Sedmá generace

O nás

Dvouměsíčník Sedmá generace vychází od roku 1991 s cílem reflektovat sociální a ekologické aspekty vývoje soudobé civilizace a zasazovat je do širších souvislostí, ať už politických, ekonomických či obecně kulturních. Tematicky se soustředíme zejména na ochranu přírody a životního prostředí, obnovitelnou energetiku, alternativní ekonomiku, biozemědělství, ekovýchovu, lidská a zvířecí práva či menšinovou kulturu. Osu každého čísla tvoří hlavní téma, v němž podrobně přibližujeme nadčasovější jevy a trendy, kupříkladu sdílení, pomalý život, práva rostlin, eko-sex nebo plastocén. Mimoto pravidelně přinášíme reportáže, rozhovory, knižní a filmové recenze nebo seriály o šetrnější spotřebě a médiích. Vedle tištěné verze vychází 7.G i ve formátech pdf, mobi a epub, na webu je pro předplatitele k dispozici celý archiv. Informace k předplatnému najdete zde, seznam prodejních míst pak tady. Vydavatelem 7.G je pobočný spolek Hnutí DUHA – Sedmá generace.

Název časopisu, který do roku 1997 vycházel jako Poslední generace, je symbolický. Inspirováni Velkým zákonem Irokézů jsme přesvědčeni o tom, že chceme-li jako lidstvo žít na této planetě ve spokojenosti a míru, musí naše jednání zohledňovat také potřeby našich potomků. A to i těch, kteří přijdou sedm generací po nás.

Výroční zpráva 7.G za rok 2021

Výroční zpráva 7.G za rok 2020

Výroční zpráva 7.G za rok 2019

Výroční zpráva 7.G za rok 2018

Výroční zpráva 7.G za rok 2017

Výroční zpráva 7.G za rok 2016

Výroční zpráva 7.G za rok 2015

Výroční zpráva 7.G za rok 2014

Výroční zpráva 7.G za rok 2013

 

» Redakce

Vít Kouřil

 

Sedmé generaci šéfuje od té doby, co evropská sonda Huygens úspěšně přistála na povrchu Saturnova měsíce Titanu. Hraje na kytaru v neexistujících kapelách, osciluje mezi pingem a pongem, přednáší o médiích a téměř všude jezdí na kole. Má rád Lucii Němcovou, Anežku Kouřilovou a Natašu Gollovou. Zdá se mu, že přichází všude a na všechno trochu pozdě.

 

Kristýna Hájková

Vystudovala kulturní antropologii a filosofii. Při studiu doktorátu se rozhodla, že nejlepší nápad bude naskočit do Sedmé generace na místo Simony Horké, která odešla na rodičovskou „dovolenou“. Bydlí v Olomouci a nejvíc na světě miluje běhání v přírodě a craftové pivo, ideálně v tomto pořadí. Až bude velká, chtěla by mít doma kompostér s žížalami a psát do časopisu Vlasta. Do Sedmé generace už několik let přispívá feministickými sloupky v rubrice La Lupa.

 

 

Jana Kloučková Kudrnová

Žije v hanácké idyle nedaleko Olomouce, odkud vyráží na spanilé rejsy do přírody. Jakožto grafička-ilustrátorka-webdesignerka-fotografka je nadmíru šikovná. Kromě delfínka za plavání si doma hýčká Louskáčka v kategorii „Best Young Creative“. Poslouchá hardcore, je vegetariánka a tuze ráda „čikuládičky“. V 7.G se vyznačuje nekonečnou trpělivostí s opozdilci a tím, že ze dvou finálních návrhů obálek zaručeně vybere tu třetí, nejlepší. Jestli chcete být vizuálně jednotní a gramotní, neváhejte a skočte sem.

 

 

Míla Zemanová Palánová

Absolventka češtiny a žurnalistiky je služebně nejstarší, leč stále mladince vyhlížející redaktorkou Sedmé generace. Pod palcem má jazykovou stránku časopisu, v posledních letech také statečně pomáhá s editovaním. Pokud se zrovna neraduje nad pozdě poslanými a zajisté bezchybnými články, užívá si mateřské “dovolené” se třemi vykutálenými dětmi. Důkaz místo keců 🙂

 

Renata Svobodová

Rodinná historka traduje, že se jako malá holčička z města účastnila venkovské zabíjačky s nahrávacím magnetofonem. Během své první reportáže s úděsem zjistila, co je mozeček, a vyvedla z míry řezníka otázkou, zda mu není toho prasátka líto. Později si přála jen jediné: dostat dopis z Bradavic. Když žádný nepřišel, odešla studovat aspoň do Brna. A to ji okouzlilo. Na FSS MU pokračuje v doktorském studiu, kde se dívá na změnu klimatu optikou psychologie. Doteď jí totiž zajímá, co se v lidech děje.

