graphic-header
Občanský kalendář » «»

květen 2017

2017-4&clndr_act=2017-5-30
2017-6&clndr_act=2017-5-30
PoÚtStČtSoNe
1
pondělí 1. května   »   1 událost
2
úterý 2. května   »   1 událost
3
středa 3. května   »   1 událost
4 5
6
sobota 6. května   »   1 událost
7
8 9 10 11 12
13
sobota 13. května   »   2 události
14
15
pondělí 15. května   »   1 událost
16
úterý 16. května   »   1 událost
17
středa 17. května   »   1 událost
18
čtvrtek 18. května   »   1 událost
19
pátek 19. května   »   1 událost
20
sobota 20. května   »   1 událost
21
neděle 21. května   »   1 událost
22 23 24 25
26
pátek 26. května   »   1 událost
Akce » Allfest 2017
27
sobota 27. května   »   1 událost
Akce » Allfest 2017
28
neděle 28. května   »   1 událost
Akce » Allfest 2017
29 30 31
Zůstaňte se 7.G v kontaktu »
Sítnice »

25 let Sedmé generace

Videoanketa k narozeninám 7.G.

Anketa »

Jak hodnotíte rok 2016?

stál za starou belu

špaténka, ale byly horší

střídavě oblačno

v podstatě dobrý

můj životní rok

Ke stažení »

Chcete mít 7.G ve svém počítači napořád? Stačí si stáhnout naše tapety, bannery či ikonky.

7.G twitter »

Sedmá generace  »

Žít, nebo těžit?

V letošním čtvrtém čísle 7.G přibližujeme situaci domorodých kmenů ohrožených průmyslovými společnostmi či projekty. Na konflikt mezi lidem Dongria Kondh a britskými těžaři Vedanta upozorňuje avatarovská fotografie z londýnské demonstrace (další najdete zde). Na stránkách organizace Survival, která se za práva přírodních národů staví už od konce 60. let, najdete též krátké filmy ilustrující desítky jiných kauz. Vyberme alespoň některé z nich.

První, dvoudílné video, představuje takzvané nekontaktované kmeny, jejichž počet se po celém světě odhaduje na stovku. Velká část z nich čelí intenzívní snaze těžařských firem, rančerů nebo turistických gentur využít území pro ziskové účely. Příslušníci nekontaktovaných kmenů jsou vyháněni, chytáni, občas zabíjeni. Někdy je též z pragmatických důvodů popírána jejich existence v daném teritoriu.

Druhá část:

Do – v úvodu zmíněného – konfliktu o stavbu bauxitového dolu koncernu Vedanta v Indii vás uvede dokument Důl – příběh posvátné hory. Doplňme, že dle posledních informací z „bojiště“ začalo okolnosti výstavby šetřit indické ministerstvo životního prostředí a navíc nizozemská investiční firma PGGM prodala svůj podíl ve Vedantě s odkazem na problém s lidskými právy.

Další video nepřináší ani náznak happy endu. V únoru letošního roku totiž na Andamanských ostrovech zemřela poslední příslušnice kmene Bo, pětaosmdesátiletá kmetka Bye. Dle zpráv z tisku v posledních letech trpěla tím, že si neměla s kým povídat ve své mateřštině a sdílet vzpomínky s někým kulturně blízkým. V kratičké ukázce uslyšíte úryvek z písně zpívané Bye.

Rychlý průlet dějinami nerovného vztahu mezi „civilizovanými“ a „divochy“ nabízí další klip Survivalu, citující z několika diskriminačních dokumentů. V jeho druhé polovině se na chvíli můžete zasnít nad přírodně-národní idylou.

Chcete-li ale opravdu pozitivní konec, tak jeden by tu byl. Neodehrál se však u nekontaktovaných kmenů, ale u hrubě kontaktovaných „domorodců“ v Horním Jiřetíně. Mosteckou uhelnou společností ohrožovaná obec by i nadále měla zůstat stát. Otázkou je, jestli to nebude jediný významný pro-ekologický krok nové české vlády...

[1. července 2011]

  Líbí se vám tento článek?
 
  Chcete autora finančně odměnit?
Jak mikroplatby Flattr fungují?
Anebo nás chcete ve vydávání podobných textů podpořit jinak?

Okomentujte článek na facebooku...

...anebo svůj komentář přidejte zde:


Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.