graphic-header
Občanský kalendář » «»

březen 2018

2018-2&clndr_act=2018-3-25
2018-4&clndr_act=2018-3-25
PoÚtStČtSoNe
1 2 3 4
5 6 7 8
9
pátek 9. března   »   1 událost
10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22
23
pátek 23. března   »   1 událost
24
sobota 24. března   »   1 událost
25
neděle 25. března (dnes)   »   1 událost
26 27 28 29 30 31
Zůstaňte se 7.G v kontaktu »
Sítnice »

25 let Sedmé generace

Videoanketa k narozeninám 7.G.

Anketa »

Jak zatím hodnotíte rok 2017

můj životní rok

v podstatě dobrý

střídavě oblačno

špaténka, ale byly horší

stál za starou belu

Ke stažení »

Chcete mít 7.G ve svém počítači napořád? Stačí si stáhnout naše tapety, bannery či ikonky.

7.G twitter »

Sedmá generace 1/2017  »

Strašák jménem glyfosát
autor/ka: europeangreens.eu 

Martina Vrtělová

Strašák jménem glyfosát

Symbol ideálního herbicidu. Stačí jím potřít listy rostlin a do deseti dnů si poradí s jakýmkoli plevelem. Je tak agresivní, že může ohrozit i samotné plodiny. Zemědělci jej používají od sedmdesátých let, kdy jej na trh uvedla americká společnost Monsanto. Pod názvem Roundup se skrývá jeden z nejužívanějších herbicidů vůbec. Herbicid, o němž stále není jasno, zda může ohrožovat lidské zdraví.

Do roku 2000 byl Roundup jediným pesticidem s účinnou látkou glyfosátem. Pak firmě Monsanto vypršel patent a další firmy vrhly na trh své výrobky z glyfosátu. Stal se natolik oblíbený, že dnes stále tvoří asi čtvrtinu všech používaných herbicidů, a to nejen na polích, ale i kolem silnic, železnic, na zahrádkách a veřejných prostranstvích. Dokonce se používá v chráněných územích při potlačování invazivních druhů rostlin. Kromě glyfosátu obsahují přípravky další přídatné látky jako polyoxy-ethylenamin, které snižují povrchové napětí kapaliny či fungují jako plnidla, a tak usnadňují jeho aplikaci a účinnost. Po čtyřiceti pěti dnech v půdě se rozloží a nezůstane po něm žádná stopa. Tedy čistě teoreticky. Rozložit se ve vodě mu trvá dvakrát déle — a protože je to přípravek, který účinkuje především v kořeni rostliny, jeho kontakt s vodou je nevyhnutelný.

Člověk se s ním může dosta...

Celý text je přístupný pouze předplatitelům. Nepatříte-li mezi jednoho z nich, můžete to napravit zde a získat tak přístup nejen k tomuto článku, ale i ke stovkám dalších, publikovaných v 7.G od roku 1991. Máte-li zájem pouze o e-verze Sedmé generace (bez předplacení tištěné 7.G), je tu pro vás e-předplatné, jehož cena se pohybuje již od 200 Kč na rok.

P.S. Jednotlivá čísla jsou dostupná v tištěné podobě na našich prodejních místech a od roku 2012 i v elektronické verzi na portálech rajknih.cz, publero.com a floowie.com.

Login pro stávající předplatitele:

Ztráta hesla Registrace

  Líbí se vám tento článek?
 
  Chcete autora finančně odměnit?
Jak mikroplatby Flattr fungují?


  Související články:

Okomentujte článek na facebooku...

...anebo svůj komentář přidejte zde:


Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.