graphic-header
Občanský kalendář » «»

březen 2018

2018-2&clndr_act=2018-3-25
2018-4&clndr_act=2018-3-25
PoÚtStČtSoNe
1 2 3 4
5 6 7 8
9
pátek 9. března   »   1 událost
10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22
23
pátek 23. března   »   1 událost
24
sobota 24. března   »   1 událost
25
neděle 25. března (dnes)   »   1 událost
26 27 28 29 30 31
Zůstaňte se 7.G v kontaktu »
Sítnice »

25 let Sedmé generace

Videoanketa k narozeninám 7.G.

Anketa »

Jak zatím hodnotíte rok 2017

můj životní rok

v podstatě dobrý

střídavě oblačno

špaténka, ale byly horší

stál za starou belu

Ke stažení »

Chcete mít 7.G ve svém počítači napořád? Stačí si stáhnout naše tapety, bannery či ikonky.

7.G twitter »

Sedmá generace 1/2017  »

Vladimír Krajina: Srdce a mysl v pevné rovnováze
autor/ka: Repro z knihy Dva životy Vladimíra Krajiny.  

Barbora Božková

Vladimír Krajina: Srdce a mysl v pevné rovnováze

Životní příběh Vladimíra J. Krajiny se čte jako dobře napsaný dobrodružný román. Je plný dějinných zvratů, trýznivých zážitků, ale také naděje. V jedné osobě se snoubí profesor botaniky a bojovník proti nacistické a komunistické totalitě, který v bouřlivých letech druhé světové války několikrát doslova přežil vlastní smrt. Za protektorátu se stal jedním z nejhledanějších odbojářů, parašutistům z Anthropoidu osobně rozmlouval plánovaný atentát na Heydricha. Po dramatickém zatčení gestapem se stal čestným vězněm říšského protektora Franka. Po válce, s nástupem komunistické perzekuce, Krajina emigroval do Kanady, kde navázal na svou odbornou činnost. Za oceánem se přes čtyřicet let věnoval výuce lesní ekologie, odbornou veřejností je dodnes uznáván coby průkopník institucionálně ukotvené ochrany přírody v Britské Kolumbii. A dočkal se i happy endu v podobě pádu sovětského bloku.

Vladimír Krajina se narodil roku 1905 ve Slavicích u Třebíče jako nejmladší ze šesti dětí. Otec Emanuel byl řídícím učitelem v místní obecné škole, kde rodina také bydlela. Z dětství budoucího botanika pochází historka o jeho dychtivosti po vědění a vzdělání: v pěti letech se Krajina cítil zralý na počátek studia, za své úspory proto koupil otci pytlík jeho oblíbeného tabáku a uprosil jej, aby mohl začít chodit do školy o rok dříve. Zájem o botaniku v malém Vladimírovi nejspíš vzbudil bratr Emanuel, který vlastnil obsáhlý herbář. Otec-učitel pak předával svým žákům — včetně vlastních dětí — praktické znalosti o poznávání rostlin či roubování ovocných stromů.

Praha — Havaj — Londýn

Po náhlé smrti otce se rodina přestěhovala do Třebíče, kde Krajina vystudoval gymnázium a setkal se s budoucí manželkou Marií. Po střední škole chtěl studovat medicínu, později se ale rozhodl pr...

Celý text je přístupný pouze předplatitelům. Nepatříte-li mezi jednoho z nich, můžete to napravit zde a získat tak přístup nejen k tomuto článku, ale i ke stovkám dalších, publikovaných v 7.G od roku 1991. Máte-li zájem pouze o e-verze Sedmé generace (bez předplacení tištěné 7.G), je tu pro vás e-předplatné, jehož cena se pohybuje již od 200 Kč na rok.

P.S. Jednotlivá čísla jsou dostupná v tištěné podobě na našich prodejních místech a od roku 2012 i v elektronické verzi na portálech rajknih.cz, publero.com a floowie.com.

Login pro stávající předplatitele:

Ztráta hesla Registrace

  Líbí se vám tento článek?
 
  Chcete autora finančně odměnit?
Jak mikroplatby Flattr fungují?


  Související články:

Okomentujte článek na facebooku...

...anebo svůj komentář přidejte zde:


Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.