Eko-akce před dvaceti lety
Jaké byly environmentální akce před dvaceti lety a za co se tehdy bojovalo? I v tomto čísle Sedmé generace vám přinášíme témata, která byla v ochranářských kruzích roku ´92 až ´93 nejvíc diskutována.
• Občanské petice a otevřené dopisy prezidentovi proti dostavbě jaderné elektrárny Temelín organizovalo 27 ekologických iniciativ. V Jižních Čechách se během prvního týdne nasbíralo více než 10 000 podpisů.
• V den schvalování dostavby Temelína se sešlo před úřadem vlády s transparenty a barely radioaktivní barvy na několik stovek odpůrců jaderné energie a snažilo se zablokovat její vchod i veřejnou dopravu. Bohužel neúspěšně – ke schválení nakonec ve vládě došlo.
• Přes silný odpor neziskových organizací (Greenpeace, Hnutí DUHA), obyvatel i části odborné veřejnosti, rozhodla vláda v roce 1992 o zbouraní obce Libkovice v okresu Most z důvodu těžby hnědého uhlí. Po dvaceti letech od demolice se v místě ještě pořád nezačalo s těžbou.
• Probíhá intenzivní diskuze o střetu kulturních, historických, ekologických a ekonomických hodnot v souvislosti s těžbou uhlí v Severních Čechách. Environmentální aktivisté vyjádřují jasný nesouhlas s jakýmkoli dalším rozšiřováním těžby.
• Po schválení zákona o ochraně ozonové vrstvy, kdy tehdejší vláda odsouhlasila zákaz jenom zlomku škodlivých látek, se spustila další vlna kampaní za změnu legislativy, navrhující přísnější znění zákonů.
• V říjnu 1993 bylo Hnutí DUHA přijato jako zástupce Český republiky do mezinárodní organizace Přátelé Země (Friends of the Earth).
• Otevřený dopis premiérovi České republiky Václavu Klausovi odeslali představitelé environmentální obce. Vyjádřili v něm znepokojení nad slabým zájmem o témata ochrany životního prostředí ve vládě a na Ministerstvu životního prostředí.
Eko-akce před 19 lety
Jaké byly environmentální akce v roce 1994 a za co se tehdy bojovalo?
• Hnutí DUHA protestuje proti schválené půjčce americké banky Ex-Im na dostavbu jaderné elektrárny Temelín. Půjčce předcházela diskuze v americkém kongresu, do které se zapojila i nesouhlasící rakouská strana. Nakonec byla účast banky na projektu schválena.
• V červenci probíhal tábor u Temelína, kterého se zúčastnilo celkem několik stovek lidí. Jeho cílem byla propagace úspor energie, vyhledávání lidí ochotných aktivně pracovat proti elektrárně a přímé akce proti dostavbě. První happening nesl název Pohřeb práva a demokracie Vládou České republiky.
• Ekologičtí aktivisté vystupují proti plánům ČEZu na umístění radioaktivního odpadu do jedné z deseti vybraných lokalit. Proti jsou i samotní místní obyvatelé, kteří nebezpečný odpad za humny mít nechtějí.
• Výsledky ankety mezi ekology a křesťany ukázaly, že mezi těmito dvěma skupinami je možné spatřovat průniky v pohledu na člověka, ekologickou krizi a na přírodu. Jak by podobné šetření dopadlo dnes?
Eko-akce před 18 lety
• V zimě 1994/1995 byla zahájena protikožešinová kampaň, která zahrnovala pochod sporo odětých aktivistů, diskuse pro školáky a pro veřejnost, nebo infostánky.
• Občanskému sdružení Radíč se podařilo prosadit změnu stanoviska Obecného úřadu o zrušení navrhovaného kamenolomu v těsné blízkosti obce, se kterým nesouhlasila většina obyvate Radíče.
• Vzniká výzva žádající tři nejvyšší představitele České republiky, aby dali veřejně najevo, že ekologické organizace neohrožují demokracii a nepatří na seznam extrémistických skupin. Výzvě předcházelo podezření, že Hnutí DUHA je monitorováno BIS. Podporilo ji přes dvě stě osobností veřejného života.
