Eko-akce před 20 lety

17. prosince 2012 /

Jaké byly environmentální akce před osmnácti lety a za co se tehdy bojovalo? Posouváme se dál a tentokrát vám přinášíme témata, která byla v ochranářských kruzích nejvíc diskutována v roku 1998.


– Hnutí DUHA společně s Koalicí za přírodu Beskyd spouští kampaň a putovní výstavu proti těžbě černého uhlí společností Ostravsko-karvinské doly. (Záměr firmy nakonec zamítlo Ministerstvo životního prostředí.)

-Třetí ročník lesoochranářského tábora proběhl v Muchovicích pod Lysou horou. Zahrnoval praktickou i teoretickou část a z diskuse lesoochranářských iniciativ vzešly dvě rezoluce – jedna o přesunu kompetencí v lesním hospodářství z ministerstva zemědělství na ministerstvo životního prostředí, druhá požadující důslednou ochranu v národních přírodních rezervacích.

– Na Setkání na Tlustci se sešli ti, které spojuje nesouhlas s těžbou čediče ve zdejším lomu. Program se skládal z výstupu na mohylku na počest Josefa Vavrouška a promítání dokumentů a fotek v místním obecním sále. (Ministerstvo životního prostředí nakonec zastavilo těžbu čediče v roce 1998, nicméně spor mezi těžaři a obyvateli se loni obnovil po tom, co krajský úřad udělil těžbě výjimku.)

– Děti Země se odvolaly proti územnímu rozhodnutí pražského magistrátu, který povolil výstavbu restaurace McDonald´s na okraji přírodního parku Divoká Šárka. McDonald´s podle nich i mnohých občanů narušuje původní ráz krajiny a nesplňuje také původně stanovené požadavky ochrany přírody. (Výstavbu McDonald´s se nicméně zastavit nepodařilo.)

– Na přelomu března a dubna roku 1998 se uskutečnil petiční týden na podporu Kašperských hor, kde společnost TVX Bohemia usiluje o spuštění těžby zlata. (V roce 1998 byl tento pokus těžby smítnut někdejším ministrem životního prostředí Martin Bursík.) 

– V březnu probíhá kampaň Hnutí DUHA na ochranu vlků a rysů, která předchází jednání s ministerstvem zemědělství o novelizaci myslivecké vyhlášky, připravanou Duhou.
 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 3/2024 vychází v 2. polovině června.