Staré zprávy

1. listopadu 2010 /

9. února 2011

Právě jsme poslali jedničku 7.G do tiskárny. Do distribuce půjde v pátek 18. února. Na co se můžete těšit? Na (ne)růstové téma, zjablkované Karpaty, certifikované zahrady, recenzi Doby měděné a Tří hlasů nebo třeba rozhovor s Petrem Lebedou z Glopolisu.

1. února 2011

Od března 2011 bude v brněnské Mokré Hoře fungovat Dětský lesní klub SÝKORKA, inspirovaný lesní mateřskou školou s využitím prvků waldorfské pedagogiky a ekologickým zaměřením. Zájemci jsou vítáni. Připomínáme, že eko-výchově jsme věnovali téma loňské jedničky, viz zde.

26. ledna 2011

Od loňského podzimu funguje blog brněnského Kolektivu pro zvířata, který se snaží prosazovat veganství, recyklaci, respekt k přírodě či alternativy ke kapitalismu.

20. ledna 2011

V jedničce 7.G se také dočtete, jak je to s ekologií na letních hudebních festivalech. Pavel Kovařík reportážoval švédský etno-eko Urkult a Martin Dutkiewič na své letní festivalové tour analyzoval přístup českých pořadatelů k životnímu prostředí. 

17. ledna 2011

Tuto středu bude vláda jednat o kontroverzním obřím tendru Lesů ČR. Hnutí DUHA i další experti varují, že navržená pravidla jednak poškodí zdejší lesy, jednak připraví stát o miliardy korun. Koncepce je velmi výhodná akorát pro několik velkých dřevařských firem. Přijďte ve středu na demonstraci proti tunelování českých lesů. Podrobnosti o koncepci, aktuální info o připravované akci, článek k tématu v 7.G “Jak ohlodat poslední neohlodanou kost”.

14. ledna 2011

Téma prvního letošního čísla, které právě finišujeme, se týká ekonomického (ne)růstu. Může ekonomika stále růst? Je to vůbec žádoucí? A jak by vypadal ekonomický nerůst? Náměty k promýšlení těchto otázek najdete v textech dvorní autorky 7.G Nadi Johanisové, doktorandky HEn FSS MU Evy Fraňkové a polemice dvou ekonomů, Richarda Douthwaitea a Lubomíra Mlčocha. 

13. ledna 2011

Podle Aktuálně.cz firma ČEZ těžila “zlaté solární časy až do konce”. Tři parky, které patří mezi deset největších u nás, připojila těsně před silvestrem a za velmi výhodné výkupní ceny. Podle Františka Smolky, prezidenta ČPFA, takové štěstí řadu malých fotovoltaických elektráren nepotkalo. V 7.G k tématu loni vyšlo několik článků: Let the Sunshine In, Energie, moc a prachy, Síť, do které chytíš slunce a vítr, rozhovor s právníkem Pavlem Douchou.

29. prosince 2010

(Nejen) do nového roku pour féliciter.

29. prosince 2010

Režisér Otakáro Maria Schmidt natočil dokument o Františkovi z Assisi, který je mimo jiné patronem ekologů. Pořad Blázen z La Verny najdete v archivu ČT.

15. prosince 2010

Máme pro vás energeticko-decentralizační kvíz o roční předplatné. Tentokrát je o něco mazanější než ten předcházejíci.

14. prosince 2010

Vánoční i nevánoční objednávky předplatného 7.G budeme vyřizovat do pátku 17. prosince; pozdější objednávky až po Novém roce. Děkujeme.

13. prosince 2010

Dnes vychází poslední letošní číslo 7.G. Zde si můžete pročíst přehled všech článků i s jejich anotacemi. Co dodat – budem jednou blíž?

9. prosince 2010

Stáhněte si sedmogenerační zimní wallpapery.

8. prosince 2010

Pořád nevíte co pod stromeček? Třeba vám pomůže náhled do menu ekodárků Ekologického institutu Veronica. Nebo Člověka v tísni – nejen vaše blízké, ale i ty vzdálenější by mohl potěšit Skutečný dárek: pár krásných žlutých kanystrů, originálně designovaná afghánská studna či 100% kráva.

