Trojka jde konečně do světa

30. června 2011 /

Při přípravě trojky řádil s velkou intenzitou tiskařsko-distribuční šotek, který způsobil, že ač už chystáme čtverku, trojka opustí tiskárnu až dnes.

Hlavní téma trojky připomíná nedávnou jadernou havárii v japonské Fukušimě. Přinášíme terénní svědectví expertky na radiaci Rianne Teuleové, zamyšlení učitele z Ósaky Warrena Deckera, ohlédnutí za takzvanou jadernou renesancí od Karla Polaneckého i reflexi medií, které pomocí podobných katastrof vytvářejí pocit nebezpečného bezpečí.

Dále vedle obvyklých sedmogeneračních autorů a autorek v čísle narazíte na článek šéfredaktora počítačových časopisů Pavla Nygrýna o geokešingu; redaktor Ekolistu Martin Mach Ondřej prozkoumal dětská přírodní hřiště; a proslulá ekoložka Milena Rychnovská se podělí o dva překvapivé pohledy na říční a zemědělskou krajinu. Nechybí ani žeň z čerstvých diplomek, tentokrát na téma ekomódy, Critical Mass cyklojízd a růžového gangu indických feministek. Pro recenze jsme vybrali čínský film Rainmakers a irsko-ropný The Pipe, z knih pak šimpanzí Pohled oknem a další tipy najdete v Librariu. Uzavíráme rozhovorem s lesnickým expertem Jaromírem Bláhou z Hnutí DUHA.

Soutěžní kvíz je obvykle zaměřený na hlavní téma čísla, tentokrát jsme však otázky sestavili napříč celým časopisem: od Fukušimy přes geokešing, Critical Mass cyklojízdy až po ochranu šimpanzů a národní park na Šumavě. Tři úspěšné kvízaře po zásluze odměníme ročním předplatným Sedmé generace. Kvízujte.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 1/2024 vychází v 2. polovině února.