graphic-header
Občanský kalendář » «»

listopad 2017

2017-10&clndr_act=2017-11-22
2017-12&clndr_act=2017-11-22
PoÚtStČtSoNe
1 2
3
pátek 3. listopadu   »   1 událost
4
sobota 4. listopadu   »   1 událost
5
neděle 5. listopadu   »   1 událost
6 7 8
9
čtvrtek 9. listopadu   »   1 událost
10
pátek 10. listopadu   »   2 události
11
sobota 11. listopadu   »   3 události
12
neděle 12. listopadu   »   2 události
13 14 15 16 17
18
sobota 18. listopadu   »   2 události
19
neděle 19. listopadu   »   1 událost
20
pondělí 20. listopadu   »   1 událost
21
úterý 21. listopadu   »   1 událost
22
středa 22. listopadu (dnes)   »   1 událost
23
čtvrtek 23. listopadu   »   1 událost
27
28
úterý 28. listopadu   »   1 událost
29 30
Zůstaňte se 7.G v kontaktu »
Sítnice »

25 let Sedmé generace

Videoanketa k narozeninám 7.G.

Anketa »

Jak zatím hodnotíte rok 2017

můj životní rok

v podstatě dobrý

střídavě oblačno

špaténka, ale byly horší

stál za starou belu

Ke stažení »

Chcete mít 7.G ve svém počítači napořád? Stačí si stáhnout naše tapety, bannery či ikonky.

7.G twitter »

Sedmá generace 2/2016  »

Složí lidstvo zkoušku své racionální dospělosti?
autor/ka: Ferran Barcelona 

Josef Šmajs

Složí lidstvo zkoušku své racionální dospělosti?

Přibývá empirických důkazů, že dnešní protipřírodní kultura je dlouhodobě neudržitelná. Svým predátorsky nastaveným samovývojem produkuje nejen krajní sociální nerovnosti, ale i politické rozpory mezi státy a regiony. Strukturou, zaměřením ani rozsahem neodpovídá Zemi, plíživě poškozuje i svého tvůrce — člověka.

Naději na pozitivní změnu vidím v růstu citlivosti části lidské populace k negativním důsledkům dnešní predátorské kulturní expanze. Pokud tuto citlivost vhodně posílíme a doplníme širší racionální argumentací, mohli bychom rozpoznat nebezpečí, které nám hrozí. Mohli bychom hledat východisko z krize. To ovšem předpokládá, aby se vedle převažujícího antropocentrického přístupu ve společenských vědách konečně prosadila hlubší argumentace systémová a teoretická a aby se při jejím šíření spojily nejen filosofie a obrozené společenské vědy, ale také zdravý rozum, poctivost a opravdový zájem o vzdělání občanů ze strany praktické politiky.

Obávám se však, že východisko z krize snadno nenajdeme. Nepůjde jen o hledání nového sociálně politického uspořádání, tedy například toho, co bude po kapitalismu. Sociálně spravedlivější společenské systémy a pravidla morálního chování lidí mohlo ...

Celý text je přístupný pouze předplatitelům. Nepatříte-li mezi jednoho z nich, můžete to napravit zde a získat tak přístup nejen k tomuto článku, ale i ke stovkám dalších, publikovaných v 7.G od roku 1991. Máte-li zájem pouze o e-verze Sedmé generace (bez předplacení tištěné 7.G), je tu pro vás e-předplatné, jehož cena se pohybuje již od 200 Kč na rok.

P.S. Jednotlivá čísla jsou dostupná v tištěné podobě na našich prodejních místech a od roku 2012 i v elektronické verzi na portálech rajknih.cz, publero.com a floowie.com.

Login pro stávající předplatitele:

Ztráta hesla Registrace

  Líbí se vám tento článek?
 
  Chcete autora finančně odměnit?
Jak mikroplatby Flattr fungují?


  Související články:

Okomentujte článek na facebooku...

...anebo svůj komentář přidejte zde:


Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.