Archív 7.G: Staré dobré časy? (1993)

29. září 2013 /
foto: Josef Lada - Hloupý Honza

„Zkusme tedy nechat odejít hloupého Honzu na vandr a zatím se podívat do vedlejší chalupy, co dělají panímáma a pantáta Ladovi. Pak zkusme zjistit, jak vypadala domácnost obyčejného sedláka v době, kdy kronikář Kosmas zaznamenává příběhy o Přemyslovi a Libuši. Uvidíme dva světy, v mnohém podobné, v mnohém odlišné. Jeden blízký, idylický až pohádkový, druhý vzdálený, svět boje o holé přežití. A snad právě jejich vzájemným srovnáním vynikne rozdílnost obou od světa, ve kterém jsme zakleti my sami,“ psal před 20 lety Ondřej D. Simon v článku Rolnicko-křesťanská tradice, v němž rozebíral fakta a mýty provázející trvale udržitelný život. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 6/2023 vychází v 2. polovině prosince.