graphic-header
Občanský kalendář » «»

červen 2017

2017-5&clndr_act=2017-6-23
2017-7&clndr_act=2017-6-23
PoÚtStČtSoNe
1
čtvrtek 1. června   »   1 událost
2
pátek 2. června   »   1 událost
3
sobota 3. června   »   1 událost
4
neděle 4. června   »   1 událost
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16
17
sobota 17. června   »   1 událost
Akce » Knihex 07
18
neděle 18. června   »   1 událost
Akce » Knihex 07
19 20
21
středa 21. června   »   1 událost
Akce » Klimakemp 2017
22
čtvrtek 22. června   »   1 událost
Akce » Klimakemp 2017
23
pátek 23. června (dnes)   »   1 událost
Akce » Klimakemp 2017
24
sobota 24. června   »   1 událost
Akce » Klimakemp 2017
25
neděle 25. června   »   1 událost
Akce » Klimakemp 2017
26
pondělí 26. června   »   1 událost
Akce » Klimakemp 2017
27 28 29 30
Zůstaňte se 7.G v kontaktu »
Sítnice »

25 let Sedmé generace

Videoanketa k narozeninám 7.G.

Anketa »

Jak hodnotíte rok 2016?

stál za starou belu

špaténka, ale byly horší

střídavě oblačno

v podstatě dobrý

můj životní rok

Ke stažení »

Chcete mít 7.G ve svém počítači napořád? Stačí si stáhnout naše tapety, bannery či ikonky.

7.G twitter »

Sedmá generace 1/2008  »

Vojtěch Kotecký

Přibarvený Gore

„Vyhrál, i když přibarvoval fakta o oteplování“ — takovým titulkem přivítal nejčtenější z českých seriózních deníků Nobelovu cenu za mír, kterou dostal (také) Al Gore. Britský soudce prý „promítání [Gorova] filmu ve školách povolil s tím, že však musí být opatřen poznámkami, které diváky upozorní na devět ‚vědeckých chyb‘“, dodala redaktorka.

České noviny se v této věci víceméně shodují: britský soud rozhodl, že Gore je tak trochu podvodník. Komentátor v dalším deníku rovnou hovoří o „demagogovi, který byl dokonce i soudně usvědčen jako lhář zkreslující fakta“.

Má to ovšem jednu chybičku: pověstný soudce Burton řekl něco jiného.

Stačí se do rozsudku podívat. Mluví jasnou řečí. Přitakává názoru, že film představuje čtyři hlavní vědecké hypotézy, které „podporuje velké množství výzkumu publikovaného v oponovaných odborných časopisech na celém světě a velkou většinou světových klimatologů“ — teplota planety v posledním půlstoletí roste, hlavní příčinou jsou exhalace skleníkových plynů, pokračující výkyvy podnebí by měly vážné humanitární dopady a problému lze čelit. Soudce také souhlasí s názorem přizvaného experta, dr. Petera Stotta z britského Hadleyova centra pro výzkum podnebí, že „prezentace příčin a pravděpodobných dopadů změn klimatu ve filmu byla obecně správná“. Závěrem nicméně poznamenal, že ve dvouhodinovém snímku našel devět dílčích „chyb a nedostatků“, které vypočítává. Opravdu to zní jako verdikt nad lhářem, demagogem a podvodníkem?

Navíc osm z devíti kritizovaných bodů je přinejmenším sporných. Pro ilustraci vezměme hned první z nich. Gore říká, že pokud by roztál grónský ledovec, hladina oceánů stoupne o sedm metrů. Soudce namítá, že by to trvalo tisíce let. (Současný výzkum sice mluví o stovkách až tisících roků a soudí, že pokud teplota jednou překročí hranici, na kterou se při současných trendech dostane během 21. století, tání už nepůjde zastavit — leč to teď nechme stranou.) Ale film ani slovem netvrdí, že k tomu dojde během právě nastávajícího století. Někdo si myslí, že starost zaslouží pouze dopady, které hrozí během několika desetiletí; jiní hledí i dál do budoucnosti. Dobré argumenty jsou pro oba přístupy. Že Gore volí ten druhý, je naprosto plausibilní názor, se kterým lze nesouhlasit, ne však prohlásit jej za věcnou chybu.

A už vůbec z něj nedělá lháře, demagoga a podvodníka.

Potíž tkví v tom, že tohle není izolovaný případ. Pro českou prezentaci debaty o globálních změnách podnebí jsou typická silná slova a vyhraňování postojů jednotlivých diskutujících do krajnosti.

[7. února 2008]

  Líbí se vám tento článek?
 
  Chcete autora finančně odměnit?
Jak mikroplatby Flattr fungují?

Okomentujte článek na facebooku...

...anebo svůj komentář přidejte zde:


Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.