graphic-header
Občanský kalendář » «»

březen 2018

2018-2&clndr_act=2018-3-20
2018-4&clndr_act=2018-3-20
PoÚtStČtSoNe
1 2 3 4
5 6 7 8
9
pátek 9. března   »   1 událost
10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22
23
pátek 23. března   »   1 událost
24
sobota 24. března   »   1 událost
25
neděle 25. března   »   1 událost
26 27 28 29 30 31
Zůstaňte se 7.G v kontaktu »
Sítnice »

25 let Sedmé generace

Videoanketa k narozeninám 7.G.

Anketa »

Jak zatím hodnotíte rok 2017

můj životní rok

v podstatě dobrý

střídavě oblačno

špaténka, ale byly horší

stál za starou belu

Ke stažení »

Chcete mít 7.G ve svém počítači napořád? Stačí si stáhnout naše tapety, bannery či ikonky.

7.G twitter »

Sedmá generace 5/2014  »

Věk klimatických válek je tu
autor/ka: Christian Triebert 

Nafíz Ahmed

Věk klimatických válek je tu

Opakující se sucha a ničivé záplavy, potravinová krize, nedostatek zdrojů, které přinášejí politickou nestabilitu, sociální napětí a konflikty —to není žádný katastrofický scénář vzdálené budoucnosti. Prožíváme ho právě teď a právě tady. 

Ve své květnové řeči na vojenské akademii ve West Pointu označil prezident USA Barrack Obama změnu klimatu za narůstající ohrožení národní bezpečnosti, které si vyžádá nasazení ozbrojených sil k zvládání uprchlických vln, přírodních katastrof a konfliktů o vodu a potraviny. V projevu zdůrazňoval, že zahraniční politika USA 21. století musí být připravena vypořádat se se zvýšeným rizikem sociálního, ekonomického a politického rozvratu, způsobeného zvýšením globálních teplot.

Detailnější náhled do útrob amerického vojenského plánování pak může poskytnout nedávno zveřejněná zpráva vládního Centra námořního výzkumu (Center for Naval Analyses, CNA). Studie mluví o změně klimatu nejen jako o „násobiteli hrozeb“, ale přímo o „katalyzátoru konfliktů“. A soudí, že environmentální dopady měnícího se klimatu v nadcházejících dekádách „ještě umocní stávající zdroje neklidu, jako...

Celý text je přístupný pouze předplatitelům. Nepatříte-li mezi jednoho z nich, můžete to napravit zde a získat tak přístup nejen k tomuto článku, ale i ke stovkám dalších, publikovaných v 7.G od roku 1991. Máte-li zájem pouze o e-verze Sedmé generace (bez předplacení tištěné 7.G), je tu pro vás e-předplatné, jehož cena se pohybuje již od 200 Kč na rok.

P.S. Jednotlivá čísla jsou dostupná v tištěné podobě na našich prodejních místech a od roku 2012 i v elektronické verzi na portálech rajknih.cz, publero.com a floowie.com.

Login pro stávající předplatitele:

Ztráta hesla Registrace

  Líbí se vám tento článek?
 
  Chcete autora finančně odměnit?
Jak mikroplatby Flattr fungují?


  Související články:

Okomentujte článek na facebooku...

...anebo svůj komentář přidejte zde:


Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.