláknutého, leč v tomto případě výstižného hudebního doprovodu Metalliky uznejme, že na ničem jiném než na životě opravdu tolik nezáleží.

I Řebíčkovo ministerstvo dopravy se probralo z letargie a snaží se odstrašujícími klipy reagovat na fiasko bodového systému (počet obětí na tuzemských silnicíh vzrostl z 956 v roce 2006 na 1123 v roce 2007). Doufejme, že spoty z dílny režiséra Filipa Renče (odhlédněme od možných politických motivací při zadávání zakázky) pomůžou snížit počet letošních obětí pod tisíc. I když, právě dnes vyšla zpráva "Začínají dušičky. Přibude bouraček i usmrcených". A předvánoční ralley je za dveřmi...

Ale abychom furt nebyli tak morbidní, skončeme katarzním hepáčem: oslavu cyklistiky ve všech (ne)možných formách si můžete vychutnat ve videoklipu k zářijové Velké pražské cyklojízdě se čtyřmi tisícovkami účastníků. (Více o cyklo-dění se dozvíte na stránkách Cyklojízdy.) Z provinciálního Brna dlužno dodat, že "malá brněnská cyklojízda" přilákala do sychravého počasí jenom 75 kolařů. Ale ten závěrečný čaj v Antroposu nám chutnal – i s vědomím, že kodaňského cyklistického ráje se pod Špilberkem ještě dlouho nedočkáme.

Co dodat? Snad jen Jezděte s čistým svědomím, abychom parafrázovali současná greenwashingové hesla automobilek Renault a Lexus. A hlavně jezděte pomalu – abychom připomněli téma šestého čísla SG, jímž je pomalý život.

(31. 10. 2008)

[31. října 2008]

  Líbí se vám tento článek?
 
  Chcete autora finančně odměnit?
Jak mikroplatby Flattr fungují?
Anebo nás chcete ve vydávání podobných textů podpořit jinak?


Další články tohoto autora

Okomentujte článek na facebooku...

...anebo svůj komentář přidejte zde:


Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.