graphic-header
Občanský kalendář » «»

leden 2018

2017-12&clndr_act=2018-1-23
2018-2&clndr_act=2018-1-23
PoÚtStČtSoNe
1
pondělí 1. ledna   »   1 událost
2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17
18
čtvrtek 18. ledna   »   1 událost
19 20 21
22 23
24
středa 24. ledna   »   1 událost
25
čtvrtek 25. ledna   »   1 událost
29 30 31
Zůstaňte se 7.G v kontaktu »
Sítnice »

25 let Sedmé generace

Videoanketa k narozeninám 7.G.

Anketa »

Jak zatím hodnotíte rok 2017

můj životní rok

v podstatě dobrý

střídavě oblačno

špaténka, ale byly horší

stál za starou belu

Ke stažení »

Chcete mít 7.G ve svém počítači napořád? Stačí si stáhnout naše tapety, bannery či ikonky.

7.G twitter »

Sedmá generace 3/2017  »

S kýblem na Hrad!
autor/ka: Soňa Valčíková první zleva, foto: Anna Šolcová Photography. 

S kýblem na Hrad!

Rozhovor se Soňou Valčíkovou

Kavárna Mezi řádky je sociální podnik na pražském Andělu. Stojí kousek od coworkingového prostoru Impact Hub, kde Soňa Valčíková, kompostovací konzultantka Kokozy, občas pracuje. Soňu vždy zajímaly odpady a ten biologický ji nadchnul proto, že se odpadem vůbec nemusí stát. Vystudovala Udržitelný rozvoj v tropech a subtropech a v Indonésii napsala diplomovou práci o kompostovacích toaletách. V kavárně se scházíme nad domácí limonádou. Zajímají mě všechny kouty občansky prospěšného podniku Kokoza, který chce ozelenit a „zkompostovat“ město. Fotografie doplňující rozhovor pocházejí ze Zahradní slavnosti, která tradičně otvírá novou sezonu na jedné z „kokozích“ komunitních zahrad.

Jak a kde se zrodil nápad založit Kokozu?

S nápadem přišly před šesti lety kamarádky Lucka Matoušková Lankašová a Kristina Regalová. Měly vztah k něčemu, čemu bychom dnes mohli říct komunitní zahrady, tenkrát to ale byly prvotní myšlenky urban gardeningu a pěstování a kompostování ve městě. V tu dobu se vyhlašovala soutěž Social Impact Award. Během dvou dnů sepsaly business plán, nápad přihlásily a nečekaně s ním národní soutěž vyhrály. Už tehdy bylo součástí konceptu zapojení osob se zkušeností s psychickým onemocněním.

Kolik má dnes Kokoza zaměstnanců?

Dnes je nás osm a k tomu máme pracovníky v integrační dílně. Nově k nám přibyl kolega, který se účastní projektu Rok jinak.

Kdo Kokozu financuje?

Jsme společensky prospěšný podnik, což znamená, že chceme být finančně soběstační a udržitelní, ale k tomu zatím stále jen směřujeme. Pořád máme sem tam nějaký dotovaný...

Celý text je přístupný pouze předplatitelům. Nepatříte-li mezi jednoho z nich, můžete to napravit zde a získat tak přístup nejen k tomuto článku, ale i ke stovkám dalších, publikovaných v 7.G od roku 1991. Máte-li zájem pouze o e-verze Sedmé generace (bez předplacení tištěné 7.G), je tu pro vás e-předplatné, jehož cena se pohybuje již od 200 Kč na rok.

P.S. Jednotlivá čísla jsou dostupná v tištěné podobě na našich prodejních místech a od roku 2012 i v elektronické verzi na portálech rajknih.cz, publero.com a floowie.com.

Login pro stávající předplatitele:

Ztráta hesla Registrace

  Líbí se vám tento článek?
 
  Chcete autora finančně odměnit?
Jak mikroplatby Flattr fungují?
Anebo nás chcete ve vydávání podobných textů podpořit jinak?
Další články z tohoto čísla 7.G  Související články:

Okomentujte článek na facebooku...

...anebo svůj komentář přidejte zde:


Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.