graphic-header
Občanský kalendář » «»

leden 2018

2017-12&clndr_act=2018-1-21
2018-2&clndr_act=2018-1-21
PoÚtStČtSoNe
1
pondělí 1. ledna   »   1 událost
2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17
18
čtvrtek 18. ledna   »   1 událost
19 20 21
22 23
24
středa 24. ledna   »   1 událost
25
čtvrtek 25. ledna   »   1 událost
29 30 31
Zůstaňte se 7.G v kontaktu »
Sítnice »

25 let Sedmé generace

Videoanketa k narozeninám 7.G.

Anketa »

Jak zatím hodnotíte rok 2017

můj životní rok

v podstatě dobrý

střídavě oblačno

špaténka, ale byly horší

stál za starou belu

Ke stažení »

Chcete mít 7.G ve svém počítači napořád? Stačí si stáhnout naše tapety, bannery či ikonky.

7.G twitter »

Sedmá generace 5/2017  »

Vysévání stromů v éře zlobícího klimatu
autor/ka: Nordseher 

Dominik Grohmann

Vysévání stromů v éře zlobícího klimatu

 

V době probíhající klimatické změny bychom měli přehodnotit doposud platné představy o sázení ovocných stromů. V první řadě začít uvažovat o ovocných druzích a odrůdách odolnějších k suchu, dále pak hledat metody, které zajistí jejich přežití v nehostinných dobách — ať už v prvních letech života, nebo za sto či dvě stě let.

Vysadit strom do krajiny bývá akt ušlechtilosti. Nejen, že krajina plná alejí či solitérních stromů působí na člověka příjemněji, a navíc mu může poskytovat značné množství ovoce, ale pomáhá také ekosystémům v jejich stabilitě (či dynamice). I z těchto důvodů bychom měli stromy do krajiny vracet, protože během minulého i tohoto století jich mnoho vymizelo. Potulní sadaři nabádají k volbě těch ovocných, jelikož krajina plná ovoce přitahuje více lidí a může tak částečně podporovat soběstačný způsob života.

Klima se změní, stromy těžko

Hovoříme-li však o klimatické změně, ta se týká i zahrad, parků či obecních sadů. Ať už tedy sázíte stromy kdekoliv, jejich výběr by měl být ohleduplný i vůči měnícímu se klimatu. Zatímco v letošním roce bylo tropických dní (tedy maximální teplota vystoupila nad 30 °C ve stínu) téměř čtyřicet, v roce 2050 by jich podle Adama Emmera z Ústavu ...

Celý text je přístupný pouze předplatitelům. Nepatříte-li mezi jednoho z nich, můžete to napravit zde a získat tak přístup nejen k tomuto článku, ale i ke stovkám dalších, publikovaných v 7.G od roku 1991. Máte-li zájem pouze o e-verze Sedmé generace (bez předplacení tištěné 7.G), je tu pro vás e-předplatné, jehož cena se pohybuje již od 200 Kč na rok.

P.S. Jednotlivá čísla jsou dostupná v tištěné podobě na našich prodejních místech a od roku 2012 i v elektronické verzi na portálech rajknih.cz, publero.com a floowie.com.

Login pro stávající předplatitele:

Ztráta hesla Registrace

  Líbí se vám tento článek?
 
  Chcete autora finančně odměnit?
Jak mikroplatby Flattr fungují?


  Související články:

Okomentujte článek na facebooku...

...anebo svůj komentář přidejte zde:


Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.