graphic-header
Občanský kalendář » «»

září 2017

2017-8&clndr_act=2017-9-24
2017-10&clndr_act=2017-9-24
PoÚtStČtSoNe
1
pátek 1. září   »   2 události
Akce » Genius loci
2
sobota 2. září   »   2 události
Akce » Genius loci
3
neděle 3. září   »   2 události
Akce » Genius loci
4
5
úterý 5. září   »   1 událost
6 7 8 9
10
neděle 10. září   »   1 událost
11 12 13 14 15
16
sobota 16. září   »   2 události
17
neděle 17. září   »   1 událost
18
pondělí 18. září   »   1 událost
19
úterý 19. září   »   1 událost
20
středa 20. září   »   2 události
21
čtvrtek 21. září   »   2 události
22
pátek 22. září   »   3 události
Akce » LITR Olomouc
23
sobota 23. září   »   4 události
Akce » LITR Olomouc
24
neděle 24. září (dnes)   »   5 události
Akce » LITR Olomouc
25 26 27
28
čtvrtek 28. září   »   1 událost
Akce » Tabook 2017
29
pátek 29. září   »   1 událost
Akce » Tabook 2017
30
sobota 30. září   »   2 události
Akce » Tabook 2017
Zůstaňte se 7.G v kontaktu »
Sítnice »

25 let Sedmé generace

Videoanketa k narozeninám 7.G.

Anketa »

Jak hodnotíte rok 2016?

stál za starou belu

špaténka, ale byly horší

střídavě oblačno

v podstatě dobrý

můj životní rok

Ke stažení »

Chcete mít 7.G ve svém počítači napořád? Stačí si stáhnout naše tapety, bannery či ikonky.

7.G twitter »

Sedmá generace 4/2010  »

Foto k novince: Trpělivost přináší Temelíny
autor/ka: Jana Kloučková Kudrnová 

Vít Kouřil

Trpělivost přináší Temelíny

„Vážení spoluobčané, zveme všechny, kdo nesouhlasí s dokončením jaderné elektrárny Temelín, na blokádu staveniště… V žádném případě se nejedná o neuvážený nebo náhodný čin. Předcházely mu snad všechny legální možnosti vyjádření nesouhlasu s výstavbou: petice, snahy o diskuse, protesty zastupitelů v rámci Sdružení měst a obcí, interpelace na půdě Parlamentu ČR, snahy zapojení se do schvalovacího procesu a o získání technické dokumentace k nezávislému posouzení, … Odborné, právní i demokratické prostředky nepřinesly žádný výsledek především proto, že ČEZ a vláda ČR prosazují své záměry bez ohledu na názory dotčených občanů a obcházejí zákony. Většina zemí, které kdy započaly s jaderným programem, dále nebuduje jaderné elektrárny. Podstatný podíl na tom obvykle měly obdobné občanské iniciativy a jejich nenásilné přímé akce, jakou je tato naše. …“

Podepsáni: Jan Beránek, Ivan Dejmal, Jiří Dědeček, Vladimír Just a Jana Klusáková. Datum: hmm, jaký že rok se to vlastně psal, 1995 nebo 2010? Pardon, samozřejmě, Ivan Dejmal už mezi námi bohužel není, takže to muselo být tehdá před 15 lety — kdy ještě měnily se světy. Jakže se to zpívá v jednom šlágru: „Čas pádí, čas letí / těžko ta léta vrátíš zpět / a taky temelínské děti / dospěly do krizových let“?

Další tehdejší události si přibližme v galerii titulků: Světový rybolov: plundrování hlubin (pokračuje), Zhoršování životního prostředí v průmyslově vyspělých státech (pokračuje ve státech méně vyspělých), Golf: zelená smrt (k tématu jsme se po mnoha letech vrátili v čísle 4/2009), Shell se nezmění (bohužel se nezměnila ani zeleně natřená BP), Alternativa k dálnici do Drážďan existuje (dnes už jen teoreticky), Bude Pernštejn obklopen radioaktivními odpady? (stále se jedná), Boj o horu Pilsko (lyžaři nad ochránci nakonec vyhráli), Týrají u Berousků zvířata? (zřejmě už méně než dříve), Libkovická cihla: je načase míchat maltu? (bohužel v Libkovicích domícháno jest, poslední budova, pseudorenesanční kostel, padla v roce 2002), Zamyšlení nad třešněmi a meruňkami (ne, nejednalo se o analýzu levé části politického spektra) nebo — a tento je aktuální víc, než bychom si ještě před pár měsíci mysleli — Tak nám zrušili ekologii.

Nadčasový — nebo spíš nečasový — citát na závěr: „Podstatná je podle mě trpělivost. Ekologické hnutí je hnutí mladé a mladí lidé obvykle bývají netrpěliví, ačkoliv mají daleko více času než ti staří,“ pronesl v rozhovoru s Jakubem Patočkou Ivan Klíma.

[11. srpna 2010]

  Líbí se vám tento článek?
 
  Chcete autora finančně odměnit?
Jak mikroplatby Flattr fungují?

Okomentujte článek na facebooku...

...anebo svůj komentář přidejte zde:


Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.