Menstruace: bez tabu a odpadu

27. dubna 2022 /
foto: archiv F.
Menstruace by dnes již neměla být společensky tabuizované téma. A stejně tak by neměla zanechávat velkou ekologickou stopu.

 

Menstruace je přirozený proces, kterým prochází každá žena, a to přibližně od třinácti do padesáti let. Přesto se i dnes v některých zemích velká většina dospělých a dospívajících domnívá, že je společensky nepřijatelné o menstruaci hovořit, zejména pak ve smíšené společnosti. Mnoho lidí se též domnívá, že je nepřijatelné mluvit o menstruaci i v rámci rodiny.

Na přelomu devatenáctého a dvacátého století prožila průměrná žena za svůj život asi čtyřicet menstruačních cyklů, zatímco dnes je to desetkrát více. Příčinou je zejména menší počet porozených dětí a také absence kojení, které menstruaci oddaluje. Různé formy vložek a tamponů k absorpci menstruační krve se používaly již od pradávna. Paradoxně dříve byla menstruace ekologičtější, protože se ženám nejvíce osvědčily kusy látky, které se po použití praly. Jednorázové vložky a tampony byly zpočátku luxusním zbožím, jež si mohly dovolit opravdu jen ženy z nejbohatších vrstev.

Netrvalo však dlouho a vložky i tampony zaplavily trh a problém s velkým množstvím odpadu byl na světě. V souvislosti s vložkami se ovšem vedle pohodlnosti a komfortu objevily problémy s obsahem používaných chemikálií, které mohou způsobovat bolest či alergii. Jednorázové tampony zase zpočátku zapříčinily úmrtí mladých žen na syndrom toxického šoku. Ultraabsorpční tampony si ženy totiž nechávaly zavedené příliš dlouho, a tím u nich vznikla silná bakteriální infekce. Upozornění na vznik tohoto vážného onemocnění je dodnes součástí každého balení.

V posledních letech je menstruace čím dál častěji zmiňována v souvislosti s ekologií. Díky tomu mají dnešní ženy mnohem více možností, aby pro ně bylo toto období nejen co nejpříjemnější, ale také co nejohleduplnější k životnímu prostředí.

Udržitelnost a moderní trendy ruku v ruce

Menstruační pomůcky tak již nemají být jen praktické a pohodlné, ale musejí splňovat také kritéria ekologičnosti a v některých případech i originálního designového provedení. Alternativou jednorázových vložek jsou vložky látkové. Jejich výhoda spočívá v pratelnosti, a tím pádem i opakovaném použití. Navíc si může každá žena vybrat z nepřeberného množství vzorů, a udělat tak z látkové vložky i designový kousek svého spodního prádla.

Na výrobu látkových menstruačních vložek se převážně používají materiály certifikované pro děti, ekologické, v biokvalitě a udržitelné. „Na dotykovou vrchní stranu mám osobně moc ráda kojenecký plyš. Je to z osmdesáti procent bavlna a zbylých dvacet procent tvoří polyester. Ovšem k tělu jde jen bavlna. Mřížka je vespod látky a drží bavlněný samet. Další hodně oblíbenou látkou je úplet z biobavlny. Je hladký, dobře saje a jeho údržba je jednoduchá. Dá se použít i bavlněné plátno, které chladí, a proto jej zákaznice vyžadují spíše v létě. Podobné chladivé vlastnosti má i bambusový aksamit. Ovšem ten není hladký, ale jemně heboučký, více než samet. Praním lehce tvrdne, ale stačí občas použít sušičku,“ vysvětluje Mili Hanáčková, která pod značkou Mil.love vyrábí látkové vložky již několik let. „Látkovky používám pro tělesné zdraví, ale velmi mě oslovuje i ekologická stránka věci. Při výrobě vložek používám i materiály z udržitelných zdrojů, takže podporuji směr zero waste,“ dodává.