3. prosince 2010

Máme pro vástip na Vánoce: nadělte svým příbuzným a přátelům roční předplatné 7.G. A k tomu jim vyberte ještě druhý dárek: kalendář ekokomixů s velkými i malými výzvami na každý den nebo knihu biologa Richarda Višňáka Les v hodině dvanácté. Bude to pěkný dárek také pro nás :-). Objednávejte zde.

2. prosince 2010

Právě jsme poslali do tiskárny šesté číslo. Najdete v něm energeticko-decentralizační téma, recenzi dokumentu Ženy SHR a fotografické trilogie o současném venkově, vzpomínku na Gentle Action a hudbu s velrybami. Můžete navštívit kanadskou Albertu, kde se rozjíždí největší těžařský projekt na planetě, několik moravských okrašlovacích spolků a předního českého vlkologa. Číslo uzavírá rozhovor s právníkem EPS Pavlem Douchou o Velkém Bratru, ekologické legislativě a zdejším balkánském chaosu.

26. listopadu 2010

Poslední listopadový pátek (Amerika) a sobota (Evropa) už od roku 1992 patří Dni bez nakupování. Přidáte se?

13. listopadu 2010

Řadu našich čtenářů zaujala v 7.G série, řekněme netradičních, inzerátů občanského sdružení Galacie, která se týkala značky “Ekologicky šetrný výrobek”. Problematiku této certifikace i názory kritiků velmi výživně pro server Ekolist sepsal Martin Mach.

12. listopadu 2010

V e-obchodě Hnutí DUHA jsou nyní na řadu dobrých knih zajímavé slevy. Doporučujeme jako tip na vánoční dárky.

4. listopadu 2010

Jana Klusáková ve svém pořadu SOS tentokrát zpovídala Jaromíra Bláhu z Hnutí DUHA. Mluvili nejen o jeho dětství na šumavské hájence, ale také o politice ministra ŽP Pavla Drobila. Od Jaromíra Bláhy jste mohli v 7.G číst články o šumavském parku, o českých lesích, holosečích nebo přemnožené zvěři.

26. října 2010

E-obchod Hnutí DUHA nabízí hračky z chráněných a sociálně terapeutických dílen sdružení Práh. Sympatické také je, že jsou ušité ze zbytků látek. Jejich velké kouzlo potvrzuje skutečnost, že “zajíc Miloš” se dosud nedostal na internetové stránky. Kdykoliv totiž Slavka Málková, která se o e-obchod stará, nějaké Miloše přinese, lidé z Duhy je okamžitě vykoupí – prý pro své děti :-).

22. října 2010

Pro nové čtenáře: Předplaťte si Sedmou generaci na jeden rok a vyberte si dárek: kalendář eko-komixů s velkými i malými eko-výzvami pro každý den nebo knihu biologa Richarda Višňáka Les v hodině dvanácté.

21. října 2010

V novém čísle 7.G píše Dan Škvařil z EPS o porušování lidských práv a devastaci životního prostředí nadnárodními korporacemi, které se de facto nikomu nezodpovídají. Nevládky i odborové organizace proto usilují o změnu politiky EU. Na stránkách kampaně Byznys a lidská práva můžete tuto iniciativu podpořit i vy. 

19. října 2010

Dnes vychází pětka 7.G. Pro začátek doporučujeme článek Vojtěcha Pelikána o ekopohřebnictví s anketou známých osobností na téma, jak si přejí být pohřbeni. K tématu se také vztahuje soutěžní kvíz o roční předplatné.

18. října 2010

Zítra vyjde letošní páté číslo 7.G, které v hlavním tématu řeší ekologické aspekty obřadů: svateb a pohřbů. Kde byste si přáli být pohřbeni vy? Hlasujte v naší anketě.

12. října 2010

Martin Ander, bývalý redaktor 7.G, bývalý ředitel Hnutí DUHA a současný náměstek primátora, hodnotí, jak se mu dařilo prosazovat agendu SZ při řešení palčivých problémů města Brna (video Respektu).

27. září 2010

Úspěšná loňská konference o aktivním rodičovství letos pokračuje dalším kolem – 23. října na FSS MU v Brně. Na stránkách najdete program, lektory, přihlášku i sborník z minulého ročníku.

13. září 2010

Redaktoři 7.G vzali útokem letošní Cenu Josefa Vavrouška. Zuzana Vlasatá a Vojtěch Pelikán se rovným dílem podělili o první a druhé místo v žebříčku nejlepších diplomových prací s environmentální tematikou. Gratulujeme.

