Bedřich Moldan ke dvacetinám 7.G

7. července 2011 /
Dalším gratulantem je profesor Bedřich Moldan, ředitel Centra pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy. Až do roku 1989 stál v čele Ekologické sekce Biologické společnosti při ČSAV a po Listopadu se stal prvním českým ministrem životního prostředí.

Jsem rád, že mám příležitost napsat pár slov k výročí 7.G, kterou se zájmem čtu od samého počátku. Byl jsem například rád, že se změnil původní název, který se mi nelíbil, a taky jsem to tehdy redakci říkal. Současný je mnohem lepší, a přeji, aby vytrval – i s celým časopisem – udržitelným způsobem do nedohledné budoucnosti.

Kdybych měl přidat několik hraběcích rad, tady jsou. Doporučoval bych trochu víc informovat o různých aktualitách, s komentářem i bez něho. Zejména mám na mysli dění v zahraničí, Evropa kráčí přes různá škobrtnutí vpřed, a u nás se to nejen nereflektuje, ale ani neví. Podobné platí o OECD (mezi hlavní témata letošní jubilejní ministerské konference patřila strategie zeleného růstu) a o OSN, které intensivně připravuje Rio+20 (bude v červnu 2012 opět v Riu). Příprava je samozřejmě spojena se spoustou byrokracie, ale i s mnoha zajímavými akcemi, které dohromady tvoří široký proces a mobilizaci nejrůznějších aktivit daleko přesahujících samotnou úřednickou přípravu vlastního summitu.

Možná by taky nebylo od věci maličko informovat i o aktivitách různých spřízněných duší u nás, i když jsou to třeba „konkurenti“ nebo jinak divní lidé a mají své vlastní komunikační prostředky. Ale všechny přece jen cosi spojuje, a to „momentum“ zachytit a využít by asi nebylo od věci. Kdo jiný by to měl dělat?

S těmi aktualitami souvisí i tradiční úloha tiskovin, jako je 7.G, totiž „whistle blowing“. Znamená to dívat se dopředu a mít dobrý přehled, ale právě to má 7.G k disposici, takže je dobře, že se tomu věnujete. Rád bych to velmi podpořil, ani ne tak pokud jde o kauzy už více méně známé (i když taky), ale zejména o věci, jež se teprve vynořují na horizontu nebo dokonce ještě zůstávají za ním. Zase bych zdůraznil širší, nejméně evropskou perspektivu, jejíž nedostatek u nás mi opravdu vadí.

Ke dvacetinám Sedmé generaci upřímně gratuluji a přeji, aby vydržela. Osobní prosba: Pokuste se zachovat dosavadní písemnou podobu, přece jen slušný časopis, který si mohu číst v pohodě třeba na zahradě nebo na jiném příjemném místě bez podpory všech elektronů světa, má svou nezaměnitelnou hodnotu.

Bedřich Moldan

Související články

Rozhovor s Bedřichem Moldanem

Narozeniny 7.G

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 6/2023 vychází v 2. polovině prosince.