editorial

20. října 2014 /
foto: Rik Hartley

Vážená čtenářko, vážený čtenáři,

toto válečné číslo smrdí krví, benzínem, plynem, ochuzeným uranem a smrtí lidí, zvířat či krajin. Naším záměrem nebylo vás děsit, ale inspirovat k zamyšlení nad smutným „fenoménem“ letošního roku i z jiného úhlu. Jako obvykle se nám do tématu nevešlo vše, co jsme si původně plánovali, třeba eko-rozměr současné války na Ukrajině, ale není všem Sedmým generacím konec.

Pozitivnějšími tóny naopak do pětky přispěly dvě nové autorky: Tereza Konrádová svérázně přibližuje zážitky z Týdne pro les a divočinu, Petra Věchtová zase z pobytu ve známé škole udržitelného života Schumacher College. Nad jejími slovy „Ležela jsem na trávě a cítila lásku, kterou mě Gaia poutala ke svému nitru“ se může naše racio ošívat, někdy je však nezbytné přeladit na jiné vlnové frekvence. Což v jiných souvislostech doporučuje i Jarda Svoboda z kapely Traband, s nímž jsme mluvili před jeho vystoupením na Třetím koncertu pro Šumavu. Ze zářijových eko-aktivistických akcí jsme, prostřednictvím rozhovoru s Dalimilem Tomanem, zachytili i čtyřicetiny Hnutí Brontosaurus a v Terrapii Zuzany Vlasaté konferenci Nadechnutí 2014, na níž se domácí ekologické organizace snažily oživit zelené hnutí.

Na závěr děkuji všem z vás, kteří nás podpořili koupí nového 7.G trička Odvaha k informacím nebo vylepením našich samolepek. Soutěž o nejoriginálnější „výlepy“ trvá do 17. listopadu, takže máte stále šanci vyhrát jedno ze tří ročních předplatných. Do stejného dne též přijímáme středoškolské eseje, rozhovory či fotoreportáže na téma „Co vnímali moji rodiče jako největší problém životního prostředí v roce 1989 a co trápí mě?“. Do hodnotící poroty zasednou Hana Librová, Aleš Máchal, Tereza Šimůnková, Petr Švec a Radovan Plášek, další podrobnosti najdete na našem webu. Děkujeme za šíření zvěsti či inspirování vašich blízkých středoškoláků.

Co nejméně válek všeho druhu přeje

Vít Kouřil

foto: Rick Hartley

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 3/2024 vychází v 2. polovině června.