graphic-header
Občanský kalendář » «»

leden 2018

2017-12&clndr_act=2018-1-23
2018-2&clndr_act=2018-1-23
PoÚtStČtSoNe
1
pondělí 1. ledna   »   1 událost
2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17
18
čtvrtek 18. ledna   »   1 událost
19 20 21
22 23
24
středa 24. ledna   »   1 událost
25
čtvrtek 25. ledna   »   1 událost
29 30 31
Zůstaňte se 7.G v kontaktu »
Sítnice »

25 let Sedmé generace

Videoanketa k narozeninám 7.G.

Anketa »

Jak zatím hodnotíte rok 2017

můj životní rok

v podstatě dobrý

střídavě oblačno

špaténka, ale byly horší

stál za starou belu

Ke stažení »

Chcete mít 7.G ve svém počítači napořád? Stačí si stáhnout naše tapety, bannery či ikonky.

7.G twitter »

Sedmá generace 1/2016  »

Vůně venkova se silnou vizí
autor/ka: Dominik Grohmann 

Dominik Grohmann

Vůně venkova se silnou vizí

Vystoupíte-li na zastávce Toulcův dvůr v městské části Praha 15, pocítíte mírný venkovský závan. Pasoucí se koně a citlivě opravené hospodářské budovy s bohatou historií vysloveně trčí uprostřed nemilosrdné panelákové zástavby. Pod slupkou zdařilých rekonstrukcí se však skrývá mnohem víc.

Při procházce rozsáhlým přírodním areálem potkávám jedno zvíře za druhým. Kromě statných koní, které spolu s krávou stojí největší měrou za venkovským závanem, potkávám králíky, husy, ovce i prasata. Všichni mají patřičný výběh (i když prasatům bych možná dopřál větší). Kromě toho obdivuji staré vysoké třešně, mezi kterými se jednotlivé pastviny nacházejí. Míjím venkovní keramickou pec, torza kmenů zanechaných pro bezobratlé. Ačkoliv je konec ledna, kypí to všude životem. Kozy ležérně spásají zbytky trávy a ptáci si povídají o jaru. Nakonec se zastavím u mokřadu.

Právě zdejší potok Botič, v jehož meandrech se mokřad nachází, dal jméno Základnímu článku Hnutí Brontosaurus, stojícího u zrodu současné podoby Střediska ekologické výchovy Toulcův dvůr. Psal se rok 1993, kdy Emilie Strejčková — důležitá osoba porevoluční ekologické výchovy u nás (viz Zelené srdce v 7.G 2/20...

Celý text je přístupný pouze předplatitelům. Nepatříte-li mezi jednoho z nich, můžete to napravit zde a získat tak přístup nejen k tomuto článku, ale i ke stovkám dalších, publikovaných v 7.G od roku 1991. Máte-li zájem pouze o e-verze Sedmé generace (bez předplacení tištěné 7.G), je tu pro vás e-předplatné, jehož cena se pohybuje již od 200 Kč na rok.

P.S. Jednotlivá čísla jsou dostupná v tištěné podobě na našich prodejních místech a od roku 2012 i v elektronické verzi na portálech rajknih.cz, publero.com a floowie.com.

Login pro stávající předplatitele:

Ztráta hesla Registrace

  Líbí se vám tento článek?
 
  Chcete autora finančně odměnit?
Jak mikroplatby Flattr fungují?


  Související články:


  Související fotogalerie:

Toulcův dvůr

22. 2016, 25 fotek
Dominik Grohmann

Okomentujte článek na facebooku...

...anebo svůj komentář přidejte zde:


Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.