Vychází nová 7.G: Trpět jako zvíře

30. srpna 2017 /
foto: Alexa

Jak a čím trápíme naše zvířecí bližní? Spasí nás zvířata 2.0? Proč je Mexiko City čistější? Záchod s dešťovkou, nebo pilinami? Kdo zachrání Bělověžský prales? Kterým novinářům zvoní hrana? Jak se vede guerilla gardeningu v Gruzii? Čím zaujmout děti pro přírodu? Proč směřovat k poetické ekologii? V čem je důležitý film Přes kosti mrtvých? Kdo sní o baronii? Jak chodit naboso? Co nám vzkazuje filosof Erazim Kohák?

Utrpení zvířat jsme v hlavním tématu čísla nesledovali primárně ve velkochovech, ale na kožešinových farmách (Marie Drahoňovská), v množírnách(Renata Placková) či laboratořích (Magdalena Hronová). Všude tam drtí naše zvířecí bližní ozubená kola efektivity, odosobnělosti a lhostejnosti, jak v úvodním textu shrnuje Martina Valentíková. K tématu přinášíme i reportáž Lenky Kašové z útulku pro týrané a staré koně, článek Renaty Svobodové o nových zvířatech 2.0 i pravidelný sloupek Co dělat?

Naše zahraniční korespondentka Magdaléna Vaculčiaková tentokrát sledovala dopravní situaci ve dvacetimilionovém Mexiku City. Martina Dušková si dále posvítila na aktuální kauzu hromadného kácení stromů v Bělověžském pralese. V rozhovorech zpovídáme pražského ochranáře Karla Kerouše, zakladatelku gruzínského guerilla gardeningu Natu Peradze a nestora české filosofie Erazima Koháka. Aleš Máchal též vzpomíná na nedávno zesnulou bioložku Helenu Vlašínovou.

Kurzu mediální sebeobrany si Jan Miessler všímá zabíjení novinářů a ekoaktivistů, Šetrnější spotřebu tentokrát Dominik Grohmann zasvětil porovnání suchého a „mokrého“ WC a seriál Tradice uzavírá Veronika Kicková kritickým zamyšlením nad současným hudebním folklorem. Další díly přináší ibioastrolog Bedřich Vypera, filosof Josef Šmajs i vlčice Martina Valentíková, která si tentokrát všímá takzvané pomsty pornem.

Kulturní zahradu jsme osázeli překladem kapitoly z nové knihy biologa a filosofa Andrease Webera Směřování k poetické ekologii. V recenzích reflektujeme knihy Žlutý barona Tyranie: 20 kapitol z 20. století, film Agnieszky Holland Přes kosti mrtvých a rukověť Celým tělem naboso.Vydání opět doplňujeme pravidelnými rubrikami Vaše ohlasyEkologický kompostLibrarium a Občanský kalendář

Seznam všech článků čísla visí zde. Tištěná verze Sedmé generace je k dostání na jednom z prodejních míst, e-verze pak na Publero.comFloowie.com nebo Rajknih.cz. Informace o předplatném 7.G najdete tady.

Hřejivé pozdní léto přeje

redakce 7.G

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 6/2023 vychází v 2. polovině prosince.