Ropákem Havlíček, perlil Brabec

25. srpna 2021 /
foto: Děti Země
Výsledky 29. ročníku ankety o antiekologický čin Ropák byly v Brně zveřejněny Dětmi Země 25. června 2021 společně s výsledky 26. ročníku ankety o antiekologický výrok Zelená perla. Ropákem se stal Karel Havlíček a Zelenou perlu dostal Richard Brabec. Rozhodlo o tom 81 členek a členů odborné komise z celkového počtu 102.

Na Ropáka 2020 bylo navrženo dvanáct osob, které také postoupily do finále. Zastoupení z hlediska jejich profese bylo pestré: čtyři podnikatelé, tři zástupci samospráv, dva ministři, dva úředníci krajského úřadu v Olomouci a jeden poslanec.

Ropákem 2020 se stal místopředseda české vlády, ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy Karel Havlíček, který byl loni třetí. Na druhém místě skončil ministr zemědělství Miroslav Toman, jenž si „medailové“ pozice držel i v předchozích dvou ročnících. Stejné pořadí zvolila i veřejnost, neboť 35 procent hlasujících dalo svůj hlas Havlíčkovi a kolem 20 procent Tomanovi.

Dunaj—Soutok—Sněžník

Karel Havlíček (nestr. za ANO) získal Ropáka za zodpovědnost při schválení studie proveditelnosti pro výstavbu plavebního kanálu Dunaj—Odra—Labe českou vládou v říjnu 2020 a za zahájení přípravy oderské větve z Ostravy-Svinova na státní hranici, která škodlivě zasáhne do říčních ekosystémů meandrující Odry; dále za prosazování novely liniového zákona v neprospěch ochrany přírody a krajiny, za prosazování výstavby pátého bloku v Jaderné elektrárně Dukovany s předložením návrhu zákona o opatřeních k přechodu k nízkouhlíkové energetice do sněmovny, který má zajistit veřejnou podporu pro jeho výstavbu, a za manipulaci při rozhodnutí Uhelné komise v prosinci 2020 o ukončení těžby a spalování hnědého uhlí nejpozději v roce 2038, ačkoli reálným datem je rok 2030.

foto: Děti Země

Miroslava Tomana (ČSSD) komise ocenila za vytrvalý odpor Ministerstva zemědělství a Lesů České republiky zajistit efektivní ochranu evropsky významné lokality Soutok-Podluží a dále za předložení návrhu na výstavbu jedenatřiceti vodních nádrží v květnu 2020 na zachycení několika stovek milionů metrů krychlových vody, ačkoli půda dokáže zachytit dalších přibližně pět miliard metrů krychlových vody.

Třetí místo si vysloužil soudní exekutor a vlastník společnosti Horský areál Paprsek, s. r. o., Dalimil Mika, který od roku 2019 staví vodní nádrž na ploše téměř dvou hektarů pro zasněžování sjezdovek v lyžařském areálu Paprsek u Starého Města pod Sněžníkem. Umístění přehrady je však v rozporu s územním plánem a stavbě chybělo hodnocení vlivů na životní prostředí, výjimka ze zákona ke škodlivému zásahu do biotopů zvláště chráněných druhů organismů a také stavební povolení.

Předběžný klimatický nesmysl

Do ankety Zelená perla 2020 veřejnost zaslala 33 výroků a do finále se jich dostalo osmnáct. Vítězem se stal ministr životního prostředí a poslanec Richard Brabec (ANO), který loni v únoru odpověděl na otázku o snaze občanských aktivistů rychle prosadit účinná opatření na ochranu klimatu takto: „Přehnaný aktivismus vráží do společnosti velký klín a je v té morální rovině téměř stejně tak nebezpečný jako samotná klimatická změna.“

foto: Děti Země

Druhé místo získal předseda vlády a poslanec Andrej Babiš (ANO), jenž loni v dubnu na otázku, zda by Evropská unie neměla projít reformou, včetně Zelené dohody pro Evropu a jejího financování, řekl následující: „Dál budeme chtít snižovat emise, podporovat výměnu kotlů i jadernou energetiku jako čistý zdroj energie, ale masově investovat do elektroautomobilů a obnovitelných zdrojů je nesmysl.“ Babiš anketu vyhrál již dvakrát.

Na třetím místě se pak umístil bývalý prezident Václav Klaus. Loni v březnu na otázku, zda se nebojí nákazy covidem-19, odpověděl: „Někdo se podivoval, jak to, že nenosím roušku. O mně je všeobecně známo, že na lyžích nenosím helmu. To je taková moje polemika s takzvaným principem předběžné opatrnosti, který přes zelenou ideologii ovládl náš svět.“ Klaus Zelenou perlu získal za roky 1995, 2005 a 2007.

Vyhlášení výsledků obou anket proběhlo na soaré poprvé jako zahradní slavnost. Mediální ohlas byl letos bohužel velmi nízký, neboť veřejnost se zaměřila na odstraňování škod po tornádu na Slovácku a po silné bouřce na Lounsku, které se prohnaly den předem. Během pátku se tak o vítězích obou anket psalo jen na dvaceti serverech, což je asi čtyřikrát méně než loni. V tištěné formě se sice objevil jen jeden článek, naštěstí však ve všech mutacích Deníku.

Autor je předsedou Dětí Země. Kontakt: dz.brno@ecn.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 2/2024 vychází v 2. polovině dubna.