graphic-header
Občanský kalendář » «»

duben 2018

2018-3&clndr_act=2018-4-20
2018-5&clndr_act=2018-4-20
PoÚtStČtSoNe
1
2 3 4 5 6
9 10
11
středa 11. dubna   »   1 událost
Akce » NGO Market 2018
12 13
14
sobota 14. dubna   »   1 událost
15
16 17 18 19
20
pátek 20. dubna (dnes)   »   4 události
21
sobota 21. dubna   »   3 události
22
neděle 22. dubna   »   2 události
23
pondělí 23. dubna   »   1 událost
24
úterý 24. dubna   »   1 událost
25
středa 25. dubna   »   1 událost
26
čtvrtek 26. dubna   »   1 událost
27
pátek 27. dubna   »   1 událost
28
sobota 28. dubna   »   1 událost
29
neděle 29. dubna   »   1 událost
30
pondělí 30. dubna   »   2 události
Akce » Strom roku 2018
Zůstaňte se 7.G v kontaktu »
Sítnice »

25 let Sedmé generace

Videoanketa k narozeninám 7.G.

Anketa »

Jak zatím hodnotíte rok 2017

můj životní rok

v podstatě dobrý

střídavě oblačno

špaténka, ale byly horší

stál za starou belu

Ke stažení »

Chcete mít 7.G ve svém počítači napořád? Stačí si stáhnout naše tapety, bannery či ikonky.

7.G twitter »

Sedmá generace 6/2009  »

Revoluce billa

Vít Kouřil

Revoluce billa

Co se za minulé dva měsíce událo ve společnosti domácí i globální?

Léto bylo prudce zaskočeno zimou, ta záhy vyměkla do podzimu s občasnými letními záchvěvy. Říjen patřil turbostudentům na plzeňské právnické fakultě, mezi nimiž se obzvláště nemravně vyjímali chomutovská starostka Ivana Řápková a malý doktor Marek Benda. Z následného mediálního maratonu k 20. výročí Listopadu jsme se dozvěděli, že k revoluci došlo proto, že velitel zásahu na Národní třídě si odskočil na manželčiny klobásy. Tuto odvážnou interpretaci však trumfnul prezident Václav „Stará žárovka“ Klaus, podle něhož lidé nemohli mít na konci 80. let z režimu strach. Inu, vždycky to byl Nebojsa — naposledy to dokázal tím, že nás odvážným diplomatickým úskokem zbavil jha sociálních práv čtvrté generace, to vše pomocí vějičky v podobě obrany Benešových dekretů. Brilantní výkon, jemuž Paroubkova sociální demokracie jen takticky (či strategicky?) přihlížela. Se zdejšími politickými poměry vyjádřilo nespokojenost 88 % lidí, do toho maglajzu ještě norník Miloš Zeman založil Stranu práv občanů. Česká policie zadržela více než dvacet neonacistů, kteří měli plánovat únosy „vysoce postavených Židů“ i útoky na infrastrukturu; média tuto akci spojovala s druhým pokusem o zákaz Dělnické strany, v níž řada zadržených působí. Česká republika hlasovala v OSN jako jedna z 18 zemí proti takzvané Goldstonově zprávě, která shledala, že v nedávném konfliktu v Gaze spáchaly válečné zločiny jak palestinské, tak izraelské síly. Čína popravila devět lidíza to, že se účastnili červencových nepokojů v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang. Světem dál obcházelo strašidlo ekonomické krize, nezaměstnanosti, hladu a chřipky A/H1N1; plánovaná dohoda o boji proti klimatickým změnám se posunula na příští rok — chce to zkrátka klid a nohy v teple. Konfederace evropských nevládních rozvojových organizací CONCORD ve své zprávě zkritizovala EU za poškozování chudých zemí. „Tváří tvář ekonomické, klimatické a potravinové krizi, která dopadá mnohem dramatičtěji na chudé země, se Evropská komise čím dál více snaží odvrátit pozornost od škod, které EU napáchala za svými hranicemi svou obchodní, energetickou, zemědělskou či daňovou politikou,“ dodal spoluautor zprávy Petr Lebeda z Glopolisu. Literární veřejnost žila záhadou, kdo že to vlastně napsal ke xenofobním Čechům kritickou novelu Bílej kůň, žlutej drak, původně připisovanou 19leté české Vietnamce Lan Pham Thi; autorku však dosud nikdo nespatřil, dle spekulací by mohlo jít o staršího muže. Po Protektorovi a Mužích v říji vešly do kin po čase další netuctové české filmy Tři sezóny v pekle a Zoufalci. V úctyhodném věku 100 let zemřel otec strukturální antropologie Claude Lévi-Strauss, který výrazně pomohl pochopit myšlení přírodních národů a odmítnout předsudky, že původní kmenová společenství jsou takzvaně primitivní. V naší ulici zavřeli krám Arméni i paní Ukrajinka, za rohem se otevírá Billa.

[11. prosince 2009]

  Líbí se vám tento článek?
 
  Chcete autora finančně odměnit?
Jak mikroplatby Flattr fungují?

Okomentujte článek na facebooku...

...anebo svůj komentář přidejte zde:


Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.