Marie Drahoňovská

Narodila se v Praze, brzy se ale s rodiči odstěhovala do vesničky Přepeře v srdci Českého ráje. Když se jí nechtělo krmit slepice či pomáhat na zahradě, babička ji kárala slovy: „Já zapomněla, že ty jsi ta holka z města.“ Přírodu si nakonec zamilovala, a tak se rozhodla studovat environmentální studia a také žurnalistiku, protože věří, že skrz média dokáže vzbudit zájem o ochranu přírody i u lidí, kteří by se o ni jinak nezajímali. Řídí se pravidlem, že všechno se má zkusit, a proto neumí odmítnout žádnou nabídku. Po večerech tancuje modernu a ve volných chvílích kreslí pravou hemisférou.

Žaneta Gregorová

Vyrostla na malé vesnici na jižní Moravě a ano, má svůj řádek vinohradu. Po studiu žurnalistiky a environmentálních studií na Masarykově univerzitě nastoupila do Hnutí DUHA, kde se skoro 8 let věnovala rozvoji dárcovství, komunikace a zapojování lidí. Také se tam naučila stopovat velké šelmy a blokovat rypadla nebo harvestory. Aktuálně ji živí psaní, konzultace v oblasti fundraisingu a práce pro německou nadaci. Volný čas tráví nejradši v divoké přírodě nebo se svoji rodinou rozmístěnou různě po světě.

 

Adéla Fischerová

Narodila se těsně před začátkem nového tisíciletí v malém městečku na úpatí Novohradských hor, odkud až do dospělosti téměř nevytáhla paty. Touha po velkoměstě (a trochu po vzdělání) ji přivedla do Brna, kde studuje environmentalistiku, která ji učí kráčet po Zemi lehčeji, estetiku, díky níž objevuje krásu všude kolem sebe, a italštinu, která ji zatím jen dohání k šílenství. Považuje se za minimalistku, ale freeshopy a swapy v ní probouzejí hromadičské sklony. Ráda nadává na moderní svět, ale zřídkakdy je spatřena bez telefonu v ruce. Kromě Brna chová silnou náklonnost k jezevčíkům, secesním domům, nanukům a knihám. Naopak koriandr by nejraději vymazala z povrchu zemského.

 

Veronika Charvátová

Narodila se ve Slezsku, studovala v Českém Těšíně a vymetat sekáče chodila zásadně za řeku do Polska. Tehdy také objevila zálibu v psaní, a tak se rozhodla od sepisování čtenářských deníků sobě i svým spolužákům postoupit o level výše a nastoupila na studium žurnalistiky v Brně. Jako ideální kombinace pro milovníka hor, zvířat a přírody se k tomu ukázala environmentální studia. V současné době se věnuje navazujícímu studiu a práci s dětmi.

 

 

 

Štěpán Jindra

Rád o sobě z legrace tvrdil, že je vesničan úspěšně domestikovaný ve městě. Zvážněl při pokusech tento proces zvrátit. Optiku, kterou nazírá na svět, brousil nejprve studiem historie, později antropologie a nakonec environmentalistiky. Rád se zaměřuje na pobyt v přírodě a komplexní vnímání krajiny. S rodinou chystá exodus z Brna kamsi západně od Prahy, neb tam Sedmá generace postrádá redaktory.

 

Martina Valentíková (roz. Vrtělová)

Martina už od mládí terorizovala své okolí požadavkem, aby poctivě třídilo odpad. Členství v redakci Sedmé generace tak bylo jediným logickým vyústěním, které mohlo plně uspokojit její touhu po psaní a ochraně přírody. Pochází ze zemědělské rodiny, takže jako správný sedlák má velký zájem na zachování úrodné půdy a veškerého přírodního bohatství i pro dalších sedm generací. Dále ji pálí vykořisťování zaměstnanců velkými korporáty, nespravedlnost a násilí na ženách. Miluje ruskou beletrii, čím víc stránek, tím líp.

 

Alena Konečná, t.č. na rodičovské “dovolené”

Brněnské dítě “objevující” radosti vlastoručně vypěstovaných cuket a mrkví, ale i jedlého plevele. Příležitostně se angažuje v Hnutí Brontosaurus či v NESEHNUTÍ. Starost o přírodu ji donutilo vylézt ze své introvertní ulity a nehrabat si jen na svém biopísečku. Do Sedmé generace přinesla mimo jiné své zkušenosti z mezinárodních vzdělávacích projektů.

 

Simona Horká, t. č na rodičovské “dovolené”

Po téměř ročním pobytu v sousední Vídni se nakonec rozhodla pro práci a dokončení studia v Brně. Z pracovních nabídek ji nejvíce zaujalo převzetí žezla po Vojtovi Pelikánovi v sedmogeneračním týmu, kde, jak sama řekla při vstupním pohovoru, vidí svůj „kariérní vzestup“ (v letech 2009–2010 se věnovala koordinování mladšího a hubenějšího sourozence 7.G s názvem Ekologické listy v místní skupině Hnutí DUHA Olomouc). Když si zrovna zoufale nekouše nehty nad excelem, redakčním či účetním systémem, stará se “napůl” s mužem o dcerku, se kterou objevuje prozatím neprobádané možnosti dětských světů v českých luzích a hájích.

