graphic-header
Občanský kalendář » «»

červenec 2017

2017-6&clndr_act=2017-7-26
2017-8&clndr_act=2017-7-26
PoÚtStČtSoNe
1 2
3 4 5
6
čtvrtek 6. července   »   2 události
Akce » Boskovice
7
pátek 7. července   »   1 událost
Akce » Boskovice
8
sobota 8. července   »   1 událost
Akce » Boskovice
9
neděle 9. července   »   1 událost
Akce » Boskovice
10
pondělí 10. července   »   1 událost
11
úterý 11. července   »   1 událost
12
středa 12. července   »   1 událost
13
čtvrtek 13. července   »   1 událost
14
pátek 14. července   »   1 událost
15
sobota 15. července   »   2 události
16
neděle 16. července   »   2 události
17
pondělí 17. července   »   1 událost
18
úterý 18. července   »   1 událost
19
středa 19. července   »   1 událost
20
čtvrtek 20. července   »   1 událost
21
pátek 21. července   »   1 událost
22
sobota 22. července   »   1 událost
23
24 25 26 27 28 29 30
31
Zůstaňte se 7.G v kontaktu »
Sítnice »

25 let Sedmé generace

Videoanketa k narozeninám 7.G.

Anketa »

Jak hodnotíte rok 2016?

stál za starou belu

špaténka, ale byly horší

střídavě oblačno

v podstatě dobrý

můj životní rok

Ke stažení »

Chcete mít 7.G ve svém počítači napořád? Stačí si stáhnout naše tapety, bannery či ikonky.

7.G twitter »

Sedmá generace  »

red

Potřebuje 1 zadek 4 kola?

Při pohledu na stále "hustější" dopravní zácpy věnujeme tuto Sítnici otázce Co s ulicí?.

Při pohledu na stále "hustější" dopravní zácpy věnujeme tuto Sítnici otázce Co s ulicí?. Nejprve se můžete podívat na sestřih z dokumentárního filmu Contested Streets, recenzovaného Pavlínou Binkovou v SG 5/2008 a představeného v rámci akcí Zažít město jinak, pořádaných pražským Auto*Matem. Kromě krátkého expozé dopravní situace v New Yorku, Londýně, Paříži a Kodani v ukázce například zazní, že londýnské poplatky za vjezd do centra posílily veřejnou dopravu a že "vyjít či vyjet na kole do sousedství a nebýt přitom sražen náklaďákem, by nemělo být nějakým privilegiem, ale základním právem". Nelze než přitakat.

Jelikož ulicím a silnicím "vyspělého světa" už sto let dominují auta, připomeňme si, že tito domácí miláčci dovedou být docela účinnými zbraněmi hromadného ničení. To poměrně naturalisticky dokládá polská montáž ze západních preventivních kampaní za bezpečnost jízdy. Za tónů profláknutého, leč v tomto případě výstižného hudebního doprovodu Metalliky uznejme, že na ničem jiném než na životě opravdu tolik nezáleží.

I Řebíčkovo ministerstvo dopravy se probralo z letargie a snaží se odstrašujícími klipy reagovat na fiasko bodového systému (počet obětí na tuzemských silnicíh vzrostl z 956 v roce 2006 na 1123 v roce 2007). Doufejme, že spoty z dílny režiséra Filipa Renče (odhlédněme od možných politických motivací při zadávání zakázky) pomůžou snížit počet letošních obětí pod tisíc. I když, právě dnes vyšla zpráva "Začínají dušičky. Přibude bouraček i usmrcených". A předvánoční ralley je za dveřmi...

Ale abychom furt nebyli tak morbidní, skončeme katarzním hepáčem: oslavu cyklistiky ve všech (ne)možných formách si můžete vychutnat ve videoklipu k zářijové Velké pražské cyklojízdě se čtyřmi tisícovkami účastníků. (Více o cyklo-dění se dozvíte na stránkách Cyklojízdy.) Z provinciálního Brna dlužno dodat, že "malá brněnská cyklojízda" přilákala do sychravého počasí jenom 75 kolařů. Ale ten závěrečný čaj v Antroposu nám chutnal – i s vědomím, že kodaňského cyklistického ráje se pod Špilberkem ještě dlouho nedočkáme.

Co dodat? Snad jen Jezděte s čistým svědomím, abychom parafrázovali současná greenwashingové hesla automobilek Renault a Lexus. A hlavně jezděte pomalu – abychom připomněli téma šestého čísla SG, jímž je pomalý život.

(31. 10. 2008)

[31. října 2008]

  Líbí se vám tento článek?
 
  Chcete autora finančně odměnit?
Jak mikroplatby Flattr fungují?
Anebo nás chcete ve vydávání podobných textů podpořit jinak?


Další články tohoto autora

Okomentujte článek na facebooku...

...anebo svůj komentář přidejte zde:


Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.