graphic-header
Občanský kalendář » «»

březen 2018

2018-2&clndr_act=2018-3-25
2018-4&clndr_act=2018-3-25
PoÚtStČtSoNe
1 2 3 4
5 6 7 8
9
pátek 9. března   »   1 událost
10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22
23
pátek 23. března   »   1 událost
24
sobota 24. března   »   1 událost
25
neděle 25. března (dnes)   »   1 událost
26 27 28 29 30 31
Zůstaňte se 7.G v kontaktu »
Sítnice »

25 let Sedmé generace

Videoanketa k narozeninám 7.G.

Anketa »

Jak zatím hodnotíte rok 2017

můj životní rok

v podstatě dobrý

střídavě oblačno

špaténka, ale byly horší

stál za starou belu

Ke stažení »

Chcete mít 7.G ve svém počítači napořád? Stačí si stáhnout naše tapety, bannery či ikonky.

7.G twitter »

Sedmá generace 1/2018  »

Stoletá africká Archa
autor/ka: Martin and Osa Johnson Safari Museum (vše) 

Štěpán Jindra

Stoletá africká Archa

„Všichni nás zrazovali. Říkali, že je to nemožné. Pokud by se ale podařilo pořídit autentický záznam mizejících divočin tohoto světa, byl by to jednou velmi významný příspěvek k poznání toho, čemu dnes říkáme civilizace.“Síla a hluboký význam výroku Osy Johnsonové z úvodu nejnovějšího dokumentu Jana Svatoše Archa světel a stínů jako by časem vůbec neerodovaly. Stále se bojíme o mizející divočinu a stále si málo připouštíme, jak důležité je pochopit místo, které nás zrodilo, abychom pochopili místo, které jsme stvořili.

S tvorbou Jana Svatoše jste se mohli na stránkách Sedmé generace setkat již několikrát, ať se jednalo o recenzentskou přestřelku nad dokumentem Causa Carnivora, nebo obsáhlý rozhovor, ve kterém se Svatoš mimo jiné vyznává z dlouholeté fascinace tvorbou Martina a Osy Johnsonových. Tu už dříve přetavil do snímku Africa obscura (2011), v němž se vydal s analogovou technikou po stopách slavné dvojice. Johnsonovi byli dobrodruzi nabourávající zažité stereotypy první poloviny 20. století. Zároveň se jednalo o pionýry fotografického a filmového záznamu především africké divočiny. Archa světel a stínů postihuje jejich životní příběh, stejně jako zklamání i katarze, které přináší cesta v jejich šlépějích.

Pestrý a chytrý dokument

Letmý pohled na spíše filmovou stopáž devadesáti minut napovídá, že se jedná o režisérův opus magnum. Mohla by diváka snad i vystrašit, ale o poutavost je od začátku dobře ...

Celý text je přístupný pouze předplatitelům. Nepatříte-li mezi jednoho z nich, můžete to napravit zde a získat tak přístup nejen k tomuto článku, ale i ke stovkám dalších, publikovaných v 7.G od roku 1991. Máte-li zájem pouze o e-verze Sedmé generace (bez předplacení tištěné 7.G), je tu pro vás e-předplatné, jehož cena se pohybuje již od 200 Kč na rok.

P.S. Jednotlivá čísla jsou dostupná v tištěné podobě na našich prodejních místech a od roku 2012 i v elektronické verzi na portálech rajknih.cz, publero.com a floowie.com.

Login pro stávající předplatitele:

Ztráta hesla Registrace

  Líbí se vám tento článek?
 
  Chcete autora finančně odměnit?
Jak mikroplatby Flattr fungují?


  Související články:

Okomentujte článek na facebooku...

...anebo svůj komentář přidejte zde:


Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.