Sedmá generace

Sedmá generace 9/2002

Kořeny

Kořeny jsou takové malé tlusté věci na samém konci kmene. Můžeme o ně ovšem zakopnout i v lese, šňůry lidí je ošlapou do poloviny na horské stezce. Nejdou vytáhnout ze země, když kopeme díru. Kořen alias radix také nalezneme ve výčtu součástek bylinného čaje, ale ze stromu asi nebude.

30. září 2002 /

Fortuynova extrémně pravicová šou

Peter Mulder, Holanďan a kulturní antropolog pracující v českém neziskovém sektoru proto v následujícím článku analyzuje postavu Pima Fortuyna na pozadí atmosféry holandské společnosti, čímž mimo jiné podává velmi zajímavý obraz země považované za nezvykle tolerantní.

27. září 2002 /

Vyšlechtit si superbakterii

V důsledku nadměrného a nesprávného užívání či přímo zneužívání se antibiotika, kdysi oslavovaná jako spása lidstva, stávají stále větší hrozbou. Bakterie jsou naproti tomu stále odolnější.

26. září 2002 /

Klonovanie

Klonovanie znamená vytváranie presných kópií – či už jednotlivých génov alebo celých organizmov. Vďaka predstave, že by raz – snáď už čoskoro – bolo možné klonovať ľudí, je mediálne príťažlivé. Predstavy o tom, čo sa za ním v praxi skrýva, sú často dosť nejasné.

25. září 2002 /

Má smysl přinášet oběti

Zástupkyně veřejného ochránce práv Anna Šabatová (1951) se již od počátku 70. let angažovala v aktivitách kritizujících minulý režim. Po listopadu působila jako poradkyně ministra práce a sociálních věcí pro styk s nevládními organizacemi. V roce 1996 dokončila studium českého jazyka a literatury, o dva roky později obdržela prestižní Cenu Organizace spojených národů za ochranu lidských práv. Ve své současné funkci působí od ledna 2001.

24. září 2002 /
Sedmá generace 3/2023 vychází v 2. polovině června.