Kalíšky, kalhotky i svaly

Další ekologičtější i ekonomičtější variantou je menstruační kalíšek, který může žena využívat i několik let. Má zvonkovitý tvar a je vyroben z měkkého antialergenního silikonu. Po zavedení těsně přilne, a tím je zaručeno, že krev stéká pouze do kalíšku bez jakéhokoli prosakování. Krev se do něj postupně sbírá a stačí ji jen vylít do toalety. Největší výhodou menstruačního kalíšku je, že jej lze bezpečně používat při prakticky jakémkoli sportu a vzhledem k potřebě vyprazdňovat kalíšek zhruba po dvanácti hodinách je vhodný i během spánku.

menstruace

Foto: archiv F.

Nejnovějším hitem jsou však menstruační kalhotky, které v sobě spojují výhody látkových vložek a praktičnost spodního prádla. Nevýhodou je však vysoká pořizovací cena, což vás vzhledem k tomu, že jich pro svůj cyklus potřebujete hned několik, může odradit.

Nejpřirozenější metodou je takzvaná volná menstruace. Prakticky se jedná o techniku, kdy žena ovládá odtok krve díky kontrole svalů pánevního dna. Jednoduše krev dokáže zadržet a na toaletě ji potom řízeně nechat odejít. Jedná se o vůbec nejpřirozenější metodu zvládání a prožívání menstruace. Její výhodou je, že se žena obejde bez jakýchkoli menstruačních pomůcek. Základním předpokladem jsou však opravdu dobře posílené svaly pánevního dna a plná kontrola nad jejich funkcemi, tedy cílené stažení i cílené uvolnění, což je pro evropské ženy většinou bez tréninku nemožné.

Klid nejen v peněžence

Život bez odpadu a naše zdraví spolu úzce souvisejí. O tom se na cestě své rodiny k domácnosti bez odpadu přesvědčila také zakladatelka bezobalového obchodu v Prostějově Jitka Nadýmáčková. „Někdy v roce 2013 u mě nastal určitý životní zlom. Po porodu už jsem se nevrátila k hormonální antikoncepci, ozdravila jsem nám stravu a to vše završila ozdravěním celé domácnosti bezodpadovým životním stylem. Logicky už jsem se nevrátila ani k jednorázovým vložkám. Naštěstí už to nevyžadovalo sednout k šicímu stroji a šít. Nabídka na trhu je nyní víc než bohatá,“ přibližuje svou zkušenost a pokračuje: „Používání látkových vložek považuji za jeden střípek do mozaiky, která je obrazem mého ženského zdraví. Mykóza mě sužovala na těle i na duchu řadu let a klasická léčba pomohla vždy jen na chvíli. Vrstvy jednorázové bílé vložky úplně ,zabetonují‘ proudění vzduchu a utvoří nežádoucí mikroklima, v němž se kvasinkám daří. Oproti tomu jsou látkové vložky z kvalitních materiálů krásně prodyšné, a navíc lépe sají. Látkové vložky byly pro moje tělo úlevou a odměnilo mě vymizením mykóz.“

Paní Jitka zkusila i volnou menstruaci, která je však podle ní vhodná jen pro ženy, které mají za každých okolností a kdykoli možnost si odskočit. „Je to totiž o nepřetržité práci s vlastním tělem a trochu i s myslí. Ideální doba na její nácvik je mateřská dovolená, když je žena v domácím, bezpečném prostředí.“

U volné menstruace ale nezůstala. „Pro svůj hektický pracovní život jsem si nakonec zvolila látkovky a kalíšek. Na začátku a na konci stačí jen látková vložka, ideálně s nepromokavou vrstvou. Látkovku mívám současně i s kalíškem pro pocit bezpečí. Než totiž najdete ten nejlepší kalíšek, chvilku to trvá. V současné době jsem hrdou majitelkou dvanácti kusů látkových vložek, z nichž čtyři mají půlvrstvu, šest je větších a dvě jsou malé na ,co kdyby‘. Na deset let, než se úplně roztřepí a rozpadnou, mám klid, a nejen ve vlastní peněžence.“

Kontakt na autorku: nenickova.h@centrum.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 3/2024 vychází v 2. polovině června.