graphic-header
Občanský kalendář » «»

březen 2018

2018-2&clndr_act=2018-3-22
2018-4&clndr_act=2018-3-22
PoÚtStČtSoNe
1 2 3 4
5 6 7 8
9
pátek 9. března   »   1 událost
10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22
23
pátek 23. března   »   1 událost
24
sobota 24. března   »   1 událost
25
neděle 25. března   »   1 událost
26 27 28 29 30 31
Zůstaňte se 7.G v kontaktu »
Sítnice »

25 let Sedmé generace

Videoanketa k narozeninám 7.G.

Anketa »

Jak zatím hodnotíte rok 2017

můj životní rok

v podstatě dobrý

střídavě oblačno

špaténka, ale byly horší

stál za starou belu

Ke stažení »

Chcete mít 7.G ve svém počítači napořád? Stačí si stáhnout naše tapety, bannery či ikonky.

7.G twitter »

Sedmá generace 4/2011  »

Sněmovna jako uhel černá?
autor/ka: Jana Kudrnová 

Jan Skalík

Sněmovna jako uhel černá?

Události roku 1989 otevřely české politice možnost dohnat několik desetiletí, o které byla zdejší ochrana životního prostředí pozadu. V polovině devadesátých let ale idealismus do značné míry vyprchal a „ochranařina“ se ze symbolu vznikající demokracie stala v očích mnoha politiků jednou z jejích největších hrozeb. Jak od té doby poslanci a poslankyně české sněmovny o zákonech týkajících se životního prostředí hlasovali? A co je při tom ovlivňovalo?

Jak ukazuje socioložka Zdenka Mansfeldová, rozhodování českých poslanců ovlivňuje celá řada faktorů od stranické příslušnosti až po hlasovací řád sněmovny. Jistě bychom mohli připočítat lobbisty, korupci nebo třeba populismus. Většina ukazatelů se však těžko měří. Pro naše potřeby proto zůstaneme u dvou. Podíváme se, jak poslanci hlasovali pro životní prostředí z hlediska své stranické příslušnosti a jak jejich rozhodování ovlivňovaly sociodemografické charakteristiky, například věk, pohlaví či vzdělání.

Průzkum nám zjednodušuje fakt, že od poloviny 90. let zveřejňuje Poslanecká sněmovna na internetu kompletní databázi hlasování. A asociace nevládních organizací Zelený kruh je začíná vyhodnocovat a každoročně zpracovávat do publikační řady Pověz mi, kdo je tady nejkrásnější. Dostáváme tak užitečné informace o 156 pro přírodu významných hlasováních stejně jako o 639 poslancích,...

Celý text je přístupný pouze předplatitelům. Nepatříte-li mezi jednoho z nich, můžete to napravit zde a získat tak přístup nejen k tomuto článku, ale i ke stovkám dalších, publikovaných v 7.G od roku 1991. Máte-li zájem pouze o e-verze Sedmé generace (bez předplacení tištěné 7.G), je tu pro vás e-předplatné, jehož cena se pohybuje již od 200 Kč na rok.

P.S. Jednotlivá čísla jsou dostupná v tištěné podobě na našich prodejních místech a od roku 2012 i v elektronické verzi na portálech rajknih.cz, publero.com a floowie.com.

Login pro stávající předplatitele:

Ztráta hesla Registrace

  Líbí se vám tento článek?
 
  Chcete autora finančně odměnit?
Jak mikroplatby Flattr fungují?

Okomentujte článek na facebooku...

...anebo svůj komentář přidejte zde:


Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.