Děti Země na konci června 2023 na základě hlasování osmdesáti dvou členek a členů odborné komise zveřejnily výsledky 28. ročníku ankety o antiekologický výrok Zelená perla. Veřejnost zaslala dvacet šest výroků od dvanácti osob, komise pak z osmnácti z nich rozhodla o vítězi.
Připomeňme, že anketa 27 let probíhala souběžně se soutěží o antiekologický čin Ropák, kterou Děti Země po třiceti letech letos ukončily, neboť splnila svůj porevoluční účel: sarkastickou formou zdůraznit osoby, které podporovaly, prosazovaly, či dokonce prováděly nějakou antiekologickou činnost, upozornit veřejnost na práci ekologického hnutí a přispět k historickému přehledu jeho vývoje. Posledním Ropákem se za rok 2021 stal ministr životního prostředí, poslanec za hnutí ANO a také držitel Zelené perly 2020 Richard Brabec.
Zelenou perlu 2022 měl z hlediska počtu svých čtyř nominací největší šanci získat senátor Tomáš Jirsa, po dvou výrocích měli předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová, senátorka Daniela Kovářová a bývalý prezident, Ropák 2013 a držitel Zelené perly 2014 Miloš Zeman.
Boj proti řekám a principům ochrany přírody
Komisi však nejvíce zaujal Jiří Svoboda se svými názory na řeky v Českých Budějovicích, které prý přinášejí jen technické potíže a vysoké finanční náklady.
Loni v srpnu totiž na otázku Respektu, co by pro vaše město znamenalo, kdyby v něm vyschla řeka, odpověděl takto: „Ve vztahu k městu jsou řeky (máme dvě) spíše nákladnou dopravní překážkou — musíme stavět a opravovat mosty a řešit následky povodní či zachraňovat topící se. Také musíme pravidelně trénovat stavby protipovodňových stěn a v případě povodní je montovat. Pokud by trvale zmizely, pominou i výše zmíněné problémy, ušetříme v rozpočtu, plochu využijeme pro parkování, které nám zoufale chybí (naše město má pouhých 55 kilometrů čtverečních).“

Zdroj: Děti Země.
Těsně druhá skončila senátorka Daniela Kovářová. Ta loni v prosinci na otázku Reflexu, zda je vhodné přírodu a klima chránit, či je lepší bohatnout ve zhoršujícím se prostředí, bezelstně uvedla následující: „S přírodou je třeba bojovat, a ne ji chránit. Příroda je ohromně silná a lidská činnost je vlastně kultivačního charakteru.“
Tomáš Jirsa se umístil na třetím místě, čímž alespoň „uhájil“ loňskou pozici. Ve svých článcích často odmítá princip bezzásahovosti v nejpřísnějších částech chráněných území, což prokazuje i těmito úvahami o různých „ismech“: „Ideologie bezzásahovosti patří do stejné kategorie jako další moderní levicové ideologie, genderismus, multikulturalismus, klimatismus, neomarxismus, Black lives matter či Me too, které jsou plodem bohaté a rozmařilé společnosti a sociálních sítí.“
Se svými výroky se na medailové pozice naopak neprosadili například Ropák 2018 a předseda představenstva Vodní cesty, a. s., Jan Skalický nebo bývalý prezident České republiky, Ropák 1993 a držitel tří Zelených perel Václav Klaus.
České elity stále s antiekologickými názory
V anketě letos opět tematicky převažovalo odmítání důsledné ochrany životního prostředí, rychlého řešení globálních změn klimatu a realizace Zelené dohody. Dále se v ní objevilo tvrzení, že vysoké ceny ekologických výrobků a služeb zhorší náš konzumní život a že je nutné rychle a snadno postavit cokoliv, třeba i v rozporu se zákonem. Došlo také na odlišné pojetí ochrany chráněných území.
Mediální zájem o výsledky ankety byl letos asi dvakrát nižší než loni, kdy ještě probíhala anketa Ropák. Na internetu se objevilo jedenáct článků, v novinách vyšla jedna zpráva a jedna glosa a v České televizi se o vítězi mluvilo několikrát během dne. Veřejnost v počtu osmdesáti osmi osob hlasovala na internetových stránkách Ekolistu.cz podobně jako komise, jen vyměnila Jiřího Svobodu za Danielu Kovářovou.
A jak dopadl „souboj“ dvou legendárních antiekologických politiků? Václav Klaus obsadil šesté místo a Miloš Zeman osmé. První kritizoval požár v Národním parku České Švýcarsko z ultrapravicového pohledu, druhý z osobní animozity. Oba se ale mýlí, neboť za požárem nestojí ani vláda, ani zelení militanti, a dokonce ani lýkožrout smrkový, „dovezený“ do parku Martinem Bursíkem. Viníkem byl totiž konkrétní žhář.
Upozorňovat na názory, které znevažují či odmítají důležitost ochrany životního prostředí a ekologické práce, je jak vidno stále potřebné. Ironická soutěž Zelená perla se o to bude snažit i v příštích letech.
Autor je předsedou Dětí Země a organizátorem ankety Zelená perla. Kontakt: deti.zeme@ecn.cz.
Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.
Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.
Napsat komentář