 

 

» Redakční okruh:

Dominika Grohmann, Lucie Krejčí, Jája Pivcová, Kristýna Čermáková, Eliška Olšáková, Dominik Plíhal, Luděk Čertík, Jiří Zemánek, Lucie Sovová, Zuzana Vlasatá, Jan Miessler, Barbora Bakošová, Karolína Poláčková, Vojtěch Pelikán, Magdaléna Rojo, Dominik Grohmann, Andrea Křivánková, Sebastian Prax, Jan Klika, Karolína Kupková, Mariana Arkai, Tereza Bálková, Paulína Pečková, Kateřina Kudláčová, Tereza Tlapáková, Alena Kaňová, Zuzana Mukumayi Filipová, Sabina Vojtěchová, Ľuboš Slovák, Hana Něničková, Tomáš Uhnák, Radovan Plášek

» Redakční rada

Naďa Johanisová • Ekologická ekonomka a “ekonomická disidentka”, přednáší na Katedře environmentálních studií FSS MU. Sedmou generaci provází již od jejího larválního stádia, napsala pro ni spoustu textů včetně seriálů Z ekonomického kapsáře a Ekonomičtí disidenti. V poslední době se v Respektu a na iHned.cz pustila do polemiky o ekonomickém (ne)růstu. Její blog najdete tady.

Klára Kubíčková • Vystudovala sociologii a žurnalistiku na FSS MU, pracovala jako novinářka na volné noze, v kulturní redakci MFDnes a v příloze Víkend MFDnes. Přispívá do měsíčníku Reportér, do Marianne a do týdeníku Vlasta. Je držitelkou ocenění Ekopublika 2016 za reportáž o putování Šumavou.

Ľuba Lacinová • Molekulární bioložka, pracuje ve Slovenské akademii věd. Pro Sedmou generaci začala psát v hlubokých 90. letech, zejména na téma geneticky modifikovaných potravin, a je naší hlavní slovenskou spojkou. Na redakčních radách vyniká pečlivě vypracovanými a zpravidla kritickými poznámkami. Je přesvědčená, že Nič poriadne nevieme. Ještě že ji máme!

Aleš Máchal • Čestný člen redakční rady. Pod střechou brněnské Lipky dovzdělává v ekologických vědách především učitele a vysokoškolské studenty. Jeho ekopedagogické motto zní: „Zásadní je dávat příležitost k úžasu nad přírodou.“ V povaze má nesnesitelnou vstřícnost a jeho úhlavním přítelem je Mojmír Vlašín.

Kateřina Rezková • Postgraduální studentka Katedry environmentálních studií FSS MU, toho času na mateřské “dovolené” s ratolestmi Magdalenkou a Mojkem. Kromě BIO témat napsala pro Sedmou generace reportáž z proslulé Schumacher College, ódu na otužování nebo hojně čtený text o bezplenkové výchově. Na jeho pokračování netrpělivě čekáme 🙂

Mojmír Vlašín • V Ekologickém institutu Veronica přemítá nad nesmrtelností netopýra a v obecním zastupitelstvu nad nesmrtelností Ořešína. Ze svých biologicko-ekologicko-politických zážitků tká divadelní hry pro amatérský soubor Verdis, v němž také hraje (prim). Jeho úhlavním přítelem je Aleš Máchal.

Josefa Volfová • Radní nominovaná další radou – vydavatele Hnutí DUHA. Vedoucí její olomoucké pobočky, kde má na starosti práce všeho druhu, mimo jiné ochranu rysů, vlků a medvědů. Jejím velkým koníčkem jsou nejrozmanitější studia a především pak bloudění po zapomenutých koutech naší vlasti.

Lubor Kysučan • klasický filolog působící na Ostravské i Masarykově univerzitě patří k dlouholetým přispěvatelům Sedmé, respektive Poslední generace. Věnuje se v nich především lidským právům, ale jeho záběr je daleko širší, přímo civilizační. Viz Luborova poslední kniha Oni a my.

Čestmír Klos • nestor tuzemské ekologické novinařiny, jehož rozhlasové pořady Zeměžluč a Ekofórum, respektive články v Týdnu, Euru nebo na České pozici řada z vás dobře zná. Před lety jsme ho sami zpovídali v sedmogeneračním rozhovoru.

Jaromír Bláha praktikující veterinář, ale především dlouholetý ochranář přírody v Hnutí DUHA, kde založil a dosud vede program Lesy. Za svou neúnavnou a erudovanou činnost obdržel například Haas-Lechnerovu cenu (2000), cenu Přátel přírody (2003), cenu Euronatur (2016) i Cenu Josefa Vavrouška (2016). Sedmou genaraci čte, podporuje a obohacuje už od jejích počátků.

Sedmá generace 5/2022 vychází v 2. polovině října.