graphic-header
Občanský kalendář » «»

duben 2018

2018-3&clndr_act=2018-4-20
2018-5&clndr_act=2018-4-20
PoÚtStČtSoNe
1
2 3 4 5 6
9 10
11
středa 11. dubna   »   1 událost
Akce » NGO Market 2018
12 13
14
sobota 14. dubna   »   1 událost
15
16 17 18 19
20
pátek 20. dubna (dnes)   »   4 události
21
sobota 21. dubna   »   3 události
22
neděle 22. dubna   »   2 události
23
pondělí 23. dubna   »   1 událost
24
úterý 24. dubna   »   1 událost
25
středa 25. dubna   »   1 událost
26
čtvrtek 26. dubna   »   1 událost
27
pátek 27. dubna   »   1 událost
28
sobota 28. dubna   »   1 událost
29
neděle 29. dubna   »   1 událost
30
pondělí 30. dubna   »   2 události
Akce » Strom roku 2018
Zůstaňte se 7.G v kontaktu »
Sítnice »

25 let Sedmé generace

Videoanketa k narozeninám 7.G.

Anketa »

Jak zatím hodnotíte rok 2017

můj životní rok

v podstatě dobrý

střídavě oblačno

špaténka, ale byly horší

stál za starou belu

Ke stažení »

Chcete mít 7.G ve svém počítači napořád? Stačí si stáhnout naše tapety, bannery či ikonky.

7.G twitter »

Sedmá generace 4/2009  »

Foto k novince: Vítejte v minulosti

Vít Kouřil

Vítejte v minulosti

Nenásilné hnutí za změnu společnosti — hlavní téma 15 let staré Poslední generace — ilustrovala fotoreportáž z tábora u Temelína.

Nenásilné hnutí za změnu společnosti — hlavní téma 15 let staré Poslední generace — ilustrovala fotoreportáž z tábora u Temelína, ve kterém se vystřídali Ivan Klíma, Jan Keller nebo písničkáři Vladimír Merta či Oldřich Janota. Vedle celodenní blokády elektrárny aktivisté v okolí Temelína zateplili na 150 domů. Iniciátor tohoto předchůdce programu Zelená úsporám, Američan Paxus A. Calta, v článku Temelín a konec jaderného věku předvídal: „Během našeho života budeme svědky postupného odstavení všech jaderných elektráren v USA. Temelín je v této historii rozhodujícím mezníkem… Pokud neuspějeme, bude až na další generaci, aby jaderné šílenství zastavila.“ Jelikož téměř všechny relevantní politické strany dnes chtějí temelínského otesánka přikrmit o další dva bloky, zopakujme si některé Caltovy rady: obracet se na veřejnost, sestavit velkou občanskou koalici, striktně se držet principu nenásilí, podporovat alternativní řešení a nevzdávat se (dokud elektrárna nezačne dodávat elektřinu do sítě…).

Další aktualizaci nabízí slova Ľuby Ľacinové ze semináře Spoločnosť ako keby na ľuďoch záležalo: „Zelení svojmu heslu ‚nie vľavo, nie vpravo, ale vpredu‘ zostali veľa dlžní. Neprekročili tradičné pravoľavé politické spektrum. Mnohí z nich boli priam osudovo spätí s ľavicou. V posttotalistických štátoch je nejeden zelený vlastne recyklovaný komunista. Iní pragmaticky zvažujú možnosť spolupráce s pravicou. Dôvod? Nevidia šancu, že by ľavica dokázala nebyť populistická. Nevidia ani magickú Tretiu cestu.“ Na otázku autorky „Ktosi povedal, že moc korumpuje a absolútna moc korumpuje absolútne“ pak členka britské Strany zelených Sara Parkinová odpověděla: „Áno, ale bezmoc korumpuje tiež. Stojí pred nami problém, ako uspieť a nestratiť vlastnú dušu. Myslím, že práve zelení majú najlepšie šance to dosiahnuť, pretože majú hlbšie filozofické korene.“ Kéž by.

Trojdílný miniseriál o vztahu předních ideologií k přírodě uzavřel Jan Keller tím, že socialismus stejně jako liberalismus a konzervatismus působí tváří v tvář ekologické krizi podobně rozpačitým dojmem. „Učení vědeckého socialismu vzniká v situaci, kdy sociální spravedlnost je zřetelně nedostatková, zatímco zdroje přírody se zdají být neomezené. Proto může Marx snít o budoucnosti, kdy ,společenské bohatství poteče plným proudem‘. Dnes věří této pošetilosti snad již jen neoliberálové.“ Pro přežití v nastávajícím věku skromnosti je pak podle něj nutná především solidarita. Ľuba Lacinová jej doplňuje: „Len my sme v krajine nikoho — príliš bohatí, než aby nám išlo o prežitie, príliš chudobní, než aby nám išlo o Život.“

[26. července 2009]

  Líbí se vám tento článek?
 
  Chcete autora finančně odměnit?
Jak mikroplatby Flattr fungují?

Okomentujte článek na facebooku...

...anebo svůj komentář přidejte zde:


Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.