Uhli z uhlí

21. června 2018 /
foto: James Ennis, studenti Tufts University v březnu 2013.
Velké banky a pojišťovny začínají couvat z podpory fosilního průmyslu.

Myslím, že jsem tehdy ještě nechodila ani do základní školy. Vynášela jsem s maminkou odpadky, když začala lamentovat nad tím, v kolika zbytečných obalech se některé věci prodávají. „A proč to vadí?“ zněla otázka zrozená v malé hlavičce. „A proč to prezident nezakáže?“ následovalo po jejím patrně úderném vysvětlení. Nevím už, s jakou odpovědí se maminka vytasila, ale vím, že jsem diskusi uzavřela tím, že až budu prezidentkou já, zbytečné obaly rozhodně zakážu.

Škoda, že děti nemají své zastoupení v rozhodovacích orgánech. I kdyby neměly hlasovací většinu, mohly by alespoň svým dospělým protějškům připomínat, na čem doopravdy záleží.

Nevíme, zda zásluhou dítěte, anebo tím, že bije spíš už pět minut po dvanácté, ale stalo se, že Evropská komise navrhuje zakázat jednorázové plastové výrobky, jako jsou kelímky a příbory. Už i v Komisi si všimli, že pokud se něco nezmění, v oceánech bude vbrzku více plastu než živočichů.

Komise také chce, aby členské země a europarlament tento návrh projednaly přednostně — aby je Evropská unie stihla schválit do jarních evropských voleb. Škoda jen, že si evropští úředníci netroufli bohulibé téma obhajovat jinak nežli příslibem „nového údělu“ v podobě fantastických příležitostí pro byznys s ekoprodukty. Takhle tu zelenou planetu nevybudujeme.

Máte strach, že se na Zemi v důsledku člověkem iniciovaných klimatických změn uškvaříme? Je to sice i nadále nanejvýš pravděpodobné, ale každou snahu tento scénář zvrátit je třeba pochválit. Zvláště snaží-li se opět ti „nahoře“. Vedení belgické banky KBC rozhodlo, že již nebude prostřednictvím své české pobočky ČSOB financovat těžbu uhlí a uhelné elektrárny. Tedy konkrétně Severní energetickou Pavla Tykače (zdravíme Horní Jiřetín). V budoucnu se chce banka naopak orientovat na investice do obnovitelných zdrojů.

Ono už se to dokonce tváří jako trend. Banka HSBC nebude financovat nové uhelné elektrárny a těžbu ropy z ropných písků a v polárních oblastech. Financování dolů a elektráren zatrhly rovněž německé Deutsche Bank či DZ Bank. Největší evropská pojišťovna Allianz postupně ukončí i pojistné smlouvy na uhelné elektrárny a doly — a postupně dokonce komplet všechny kontrakty s uhelnými firmami. Ekologické podmínky si začínají klást rovněž české dcery Société Genérále a Erste — tedy Komerční banka a Česká spořitelna — Reiffeisenbank či pojišťovna Generali.

Jen houšť a větší kapky, prosím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 2/2024 vychází v 2. polovině dubna.