Hlasy ptáků a jazyk náležení

25. října 2021 /
foto: Ray Hennessy
David George Haskell je americký biolog a spisovatel, který v současnosti působí jako profesor biologie na Jižní univerzitě v Tennessee. Dosud publikoval dvě knihy: The Forest Unseen (2012) a The Songs of Trees (2017). Obě byly nominovány na řadu významných literárních ocenění (například na Pulitzerovu cenu) a druhá jmenovaná obdržela Medaili Johna Burroughse. Podle závěrečné kapitoly téže knihy dokonce vznikl oceňovaný krátkometrážní film pro virtuální realituThe Atomic Tree (2019). Kniha The Forest Unseen, v níž autor sleduje malý výsek lesa v běhu jednoho roku, byla přeložena do deseti jazyků, mimo jiné i do češtiny (pod názvem Utajený les ji vydalo nakladatelství Universum). Haskell pravidelně přispívá do deníku The New York Times či magazínu Emergence. Haskellovy texty jsou výborným příkladem moderní podoby přírodopisné literatury: kontemplativní a lyrický aspekt se v nich nenásilně potkává s vědeckým fundamentem, nepřehlédnutelný je pak důraz na detailní (až básnickou) evokaci smyslových prožitků, především čichu a sluchu. (Ještě letos vyjde autorovi kniha Thirteen Ways to Smell a Tree, v níž vypráví o stromech z hlediska poznávání jejich aromat a vůní. Příští rok pak chystá knihu o zvukové rozmanitosti živé přírody a umění naslouchání s názvem Sounds Wild and Broken.) Haskellovy texty vedou čtenáře k přímému prožitku s nepřebernými formami mimolidského života, k přímé smyslové zkušenosti s okolním (důvěrně blízkým) světem. To je ústředním námětem i následujícího textu z magazínu Emergence, v němž autor pojednává o ptačím zpěvu a významech, které v něm, jsme-li dostatečně pozorní, můžeme číst.

Celý text je přístupný pouze předplatitelům a předplatitelkám. S předplatným získáte přístup nejen k tomuto článku, ale i k tisícům dalších, publikovaných v 7.G od roku 1991. Roční e-předplatné stojí od 210 Kč a zahrnuje i přístup k 7.G číslům ve formátech pdf, epub a mobi. Roční předplatné tištěné verze můžete získat od 360 Kč. Podrobnosti najdete na www.sedmagenerace.cz/predplatne. Děkujeme za podporu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 6/2021 vychází v 2. polovině prosince.