graphic-header
Občanský kalendář » «»

březen 2018

2018-2&clndr_act=2018-3-20
2018-4&clndr_act=2018-3-20
PoÚtStČtSoNe
1 2 3 4
5 6 7 8
9
pátek 9. března   »   1 událost
10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22
23
pátek 23. března   »   1 událost
24
sobota 24. března   »   1 událost
25
neděle 25. března   »   1 událost
26 27 28 29 30 31
Zůstaňte se 7.G v kontaktu »
Sítnice »

25 let Sedmé generace

Videoanketa k narozeninám 7.G.

Anketa »

Jak zatím hodnotíte rok 2017

můj životní rok

v podstatě dobrý

střídavě oblačno

špaténka, ale byly horší

stál za starou belu

Ke stažení »

Chcete mít 7.G ve svém počítači napořád? Stačí si stáhnout naše tapety, bannery či ikonky.

7.G twitter »

Sedmá generace 6/2016  »

V zemi spravedlivých banánů
autor/ka: foto: James Robinson (vše) 

Petra Holinková

V zemi spravedlivých banánů

Průměrný Čech sní za rok zhruba devět kilo banánů. Velikost tuzemského trhu s tímto oblíbeným ovocem se odhaduje na 111 000 tun, z čehož jen asi 30 tun je férových. Principy fair trade (FT) produkce asi netřeba rozebírat, dnes už dokonce existují země, které můžeme nazvat jakousi výkladní skříní fair trade. Jednou z nich je Ghana. Do hlavního města Accry přilétám první říjnové pondělí, v příštích dvou dnech spolu s kolegy z Británie a Německa navštívíme dvě férové banánové plantáže.

Ghana nepatří do pětice největších dovozců banánů do Česka. Pokud si ale u nás koupíte férový banán, s největší pravděpodobností bude právě odtud. První fair trade banánová plantáž na světě vznikla v této západoafrické zemi. Jmenuje se Volta River Limited (VREL) a certifikaci získala v roce 1996. Přijíždíme do ní časně ráno a vítá nás ředitel Anthony Kofi Blay, jenž nám později nad kávou vypráví o historii, současných úspěších i budoucích plánech.

Plantáž byla založena v roce 1988,o osm let později získala certifikaci spravedlivého obchodu. „Dnes je to jiné místo, fair trade to tady změnil,“ říká Blay. Dostáváme se k jedné z hlavních podmínek férové produkce — spravedlivé odměně za vykonanou práci.

„Platy našich zaměstnanců jsou v posledních letech dokonce o 20 až 30 procent vyšší než státem stanovená minimální mzda. Peníze za přesčasy přesahují běžnou hodinovou mzdu...

Celý text je přístupný pouze předplatitelům. Nepatříte-li mezi jednoho z nich, můžete to napravit zde a získat tak přístup nejen k tomuto článku, ale i ke stovkám dalších, publikovaných v 7.G od roku 1991. Máte-li zájem pouze o e-verze Sedmé generace (bez předplacení tištěné 7.G), je tu pro vás e-předplatné, jehož cena se pohybuje již od 200 Kč na rok.

P.S. Jednotlivá čísla jsou dostupná v tištěné podobě na našich prodejních místech a od roku 2012 i v elektronické verzi na portálech rajknih.cz, publero.com a floowie.com.

Login pro stávající předplatitele:

Ztráta hesla Registrace

  Líbí se vám tento článek?
 
  Chcete autora finančně odměnit?
Jak mikroplatby Flattr fungují?


  Související články:

Okomentujte článek na facebooku...

...anebo svůj komentář přidejte zde:


Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.