graphic-header
Občanský kalendář » «»

únor 2018

2018-1&clndr_act=2018-2-19
2018-3&clndr_act=2018-2-19
PoÚtStČtSoNe
1 2 3 4
5 6 7 8 9
10
sobota 10. února   »   1 událost
11
neděle 11. února   »   1 událost
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28
Zůstaňte se 7.G v kontaktu »
Sítnice »

25 let Sedmé generace

Videoanketa k narozeninám 7.G.

Anketa »

Jak zatím hodnotíte rok 2017

můj životní rok

v podstatě dobrý

střídavě oblačno

špaténka, ale byly horší

stál za starou belu

Ke stažení »

Chcete mít 7.G ve svém počítači napořád? Stačí si stáhnout naše tapety, bannery či ikonky.

7.G twitter »

Sedmá generace 2/2016  »

Složí lidstvo zkoušku své racionální dospělosti?
autor/ka: Ferran Barcelona 

Josef Šmajs

Složí lidstvo zkoušku své racionální dospělosti?

Přibývá empirických důkazů, že dnešní protipřírodní kultura je dlouhodobě neudržitelná. Svým predátorsky nastaveným samovývojem produkuje nejen krajní sociální nerovnosti, ale i politické rozpory mezi státy a regiony. Strukturou, zaměřením ani rozsahem neodpovídá Zemi, plíživě poškozuje i svého tvůrce — člověka.

Naději na pozitivní změnu vidím v růstu citlivosti části lidské populace k negativním důsledkům dnešní predátorské kulturní expanze. Pokud tuto citlivost vhodně posílíme a doplníme širší racionální argumentací, mohli bychom rozpoznat nebezpečí, které nám hrozí. Mohli bychom hledat východisko z krize. To ovšem předpokládá, aby se vedle převažujícího antropocentrického přístupu ve společenských vědách konečně prosadila hlubší argumentace systémová a teoretická a aby se při jejím šíření spojily nejen filosofie a obrozené společenské vědy, ale také zdravý rozum, poctivost a opravdový zájem o vzdělání občanů ze strany praktické politiky.

Obávám se však, že východisko z krize snadno nenajdeme. Nepůjde jen o hledání nového sociálně politického uspořádání, tedy například toho, co bude po kapitalismu. Sociálně spravedlivější společenské systémy a pravidla morálního chování lidí mohlo ...

Celý text je přístupný pouze předplatitelům. Nepatříte-li mezi jednoho z nich, můžete to napravit zde a získat tak přístup nejen k tomuto článku, ale i ke stovkám dalších, publikovaných v 7.G od roku 1991. Máte-li zájem pouze o e-verze Sedmé generace (bez předplacení tištěné 7.G), je tu pro vás e-předplatné, jehož cena se pohybuje již od 200 Kč na rok.

P.S. Jednotlivá čísla jsou dostupná v tištěné podobě na našich prodejních místech a od roku 2012 i v elektronické verzi na portálech rajknih.cz, publero.com a floowie.com.

Login pro stávající předplatitele:

Ztráta hesla Registrace

  Líbí se vám tento článek?
 
  Chcete autora finančně odměnit?
Jak mikroplatby Flattr fungují?


  Související články:

Okomentujte článek na facebooku...

...anebo svůj komentář přidejte zde:


Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.