graphic-header
Občanský kalendář » «»

březen 2018

2018-2&clndr_act=2018-3-22
2018-4&clndr_act=2018-3-22
PoÚtStČtSoNe
1 2 3 4
5 6 7 8
9
pátek 9. března   »   1 událost
10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22
23
pátek 23. března   »   1 událost
24
sobota 24. března   »   1 událost
25
neděle 25. března   »   1 událost
26 27 28 29 30 31
Zůstaňte se 7.G v kontaktu »
Sítnice »

25 let Sedmé generace

Videoanketa k narozeninám 7.G.

Anketa »

Jak zatím hodnotíte rok 2017

můj životní rok

v podstatě dobrý

střídavě oblačno

špaténka, ale byly horší

stál za starou belu

Ke stažení »

Chcete mít 7.G ve svém počítači napořád? Stačí si stáhnout naše tapety, bannery či ikonky.

7.G twitter »

Sedmá generace 2/2017  »

Stále jsem pro BIO
autor/ka: archiv Jiřího Urbana 

Rozhovor s Jiřím Urbanem

Stále jsem pro BIO

„Snažím se do toho jít po staru a skutečně na to BIO cílit, protože hrozí velké nebezpečí matení pojmů,“ říká průkopník ekologického zemědělství v České republice Jiří Urban. Hovořili jsme s ním nejen o začátcích ekozemědělství v České republice, ale i o vývoji fenoménu BIO, Zelených nebo o hrabání se rukama v hlíně.

Jak jste se po roce 1989 dostal ke spolupráci se švýcarskou agroekologickou výzkumnou organizací FiBL?

V roce 1990 se švýcarští zemědělci shodou náhod dostali k rodícímu se polskému a českému hnutí ekologického zemědělství. Rozhodli se nám pomoci a uspořádali pár kursů na československo-polském pomezí. Potom pozvali lidi, kteří se jim zdáli, že můžou být klíčoví, plus některé mladé zemědělce a agronomy, do Švýcarska na stáže a praxe. A protože já jsem původně nebyl farmář — byl jsem krátce agronom, ale spíš jsem pracoval ve výzkumu — dali mě na praxi do výzkumného ústavu pro ekologické zemědělství. Toho času snad prvního v Evropě, který byl takto specializovaný. Po půl roce jsem se vrátil a s těmi znalostmi jsme potom založili svaz PRO-BIO a poradenskou a kontrolní službu ekologického zemědělství.

Takže vznik organizace PRO-BIO byl vlastně vyústěním vašeho působení ve Švýcarsku?

...

Celý text je přístupný pouze předplatitelům. Nepatříte-li mezi jednoho z nich, můžete to napravit zde a získat tak přístup nejen k tomuto článku, ale i ke stovkám dalších, publikovaných v 7.G od roku 1991. Máte-li zájem pouze o e-verze Sedmé generace (bez předplacení tištěné 7.G), je tu pro vás e-předplatné, jehož cena se pohybuje již od 200 Kč na rok.

P.S. Jednotlivá čísla jsou dostupná v tištěné podobě na našich prodejních místech a od roku 2012 i v elektronické verzi na portálech rajknih.cz, publero.com a floowie.com.

Login pro stávající předplatitele:

Ztráta hesla Registrace

  Líbí se vám tento článek?
 
  Chcete autora finančně odměnit?
Jak mikroplatby Flattr fungují?


  Související články:

Okomentujte článek na facebooku...

...anebo svůj komentář přidejte zde:


Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.