graphic-header
Občanský kalendář » «»

únor 2018

2018-1&clndr_act=2018-2-19
2018-3&clndr_act=2018-2-19
PoÚtStČtSoNe
1 2 3 4
5 6 7 8 9
10
sobota 10. února   »   1 událost
11
neděle 11. února   »   1 událost
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28
Zůstaňte se 7.G v kontaktu »
Sítnice »

25 let Sedmé generace

Videoanketa k narozeninám 7.G.

Anketa »

Jak zatím hodnotíte rok 2017

můj životní rok

v podstatě dobrý

střídavě oblačno

špaténka, ale byly horší

stál za starou belu

Ke stažení »

Chcete mít 7.G ve svém počítači napořád? Stačí si stáhnout naše tapety, bannery či ikonky.

7.G twitter »

Sedmá generace 4/2014  »

Přijdou lepší dny?
autor/ka: archív F 

Veronika Gregušová

Přijdou lepší dny?

Kastovní systém je i nadále neviditelným motorem fungování indické společnosti. I přesto, že kasty se dnes projevují spíše jako zájmové skupiny organizované dle ekonomických, politických a kulturních zájmů, jejich existence je stále jasně patrná. Stejně jako těžký úděl stovek milionů dalitů neboli nedotknutelných.

„Římané měli své otroky, Sparťané vládli heilótům, Britové poroučeli nevolníkům, Američané drželi hůl nad černochy, Němci si podřizovali Židy a Indové měli své nedotknutelné. Nikoho ovšem nepotkal horší osud než právě nedotknutelné. Zatímco otroctví a nevolnictví bylo zrušeno, nedotknutelnost po tisíciletí přetrvává a bude tu tak dlouho, dokud bude existovat hinduismus.“ Dr. B. R. Ambedkar, první indický ministr spravedlnosti a sociální reformátor

Zatímco příslušníci nejvyšší kasty bráhmanů často zastávají vysoce postavené pozice (bankéři, právníci, politikové, programátoři atd.), většině dalitů náleží nečisté práce jako odvoz odpadků, koželužství, rybářství, řeznictví, pohřebnictví, čištění toalet nebo zametání ulic. Vedle profese jsou dalité omezovaní ve všech sférách života — v oblasti náboženství (nemohou vstupovat do hinduistických chrámů a pít vodu z chrámový...

Celý text je přístupný pouze předplatitelům. Nepatříte-li mezi jednoho z nich, můžete to napravit zde a získat tak přístup nejen k tomuto článku, ale i ke stovkám dalších, publikovaných v 7.G od roku 1991. Máte-li zájem pouze o e-verze Sedmé generace (bez předplacení tištěné 7.G), je tu pro vás e-předplatné, jehož cena se pohybuje již od 200 Kč na rok.

P.S. Jednotlivá čísla jsou dostupná v tištěné podobě na našich prodejních místech a od roku 2012 i v elektronické verzi na portálech rajknih.cz, publero.com a floowie.com.

Login pro stávající předplatitele:

Ztráta hesla Registrace

  Líbí se vám tento článek?
 
  Chcete autora finančně odměnit?
Jak mikroplatby Flattr fungují?


  Související články:

Okomentujte článek na facebooku...

...anebo svůj komentář přidejte zde:


Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.