graphic-header
Občanský kalendář » «»

březen 2018

2018-2&clndr_act=2018-3-22
2018-4&clndr_act=2018-3-22
PoÚtStČtSoNe
1 2 3 4
5 6 7 8
9
pátek 9. března   »   1 událost
10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22
23
pátek 23. března   »   1 událost
24
sobota 24. března   »   1 událost
25
neděle 25. března   »   1 událost
26 27 28 29 30 31
Zůstaňte se 7.G v kontaktu »
Sítnice »

25 let Sedmé generace

Videoanketa k narozeninám 7.G.

Anketa »

Jak zatím hodnotíte rok 2017

můj životní rok

v podstatě dobrý

střídavě oblačno

špaténka, ale byly horší

stál za starou belu

Ke stažení »

Chcete mít 7.G ve svém počítači napořád? Stačí si stáhnout naše tapety, bannery či ikonky.

7.G twitter »

Sedmá generace 2/2017  »

Telefonní iTroci
autor/ka: DCmaster 

Jan Miessler

Telefonní iTroci

Digitální kapitalismus triumfuje a propojení lidstva do jedné velké sítě za pomoci chytrých telefonů už je na dohled. I ta nejposlednější babička z nejzapadlejší vísky brzy nafasuje komunikační aparát s logem nakousnutého jablka poznání a získá tak přístup do informačního ráje; a stejně jako všichni ostatní ke své nové „páté končetině“ záhy přiroste — nejprve pouze metaforicky, ale nové generace smartphonů s vylepšeným uživatelským rozhraním už se jistě chystají — a budoucnost konečně začne.

Jenže je tu háček: i ve stoprocentně zasíťovaném digitálním světě nebudou mít všichni v komunikační pavučině rovnocenné postavení. Obvykle se hovoří o takzvané digitální propasti (digital gap), v níž si někteří pamětníci éry telefonů s kolečkem na všechny „ty internety“ nikdy nezvyknou, hlady umírající africké děti si nikdy chytrý mobil nepořídí a poustevníci v odlehlých dálavách zůstanou navždy mimo dosah signálu. Na druhou stranu dnes mezi sebou máme první generace takzvaných digitálních domorodců (digital natives), kteří se už s přirostlým mobilem narodili a kteří jsou na síti stejně doma jako pavouk ve vodě. Tedy vlastně ryba v síti. Tedy vlastně… však vy víte, jak to myslím. V každém případě: pokud analogová babička nebude mít šikovného digitálního vnoučka, zůstane v digitální budoucnosti deklasovaná.

Určitě se v této souvislosti na sociálních sítích najde spousta sýčků...

Celý text je přístupný pouze předplatitelům. Nepatříte-li mezi jednoho z nich, můžete to napravit zde a získat tak přístup nejen k tomuto článku, ale i ke stovkám dalších, publikovaných v 7.G od roku 1991. Máte-li zájem pouze o e-verze Sedmé generace (bez předplacení tištěné 7.G), je tu pro vás e-předplatné, jehož cena se pohybuje již od 200 Kč na rok.

P.S. Jednotlivá čísla jsou dostupná v tištěné podobě na našich prodejních místech a od roku 2012 i v elektronické verzi na portálech rajknih.cz, publero.com a floowie.com.

Login pro stávající předplatitele:

Ztráta hesla Registrace

  Líbí se vám tento článek?
 
  Chcete autora finančně odměnit?
Jak mikroplatby Flattr fungují?


  Související články:

Okomentujte článek na facebooku...

...anebo svůj komentář přidejte zde:


Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.