8. září 2010

Lesní megatendry jsou opět na stole a téměř ve stejné podobě jako na jaře. Opět nahrávají velkým akciovkám a drancování zdejších porostů. Zavolejte ministrovi a premiérovi, ať nenechají tunelovat české lesy. Zde najdete kontakty a podrobné informace v pdf, novinky pak na Facebooku.

2. září 2010

Právě jsme spustili sedmogenerační šejkr. Z čísel, které máme na skladu, si můžete sami namíchat svůj “ročník”.

24. srpna 2010

Indický ministr životního prostředí Jairam Ramesh zastavil výstavbu hliníkového dolu firmy Vedanta na posvátné hoře kmene Dongria Kondh. Doufejme, že nedojde k dalším zvratům. O případu psal nedávno Vojtěch Pelikán tady, více se dočtete zde.

19. srpna 2010

Ode dneška do neděle opět budeme Sedmou generaci propagovat na trutnovském Open Air festivalu, takže kdo si chce koupit nová i starší čísla nebo placku za naprosto výhodné ceny, nebo jen tak pohovořit s polovinou redakce 7.G, ať se za námi staví před Kinostan Hnutí DUHA. Doufejme, že sunshine poletí in.

16. srpna 2010

Pokud se chcete koncem srpna vydat na pouť po stopách Karla Hynka Máchy, můžete si připojit k ojedinělé akci občanského sdružení PILGRIM, v němž působí dlouholetý přispěvatel 7.G Jiří Zemánek. Podrobnosti čtěte zde.

10. srpna 2010

Přírodní národy v ohrožení, cestování bez rance emisí, pomocnou elitu, sluneční elektrárny, plynovod Nabucco, automobily v umění, Tatry po vichřici, Karla Marxe, Pavla Knebla, Garyho Snydera, Tobiáše Lolnesse, Vladimíra Kokoliu – to všechno / ty všechny najdete ve čtvrtém čísle 7.G, které vychází právě dnes. Anotace článků zde.

4. srpna 2010

Chcete vědět, jak to chodí na biofarmě ve Vermontu, kterou vede houslistka a cellistka Suzanne? Na webu 7.G si můžete přečíst původní reportáž Blaženy Huškové zde.

29. července 2010

V hlavním tématu čtvrtého čísla letošní 7.G přiblížíme situaci domorodých kmenů ohrožovaných průmyslovými společnostmi. Jakožto audioviuální předkrm podáváme několik videí z dílny “záchranářské” organizace Survival zde.

27. července 2010

Avatar na Zemi, Let the Sunshine In, Co jste nám to naDrobili?, Jak cestovat bez rance emisí, S greenwashingem na věčné časy, Tatry po piatich rokoch, Élan vital Tobiáše Lolnesse, Léky z přírody, Maluju odpad a připravuju půdu (rozhovor s Vladimírem Kokoliou) – to je výběr z titulků nového čísla 7.G, které bude k dostání za cca 14 dnů.

24. července 2010

Od července naplno funguje server bedynky.cz, který koordinuje prodej místních potravin mezi bedýnkovými družstvy, zemědělci a odběrateli. O bedýnkových systémech jsme letos psali v 7.G zde.

4. července 2010

Nerovné postavení ekologických nevládek vůči státním úřadům přibližuje redaktor 7.G Jan Miessler v Deníku Referendum zde.

30. června 2010

V pořadu Nedej se se dozvíte, proč české státní úřady stopnuly připojování fotovoltaických elektráren a komu to ne/prospívá. Reportáž najdete zde.

25. června 2010

Rozhovor s Ľubou Lacino- vou jsme plánovali už velmi dlouho. Čtenáři si ji můžou pamatovat jako autorku seriálu o GMO. Spektrum jejích témat je však širší. Do 7.G psala například o slovenské (eko)politice a historii tamních ochranářů přírody, o potravi- novém průmyslu a klonování, o političce Petře Kelly, knize Skep- tický environmentalista nebo třeba o smrti.

23. června 2010

O Fair Trade se dá psát (skoro) pořád. Třeba u šálku cappucina v pražské Mamacoffee, kam jsme nedávno zavítali. Dění kolem FT sledujeme dlouhodobě, například v souvislosti s bavlnou a naší skříní.

