graphic-header
Občanský kalendář » «»

březen 2018

2018-2&clndr_act=2018-3-20
2018-4&clndr_act=2018-3-20
PoÚtStČtSoNe
1 2 3 4
5 6 7 8
9
pátek 9. března   »   1 událost
10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22
23
pátek 23. března   »   1 událost
24
sobota 24. března   »   1 událost
25
neděle 25. března   »   1 událost
26 27 28 29 30 31
Zůstaňte se 7.G v kontaktu »
Sítnice »

25 let Sedmé generace

Videoanketa k narozeninám 7.G.

Anketa »

Jak zatím hodnotíte rok 2017

můj životní rok

v podstatě dobrý

střídavě oblačno

špaténka, ale byly horší

stál za starou belu

Ke stažení »

Chcete mít 7.G ve svém počítači napořád? Stačí si stáhnout naše tapety, bannery či ikonky.

7.G twitter »

Sedmá generace 2/2017  »

Ve stínu Temelína
autor/ka: Tereza Flachová 

Štěpán Jindra

Ve stínu Temelína

Román jihočeského prozaika Jiřího Hájíčka Rybí krev sice nepatří mezi žhavé novinky a už jsme jej přibližovali v Záložce čísla 4/2014, vzhledem k tématu tohoto čísla i nesporným kvalitám knihy však stojí ještě za jedno ohlédnutí. Nositel ocenění Magnesia litera za rok 2012 se dá zařadit do autorovy linie venkovských próz, žánr však přesahuje. Hybná síla děje, kterou je plánovaná výstavba přehrady ohrožující ves, v níž vyrůstá hlavní hrdinka, nabízí čtenáři víc než jen exkurs do venkovské reality. Přináší totiž podnětné zamyšlení nad konfliktem mezi civilizačním pokrokem, kulturní tradicí a přírodou.

Jiří Hájíček nám poměrně strohým stylem a klidným tempem — přičemž obojí zvládá bravurně — předkládá v zásadě dvě dramatické linie. V jedné sledujeme pomalé umírání krajiny odsouzené k neexistenci, v té druhé životní peripetie hlavní hrdinky Hany, její rodiny a přátel. Je zcela individuální, která z výkladových os na vás zapůsobí silněji. Někdo vyzdvihuje spíše příběh Hany, který román obsahově rámuje, někoho více osloví samotné drama zanikající krajiny, které děj posunuje.

Hájíčkovo rozhodnutí psát z perspektivy ženské postavy je prvním překvapením knihy, ať už autorovy předchozí knihy znáte, nebo ne. Hanu zastihneme s lístkem popsaným jmény z její minulosti, kterak přijíždí zpět do jižních Čech po letech strávených v cizině. Každé jméno poodhaluje příběh jejího mládí a skrývá křivdy, které je třeba urovnat. Jak Hana dotyčné postupně navštěvuje, vzpomíná na ud...

Celý text je přístupný pouze předplatitelům. Nepatříte-li mezi jednoho z nich, můžete to napravit zde a získat tak přístup nejen k tomuto článku, ale i ke stovkám dalších, publikovaných v 7.G od roku 1991. Máte-li zájem pouze o e-verze Sedmé generace (bez předplacení tištěné 7.G), je tu pro vás e-předplatné, jehož cena se pohybuje již od 200 Kč na rok.

P.S. Jednotlivá čísla jsou dostupná v tištěné podobě na našich prodejních místech a od roku 2012 i v elektronické verzi na portálech rajknih.cz, publero.com a floowie.com.

Login pro stávající předplatitele:

Ztráta hesla Registrace

  Líbí se vám tento článek?
 
  Chcete autora finančně odměnit?
Jak mikroplatby Flattr fungují?


  Související články:

Okomentujte článek na facebooku...

...anebo svůj komentář přidejte zde:


Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.