graphic-header
Občanský kalendář » «»

září 2017

2017-8&clndr_act=2017-9-23
2017-10&clndr_act=2017-9-23
PoÚtStČtSoNe
1
pátek 1. září   »   2 události
Akce » Genius loci
2
sobota 2. září   »   2 události
Akce » Genius loci
3
neděle 3. září   »   2 události
Akce » Genius loci
4
5
úterý 5. září   »   1 událost
6 7 8 9
10
neděle 10. září   »   1 událost
11 12 13 14 15
16
sobota 16. září   »   2 události
17
neděle 17. září   »   1 událost
18
pondělí 18. září   »   1 událost
19
úterý 19. září   »   1 událost
20
středa 20. září   »   2 události
21
čtvrtek 21. září   »   2 události
22
pátek 22. září   »   3 události
Akce » LITR Olomouc
23
sobota 23. září (dnes)   »   4 události
Akce » LITR Olomouc
24
neděle 24. září   »   5 události
Akce » LITR Olomouc
25 26 27
28
čtvrtek 28. září   »   1 událost
Akce » Tabook 2017
29
pátek 29. září   »   1 událost
Akce » Tabook 2017
30
sobota 30. září   »   2 události
Akce » Tabook 2017
Zůstaňte se 7.G v kontaktu »
Sítnice »

25 let Sedmé generace

Videoanketa k narozeninám 7.G.

Anketa »

Jak hodnotíte rok 2016?

stál za starou belu

špaténka, ale byly horší

střídavě oblačno

v podstatě dobrý

můj životní rok

Ke stažení »

Chcete mít 7.G ve svém počítači napořád? Stačí si stáhnout naše tapety, bannery či ikonky.

7.G twitter »

Sedmá generace 1/2010  »

Vidět Avatara a zřít

Vít Kouřil, Dagmar Smolíková

Vidět Avatara a zřít


„Pár zablešených divochů nebude bránit pokroku.“ Cynický úsudek velitele vojáků shrnuje klíčový konflikt filmového příběhu Avatar. Oč v něm jde? Lidé si zničili Zemi, a tak ve vesmíru hledají potřebné zdroje. Planeta Pandora ke své smůle ukrývá nerost, který funguje jako skvělý zdroj energie. A tak pozemšťané se samozřejmostí nám vlastní jednoduše vezmou stroje a jdou na věc, což se kupodivu nelíbí zdejšímu kmeni Na‘vi. Svinstvo, kterého se vojáci bezostyšně dopouštějí, umocňuje čarokrásná příroda Pandory, s níž místní žijí v záviděníhodné harmonii. Nazývají ji Eywa: prostupuje všechno — minulé, přítomné i budoucí. (Ne, podobnost s Lovelockovou Gaiou není náhodná.) Oproti tomu pozemšťané, skrytí v nice extrémně hnusné a těžkopádné techniky, dokážou dohlédnout akorát na grafy zisků a ztrát své korporace. Posvátno neposvátno.

Hlavní hrdina, vysloužilý mariňák Jake, se (pochopitelně za peníze) propůjčí k tomu, aby jako avatar (jeho duše v tělesné schránce příslušníka kmene Na‘vi) pronikl mezi domorodce a přesvědčil je, že těžba je vlastně fajn a ať se prostě odstěhují někam jinam. Přece o nic nejde, že. Jenže. Zamiluje se do dcery náčelníka, prodělá konverzi, sjednotí zdejší kmeny — a společně pak nakopou pozemšťanům zadek. Hepáč jako hrom.

Nejen filmová kritička Tereza Spáčilová (iDnes) filmu vyčítá až trapně zelenou agitaci a absenci děje či nosných dialogů. Petr Třešňák (Respekt) i přes svůj obdiv k dílu Jamese Camerona zase postrádá hlubší kresbu postav, především Jakea a jeho vnitřní proměny. Poznamenává, že film patrně nenabízí cestu z naší ekologické krize, na to je Pandora i její lid příliš „nehybným obrazem bez protikladů, takže si z ní můžeme odnést jen představu ráje, frustrující svou nenaplnitelností“.

Těžko říct, jak by ve fascinujícím světě Pandory zafungovalo psychologické drama s komplikovanou zápletkou a konverzačními přestřelkami. Proč ale vůbec potřebujeme tolik řečí a zaobalování do intelektuálna? Cameron jednoduše nechává na diváky působit krásu přírody, při které se tají dech — už Dostojevskij prohlásil, že krása „spasí“ svět. Nechává promlouvat jednoduché pravdy, že násilí je neomluvitelné, ať už se děje kdekoliv, že nejen chlebem živ je člověk, že za to, co si k sobě připoutáme, máme odpovědnost, jež přesahuje naše momen-tální emoční rozpoložení, že neznámé nemáme kvůli našemu pocitu ohrožení rovnou likvidovat, ale pochopit nebo aspoň respektovat. Koneckonců i desatero obsahuje „banální“ pravdy. A ty je potřeba čas od času připomínat, aby se nám nerozplynuly v relativismu a cynismu světa, který hold není a nikdy nebude rájem Pandory. A navíc: jde jen o film, hollywoodský film.

Ovšem, kolik lidí vidělo rozvláčný ekodokument Home (7.G 5/2009)? A kolik lidí Avatar? Cameron zkrátka dokázal „akční zábavu“ použít jako nosič ekologického sdělení, aniž by to moc trčelo. Možná tím přispěje ke globální ekologické politice víc než řada „klíčových“ konferencí dohromady.

Avatar, režie James Cameron, USA, 2009, 166 min.

[1. února 2010]

  Líbí se vám tento článek?
 
  Chcete autora finančně odměnit?
Jak mikroplatby Flattr fungují?

Okomentujte článek na facebooku...

...anebo svůj komentář přidejte zde:


Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.