• V dubnu startuje série akcí „50 dní pro Český kras“, které vrcholí demonstrací a happeningem v Praze. Obyvatelé a ekologické organizace v nich vyjádřují nesouhlas s nesmyslným prodlužováním územního řízení ve věci cementárny u Tmaně, která by mohla vážně poškodit prostředí Moravského krasu.
• Hnutí DUHA podává trestní oznámení v souvislosti s hostováním cirkusu Berousek v Brně pro podezření z týrání zvýřat. Mestská veterinární správa Brna posudek přešetřilo a nezistilo žádné pochybení, odborný posudek, který vedl k rozhodnutí, však z neznámých důvodů tají.
• v říjnu proběhla blokáda JE Temelín, na které se zúčastnilo asi 250 aktivistů. Účastníci se několikrát neúspěšně pokoušeli obsadit hlavní i vedlejší vchody do elektrárny.
• Děti Země začali s národní kampaní „Alternativa k dálnici do Drážďan existuje“ sbírat podpisy pod petici „Za prosazení silničního spojení do saska bez dálnice D8,“ adresovanou ministru dopravy.
Eko-akce před 17 lety
-
Čeští aktivisté na tři hodiny obsadili brněnskou čerpací stanici Shell. Chtěli tak připomenout první výročí vraždy nigerijského aktivisty a spisovatele Kena Saro-Wiwy a jeho kolegů, kteří vystupovali proti těžbě ropy firmou Shell v deltě řeky Niger. Ze střechy benzínky visel transparent Shell: v každém litru kapka krve.
-
Sedmého července 1996 skončila dvaasedmdesátihodinová blokáda staveniště temelínské elektrárny, které se zúčastnilo více než tři sta lidí — nejvíce od počátku temelínských blokád.
-
Otevřený dopis poslalo představitelům vlády osmnáct ekologických organizací, požadujících dosazení odborníka v oblasti životního prostředí na post ministra ŽP.
-
V Libkovicích se v srpnu 1996 konal mezinárodní ekologický tábor Ekotopie 96, který byl zároveň letní univerzitou, experimentem v přímé demokracii, akčním táborem a festivalem.
-
Skupinka aktivistů se při návštěvě britské královny Alžběty II. v Brně rozhodla poukázat na kontroverzní Zákon o trestních řízeních a veřejném pořádku, který v Británii ohrožuje základní lidská práva. Hned na začátku demonstrace je však napadli policisté v civilu a zničili jim transparenty.
-
Ekologické sdružení Děti Země pořádalo již čtvrtý ročník pochodu přes České středohoří, který kopíroval budoucí trasu dálnice D8 Praha—Drážďany. Akce se účastnili i ekologičtí odborníci a pracovníci místní Správy CHKO, kteří účastníky seznamovali s unikátními částmi tohoto sopečného pohoří.
Eko-akce před 16. lety
Vzniká Koalice na záchranu regionálních železničných tratí, združující obce, občanské a ekologické iniciativy i profesní organizace. Jejím cílem je aktivizovat veřejnost v boji proti rušení lokálních vlakových spojení.
Happening Hnuti DUHA před budovou akciové společnosti ČEZ upozorňuje na skutečnost, že tato energetická společnost stále utajuje dokumentaci a klíčové studie k dostavbě elektrárny Temelín.
V Brně se konala tříhodinová protestní blokáda benzinové pumpy Shell při příležitosti výročí úmrtí osmy nigerských aktivistů bojujících proti praktikám této spoločnosti, na které se zůčastnilo více než sto aktivistů.
Účastníci semináře Alternativní trendy dopravní politiky v ČR sepsali memorandum, ve kterém požadují, aby vláda zpracovala ucelenou koncepci dopravní politiky a preferují rozvoj veřejné dopravy před dopravou individuální.
Pokračuje kampaň Hnutí DUHA proti dostavbě Temelína. Podpisová akce organizována k výročí tragédie v Černobylu se snaží upoutat pozornost k právním nedostatkům a k porušování demokratických pravidel při prosazování dostavby.
Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.
Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.
Napsat komentář