graphic-header
Občanský kalendář » «»

září 2017

2017-8&clndr_act=2017-9-24
2017-10&clndr_act=2017-9-24
PoÚtStČtSoNe
1
pátek 1. září   »   2 události
Akce » Genius loci
2
sobota 2. září   »   2 události
Akce » Genius loci
3
neděle 3. září   »   2 události
Akce » Genius loci
4
5
úterý 5. září   »   1 událost
6 7 8 9
10
neděle 10. září   »   1 událost
11 12 13 14 15
16
sobota 16. září   »   2 události
17
neděle 17. září   »   1 událost
18
pondělí 18. září   »   1 událost
19
úterý 19. září   »   1 událost
20
středa 20. září   »   2 události
21
čtvrtek 21. září   »   2 události
22
pátek 22. září   »   3 události
Akce » LITR Olomouc
23
sobota 23. září   »   4 události
Akce » LITR Olomouc
24
neděle 24. září (dnes)   »   5 události
Akce » LITR Olomouc
25 26 27
28
čtvrtek 28. září   »   1 událost
Akce » Tabook 2017
29
pátek 29. září   »   1 událost
Akce » Tabook 2017
30
sobota 30. září   »   2 události
Akce » Tabook 2017
Zůstaňte se 7.G v kontaktu »
Sítnice »

25 let Sedmé generace

Videoanketa k narozeninám 7.G.

Anketa »

Jak hodnotíte rok 2016?

stál za starou belu

špaténka, ale byly horší

střídavě oblačno

v podstatě dobrý

můj životní rok

Ke stažení »

Chcete mít 7.G ve svém počítači napořád? Stačí si stáhnout naše tapety, bannery či ikonky.

7.G twitter »

Sedmá generace 4/2010  »

Vít Kouřil

Waka waka aneb Víte, s čím (si) hrajete?

Jak se již stalo pravidlem, v červenci uhodila „tropická“ vedra. Téměř všechny domácí redakce si mohly oddechnout, do vládní Strakovky totiž ďábelského Paroubka nepustily; namísto toho zvítězil politický marketing Věcí veřejných a TOP 09. Nečasova „vláda rozpočtové odpovědnosti“ vzápětí ohlásila školné, zvýšení DPH, snížení sociálních dotací a — ovšemže — nemilosrdný boj proti dluhům a korupci. Pravou cestou „podle řeckých skal“ se vydalo i Slovensko, Nizozemsko a Velká Británie. Obamova popularita mezitím stále klesá, navzdory prosazené reformě zdravotnictví a regulaci finančního sektoru. „Do konce mého života nedojde k podpisu nové klimatické smlouvy,“ nechala se slyšet nová šéfka vyjednávání o změnách klimatu Christiana Figueres. Děkujeme, jak známo, pravda osvobozuje. „Naše planeta by byla šťastnější, kdyby část lidí zmizela,“ kontroval v Právu Serj Tankjan z drsné kapely System of the Down. Co na to říct — v České republice přibývá stoletých… Brnem prošel třetí ročník průvodu za práva leseb, gayů, bisexuálních a transsexuálních lidí Qeer parade, tentokrát bez větších excesů krajní pravice. Tichým protestem vsedě před pražským hračkářstvím Sparkys se Společnost pro Fair Trade připojila k celosvětové kampani Víte, s čím si hrajete? upozorňující na otřesné podmínky v čínských továrnách na hračky. Téměř 40 % českých mateřských školek neuplatňuje zásady zdravého životního stylu, ačkoli mají výchovu ke zdraví zapracovanou ve svých pedagogických plánech; důsledkem je alarmující křivka nárůstu obezity na základních školách. Koalice 15 nevládních organizací Společně pro školy vyzvala novou vládu, aby romským žákům a žákyním zajistila rovné šance; jejich diskriminací přichází česká ekonomika podle Světové banky minimálně o 16 miliard korun ročně. Nedávno zesnulému spisovateli Janu Balabánovi, empatickému znalci outsiderství, vyšel poslední román Zeptej se táty. Svět vezdejší opustil i vrchní cimrmanolog Ladislav Smoljak. Tvůrci skvělé mystifikace Český sen do kin vypustili radarový dokument Český mír. Zdejší veřejností ale spíše hýbala tupá „ta ta ta ta“ reklama XXXLutzu a tribální kakofonií vuvuzel doprovázené mistrovství světa ve fotbale. Kdo si při něm nezahopsal Waka waka s lepou Shakirou a nedojal se nad globální bídou s K'naanovou Wavin‘ Flog, jako by nebyl. Fotbalisté Baníku Ostrava a Sparty Praha následně vyběhli do nové sezony s dresy vyrobenými z osmi recyklovaných PET lahví. No nefanděte jim. A neptejte se, kdo ty dresy a balony vyrábí. Waka waka.

[14. srpna 2010]

  Líbí se vám tento článek?
 
  Chcete autora finančně odměnit?
Jak mikroplatby Flattr fungují?

Okomentujte článek na facebooku...

...anebo svůj komentář přidejte zde:


Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.