eko sex

Skvělý sex? Eko sex!

26. července 2013 /
foto: Jana Orlová - Skrčená. Foto: Žaneta Goňová.

Sex, okřídlený sex. Téma, které nás všechny spojuje a zároveň rozděluje. Sex jako něco přirozeného, a přitom silně sociálně kontrolovaného, sex jako nástroj moci. Nad tím, jak se k němu postavit coby ekosexuálové, jsme v Sedmé generaci kontemplovali v čísle 4/2012. Jan Miessler tehdy litoval, že před uzávěrkou nedorazila objednaná kniha Eco-sex Stefanie Iris Weiss. Nedala nám však spát, a tak, bez nadsázky rozechvěle, vám po roce přinášíme tuto směsici recenze a života.

Mám ráda sex a ekologii též. Proto mě zajímalo, co se z této knihy dozvím nového. V podtitulku uvedená výzva „učiňte svůj milostný život trvale udržitelný“ mě donutila zamyslet se nad vhodností použití slov trvalá udržitelnost v tomto smyslu. Podobné přenášení významu v nekonečných variacích má za následek rozmělnění, ovšem také popularizaci. Mimochodem, kniha je mnohem více o trvale udržitelném životním stylu než sexu. Nepopírám, že s milostným životem úzce souvisí spodní prádlo, ale k čemu dlouhé pasáže o kosmetické péči nebo o eko oblečení? To už patří do jiné publikace.

Na druhou stranu ale autorka pomíjí otázku intimní hygieny, což je myslím zásadní téma, které by chybět nemělo. Místo toho už v tak útlé kapitole o sexu hovoří o pohlavních nemocech a o povšechných výživových doporučeních. Jako přehledová publikace je kniha Eco-sex dobrá, ale citelně jí chybí hloubka. Coby plus vnímám množství odkazů, které zájemce navádějí dál. Osobně mi vadí žoviální styl a někdy příliš zjednodušující teze ve stylu „velké zlé firmy dělají špatné věci“; je ovšem pravda, že právě on narušuje poněkud školometský a encyklopedistický přístup k tak citlivému tématu, jako je sexualita.

Intimní život je téma osobní, na němž lpí zbytky tabuizace, což je dobře, protože díky tomu získává na přitažlivosti. Nicméně, rozhodla jsem se místo suché recenze vytvořit verzi lubrikovanou a podělit se o vlastní výzkumy v této oblasti. Tedy bez dalšího otálení: Nejožehavějším tématem je zřejmě antikoncepce. Co s tím, když nechci zatěžovat přírodu, a zároveň nemít kupu dětí? Snaha zabránit početí není tak úplně proti přírodě, jak by se mohlo zdát. Vždyť samičky nejrůznějších živočichů mají mnohdy velmi důmyslné techniky, jak ze sebe vypudit sperma nevhodného partnera.

Navíc sama příroda nám nabízí pomocnou ruku skrze rostlinnou říši. Nejdiskutovanější bylinou v tomto směru je divoká mrkev, mimochodem u nás poměrně hojná. Vědci ještě nepřišli na to, proč funguje, ale zřejmě prostě zabraňuje uhnízdění vajíčka. Nejlepší je udělat z ní tinkturu a do dvanácti hodin po milování brát cca třicet kapek. Navíc posílíte močové ústrojí, na jehož léčbu byla ve starších českých herbářích divoká mrkev doporučována.

eko sex

Jana Orlová – Zelená, foto: Jakub Orel Tomáš.

Pak tu máme lubrikanty. Dobrá zpráva je, že některé oleje jsou spermicidní, tedy spermie ničící. Například kokosový, ideálně v kombinaci s citronem. A také v Eco-sexu opěvovaný neemový olej. (Mimochodem, oba mají antibakteriální a antikvasinkové účinky.) Byla jsem zvědavá, a tak jsem si neemový olej objednala. A: je hořký a páchne. Tedy aspoň mně. Spermicidní účinky má skvělé, to věřím (mluví se o tom, že působí až pět hodin a dá se použít také až po sexu). Ale rozhodně nedoporučuju těm, kteří mají rádi během milování orální sex.

Aby toho nebylo málo, v přírodě existují byliny, které dokážou vyvolat menstruaci. Při obavě z možného nechtěného těhotenství je například vhodné pít týden před očekávaným krvácením zázvorový výluh. Zlepšuje trávení a imunitu, potlačuje premenstruační syndrom a obavy. Recept? Třicet gramů čerstvého nastrouhaného zázvoru zalít horkou vodou, nechat půl hodinu až hodinu stát a vypít. (Pro další informace doporučuju stránku sisterzeus.com.)

Další možnost nabízí lunární jóga, jejíž součástí jsou tance na vyvolání ovulace a menstruace. Tyto tance vycházejí částečně ze systému izraelské tanečnice Avivy Steinerové, který slouží přímo k regulaci plodnosti v zemi, kde jsou potraty zakázané. Zakladatelka lunární jógy Aldelheid Ohligová k nim přidala další prvky, jež při svých cestách odpozorovala od přírodních národů. U tanců je důležité přesné provedení, je proto nejlepší naučit se je přímo s lektorkou. (Více na www.lunarnijoga.snadno.eu.)

Pro bezpečný eko sex je každopádně důležité si být vědoma svého cyklu a dokázat určit plodné období. Za pozornost stojí teorie takzvaných lunárních plodných dnů, která nabízí odpověď na to, proč ženy někdy otěhotní zcela prokazatelně mimo ovulaci. Ovšem také muž by měl přispět svou troškou do mlýna a naučit se načasovat svůj orgasmus. Nauky jako tantra či taoismus vyvinuly jednoduché a fungující metody, jak ejakulaci nejenom posunout, ale také znásobit počet orgasmů. Doporučuji například knihu Mantaka Chii Multiorgasmický muž. Není to báječné ? A navíc je to eko… Takže skvělý sex? Eko sex!

Stefanie Iris Weiss: Eco-Sex: Go Green Between the Sheets and Make Your Love Life Sustainable. Ten Speed Press 2010, 224 stran.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 3/2024 vychází v 2. polovině června.