editorial

20. června 2015 /
foto: Nathan O‘nions

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

když se zabývám vztahem k přírodě a životnímu prostředí, vidím pět charakteristik, kterými se dají popsat rozdíly mezi lidmi: potřebu kontaktu s přírodou, adaptaci na přírodní podmínky, estetický postoj k přírodě, etický postoj k přírodě a environmentální vědomí,“ říká v rozhovoru ekopsycholog Jan Krajhanzl. V hlavním tématu tohoto čísla nám šlo především o zachycení první dimenze, jakkoliv jsme se nevyhnuli ani těm ostatním. Mockrát děkuji všem dvě stě třem z vás, kteří vyplnili anketu tázající se na ne/chuť chodit do přírody. Řadu vašich pozoruhodných odpovědí jsme zařadili do čísla, další najdete na 7.G webu.

Původně jsme slíbili, že roční předplatné vyhrají tři respondenti. Vzhledem k opravdu nečekanému zájmu jsme se ale rozhodli rozšoupnout a k třem vylosovaným — Pavlu Rejchrtovi, Pavlu Nygrýnovi a Jindřišce Machatové — přidáváme další trojici: Hanu Weiser, Tamaru Krejcarovou a Aho Mitakuye Oyasina. Gratulujeme!

Vy méně šťastní vězte, že k předplatnému nově nabízíme možnost podpořit včely zasetím semínek z našeho 7.G balíčku. Nebo můžete pomoct zachránit deset metrů čtverečních deštného pralesa na území soukromé česko-indonéské rezervace Green Life na Sumatře. Podrobnosti najdete na www.sedmagenerace.cz/vcely, respektive www.sedmagenerace.cz/green-life.

Prostřednictvím ankety k nám doputovala i tato výzva: „Navrhuji organizované procházky do lesa a krajiny pro jakékoliv společenské skupiny v jakémkoliv městě, městysu či obci. Společné procházky s trháním malin, jahod, hub a léčivých květin. Přidala bych se do nějaké skupiny, která by to zajišťovala.“ Pokud hoříte podobnou touhou, zkontaktujte se na webu v diskusi pod úvodním článkem — kdo ví, třeba vám to klapne.

Nezapomenutelné přírodní toulky přeje

Vít Kouřil

P.S.: Výroční zprávu Sedmé generace za loňský rok zavěsíme na web 25. června.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 6/2023 vychází v 2. polovině prosince.