graphic-header
Občanský kalendář » «»

březen 2018

2018-2&clndr_act=2018-3-22
2018-4&clndr_act=2018-3-22
PoÚtStČtSoNe
1 2 3 4
5 6 7 8
9
pátek 9. března   »   1 událost
10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22
23
pátek 23. března   »   1 událost
24
sobota 24. března   »   1 událost
25
neděle 25. března   »   1 událost
26 27 28 29 30 31
Zůstaňte se 7.G v kontaktu »
Sítnice »

25 let Sedmé generace

Videoanketa k narozeninám 7.G.

Anketa »

Jak zatím hodnotíte rok 2017

můj životní rok

v podstatě dobrý

střídavě oblačno

špaténka, ale byly horší

stál za starou belu

Ke stažení »

Chcete mít 7.G ve svém počítači napořád? Stačí si stáhnout naše tapety, bannery či ikonky.

7.G twitter »

Sedmá generace 1/2017  »

Skutečně inteligentní je země, nikoli osamocené lidstvo
autor/ka: David Abram, zdroj: ucsd.edu. 

David Abram

Skutečně inteligentní je země, nikoli osamocené lidstvo

David Abram (*1957) je americký ekofilosof, kulturní ekolog, trikový kouzelník a vypravěč příběhů a jeden z nejinspirativnějších ekologických myslitelů současnosti. Ve své práci spojuje filosofickou tradici fenomenologie s environmentálními a ekologickými otázkami. Zásadní impuls pro jeho práci znamenalo dílo francouzského fenomenologa Maurice Merleau-Pontyho. Jako vypravěč příběhů a kouzelník žil a pracoval s domorodými čaroději v Indonésii, Nepálu a v Severní a Jižní Americe. Abram zkoumá zapomenutou ekologickou dimenzi a hloubku lidských smyslů a vliv jazyka, respektive písma na naši smyslovou zkušenost okolní země. Smyslový prožitek je pro něj „způsob, jímž se země napojuje na naše myšlenky a sny“. V roce 2006 založil The Alliance for Wild Ethics (Alianci pro etiku divokého, wildethics.org), která usiluje o proměnu současné kultury, spojenou s revitalizací místních komunit, s jejich komplexní — smyslovou, praktickou a imaginativní — reintegrací do bioregionů. Abramova kniha The Spell of The Sensuos (1996) představuje přelomové dílo ekologické filosofie a etiky; v češtině vyšla pod názvem Kouzlo smyslů (DharmaGaia 2013). V češtině vyšla též antologie Abramových esejů Procitnutí do živé země (O.P.S. Nymburk 2008) a několik jeho esejů a rozhovorů bylo publikováno v časopisech Sedmá generace, Ekolist, A2, Proměny a v Revue Prostor. David Abram je rovněž autorem knihy Becoming Animal: An Earthly Cosmology (Random House 2010). Tento text představuje koláž složenou ze sedmi úryvků z rozhovoru, který vedl s Davidem Abramem v červenci roku 2000 americký spisovatel a radikální ekolog Derrick Jensen (derrickjensen.org). Přeložil Jiří Zemánek.

I.

Moje práce je motivovaná především mým vědomím ztráty, šířící se destrukcí a znesvěcováním tolika pozemské krásy. Zrychlující se ztrátou jiných druhů — vyhynutím tolika jiných způsobů vnímání a cítění, ničením mokřadů a lesů, přehrazováním a vysoušením tolika řek, aby sloužily pouze našim vlastním lidským zájmům. Snažím se pochopit, jak je možné, že kultura inteligentních tvorů, jako jsme my, dokáže tak ledabyle a bezstarostně zničit tolik toho, co je mysteriózní a živé, přičemž zároveň s tím ochuzuje a ničí i nás samé, naši vlastní schopnost pro údiv.

Zdá se mi, že se to neděje z nějaké opravdové zlovolnosti, že tolik našeho světa ničíme. Děje se to jednoduše proto, že si oněch jiných bytostí již nedokážeme povšimnout, že skutečně nevidíme či nepociťujeme, že jsme součástí téhož světa, který obývají vrány a řeky. Neuvědomujeme si, že se nacházíme u...

Celý text je přístupný pouze předplatitelům. Nepatříte-li mezi jednoho z nich, můžete to napravit zde a získat tak přístup nejen k tomuto článku, ale i ke stovkám dalších, publikovaných v 7.G od roku 1991. Máte-li zájem pouze o e-verze Sedmé generace (bez předplacení tištěné 7.G), je tu pro vás e-předplatné, jehož cena se pohybuje již od 200 Kč na rok.

P.S. Jednotlivá čísla jsou dostupná v tištěné podobě na našich prodejních místech a od roku 2012 i v elektronické verzi na portálech rajknih.cz, publero.com a floowie.com.

Login pro stávající předplatitele:

Ztráta hesla Registrace

  Líbí se vám tento článek?
 
  Chcete autora finančně odměnit?
Jak mikroplatby Flattr fungují?


  Související články:

Okomentujte článek na facebooku...

...anebo svůj komentář přidejte zde:


Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.