graphic-header
Občanský kalendář » «»

březen 2017

2017-2&clndr_act=2017-3-24
2017-4&clndr_act=2017-3-24
PoÚtStČtSoNe
1
2
čtvrtek 2. března   »   1 událost
3
pátek 3. března   »   1 událost
4
sobota 4. března   »   2 události
5
6
pondělí 6. března   »   2 události
7
úterý 7. března   »   1 událost
8
středa 8. března   »   1 událost
9
čtvrtek 9. března   »   1 událost
10
pátek 10. března   »   2 události
11
sobota 11. března   »   2 události
12
neděle 12. března   »   2 události
13
pondělí 13. března   »   1 událost
14
úterý 14. března   »   1 událost
15
středa 15. března   »   1 událost
16 17
18
sobota 18. března   »   1 událost
19
20 21 22 23
24
pátek 24. března (dnes)   »   1 událost
25
sobota 25. března   »   2 události
26
neděle 26. března   »   1 událost
27 28 29 30 31
Zůstaňte se 7.G v kontaktu »
Sítnice »

25 let Sedmé generace

Videoanketa k narozeninám 7.G.

Anketa »

Jak hodnotíte rok 2016?

stál za starou belu

špaténka, ale byly horší

střídavě oblačno

v podstatě dobrý

můj životní rok

Ke stažení »

Chcete mít 7.G ve svém počítači napořád? Stačí si stáhnout naše tapety, bannery či ikonky.

7.G twitter »

Sedmá generace 1/2017  »

Za udržitelný potravinový systém
autor/ka: Markéta Vinkelhoferová (vše). Kluž 2016. 

Markéta Vinkelhoferová

Za udržitelný potravinový systém

Velký stan je naplněn k prasknutí lidmi, kteří nesedí náhodně, ale kolem stolů s cedulkami, na kterých stojí: Francie, Španělsko, Polsko, Rusko, Turecko, Česká republika a na pětatřicet dalších zemí. Najednou se začnou zvedat palce. Ty ale neznamenají pochvalný souhlas s obsahem proslovů na pódiu, ale gesto symbolizující fakt, že účastníci správně slyší hlas z malých rádií ve sluchátkách. Ocitli jsme se na zatím největším evropském setkání příznivců potravinové suverenity v rumunském městě Kluž. Akce se konala na sklonku loňského října a byla unikátní nejen počtem šesti set účastníků z jedenačtyřiceti zemí, ale i osmi jazyky, do kterých bylo fórum svépomocně tlumočeno. To vše proto, aby se do debat s leitmotivem Jak napravit současný potravinový systém mohl zapojit každý.

Velkým důkazem nerovností současného potravinového systému je fakt, že ačkoliv se na světě nachází dostatek jídla, miliony lidí stále jdou každou noc spát s prázdným žaludkem. Mezi ně paradoxně patří i drobní zemědělci, kteří se významně podílejí na produkci většiny světového objemu jídla. K hladovění přispívá jeho nerovná distribuce společně s dopady klimatické změny — od extrémních změn teplot po sucha a záplavy. To vše způsobuje nedostatek potravin zejména v chudých zemích, které doposud měly — na rozdíl od těch bohatších — na klima pramalý vliv. A jestliže nyní kručí v žaludku zhruba osmi stům milionů lidí, v roce 2050, kdy nás na planetě má být devět miliard, může hladovět už celá miliarda.

A právě ze zemí globálního Jihu přišel v roce 2007 impuls v podobě prvního mezinárodního setkání potravinové suverenity v africkém Mali. Poprvé byl termín potravinová suverenita pou...

Celý text je přístupný pouze předplatitelům. Nepatříte-li mezi jednoho z nich, můžete to napravit zde a získat tak přístup nejen k tomuto článku, ale i ke stovkám dalších, publikovaných v 7.G od roku 1991. Máte-li zájem pouze o e-verze Sedmé generace (bez předplacení tištěné 7.G), je tu pro vás e-předplatné, jehož cena se pohybuje již od 200 Kč na rok.

P.S. Jednotlivá čísla jsou dostupná v tištěné podobě na našich prodejních místech a od roku 2012 i v elektronické verzi na portálech rajknih.cz, publero.com a floowie.com.

Login pro stávající předplatitele:

Ztráta hesla Registrace

  Líbí se vám tento článek?
 
  Chcete autora finančně odměnit?
Jak mikroplatby Flattr fungují?


  Související články:

Okomentujte článek na facebooku...

...anebo svůj komentář přidejte zde:


Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.