16. června 2010

Navzdory počasí jsme vyměnili jarní wallpapery za letní.

15. června 2010

Dnes vychází třetí číslo 7.G, ve kterém jsme po sedmi letech opět ohledali dopravně-městské tepny. Hlavním ohledávačem byl Vojtěch Pelikán, jenž své nálezy shrnul do článku “Změň své město z parkoviště na obývák“. Extrakt ze všech textů pak najdete v soutěžním kvízu o roční předplatné. A anketa je takovou pěknou tečkou za tím náším případem.

10. června 2010

Trojka 7.G už leží na pultech brněnských prodejen; do zbytku světa se rozletí v úterý 15. června. Avšak už v pondělí na webu najdete ochutnávku několika textů, prohnaný soutěžní kvíz a velevtipnou anketu.

7. června 2010

V pátek proběhl v centru Brna happening proti zákazu pouličního muzicírování, foto-reportáž najdete zde, o dotyčné vyhlášce se více dočtete tady.

3. června 2010

ODS a Věci veřejné jednají o zrušení ministerstva životního prostředí. Splní se konečně sen českého průmyslu? Podrobnosti přináší Deník Referendum. Aktuality najdete na facebookové skupině The end of MŽP.

2. června 2010

Internetový obchod Hnutí DUHA má novou podobu. V nabídce najdete například biotrička, biomikiny, výrobky z FSC dřeva, lněné tašky, zajímavé knihy. Nákupem podpoříte práci Hnutí DUHA: rysí hlídky na Šumavě, prosazování šetrného hospodaření v českých lesích nebo třeba obnovu městských tržnic s lokálními (bio)potravinami.

28. května 2010

Proběhlý ProtestFest 2010 zachytil ve dvanácti foto-zastaveních Miroslav Patrik zde.

25. května 2010

Malá ochutnávka z připravovaného čísla: Proč se stát už léta a zcela dobrovolně připravuje o většinu zisku z prodeje dřeva? Kdo tahá za nitky? Přečtěte si článek Jaromíra Bláhy Jak ohlodat poslední neohlodanou kost.

24. května 2010

Předplatné do tašky. Na nové předplatitele čeká lněná taška ve třech barevných kombinacích – můžete si vybrat. Tak objednávejte 🙂.

2 komentáře: “Staré zprávy”

 1. Jindra Koucký napsal:

  Pro pana Holce:

  Oni už jsou množivé reaktory bezpečné a ekonomicky provozuschopné? Myslíte ty, co je “vědci” slibujou už padesát let a pořád kde nic, tu nic?

  A uran bude taky zadarmo?

  A lidé budou 100% bezchybní, takže nebudou hrozit žádné havárie?

  A teroristy (včetně těch co sedí v různých vládách) postřílíme, takže nikdo nebude mít zájem kupovat plutonium z těch reaktorů?

 2. Tomáš Holec, Praha 6 napsal:

  Já nabízím jinou vizi. Je to vize světa, kde bude elektřina prakticky zadarmo a kdykoliv. Díky tomu svět zažije nikdy nepoznaný rozvoj. Spousta zemědělské půdy bude moci být navrácena divoké přírodě. Každý bude moci jezdit vlastním automobilem na vodík. Rozsáhlé oblasti pouští budou moci být zalesněny. Nebude problém tam udělat celou řeku z odsolené mořské vody. Silnice budou moci být budovány bez asfaltu jen z přetavené horniny. 100% rekultivace po jakékoliv těžbě bude samozřejmostí. Rozvojové země se stanou hlavním producentem potravin na bývalých pouštích a budou moci zrušit plantáže cukrové třtiny a palmy olejné, jež zdecimovaly tuto planetu. Říkáte si, co je k tomu potřeba? Jen zrušit obnovitelné zdroje a vybudovat dostatek jaderných elektráren, část z nich pak jako množivé reaktory, co spalují jaderný odpad. Cena jednoho jaderného reaktoru pak výrazně poklesne. Budou se miniaturizovat a budou moci být v každém malém městě. Jenom za náš rozpočtový deficit jich můžeme stavět 4GW ročně! Nebyl by to krásný svět? Jediné co lidstvo teď potřebuje k vyřešení většiny svých problémů je levná elektřina. Vy jste se vydal opačným směrem!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 6/2023 vychází v 2. polovině prosince.