Librarium

28. listopadu 2013 /

Pokud si některou z níže uvedených knih koupíte na Kosmas.cz (přes kliknutí na konkrétní obálku), finančně pomůžete Sedmé generaci. Knihy Zdravá zahrada, 500 veganských receptů a Vlci přicházejí s větrem si můžete s 10% slevou objednat v e-obchodě Hnutí DUHA.

Helena Vlašínová: Zdravá zahrada.  Vlastním nákladem, prosinec 2013

Po — jak jinak než — sedmi letech přichází bioložka a přírodní zahradnice Helena Vlašínová s druhým vydáním svého zasvěceného, čtivého a vysoce užitečného průvodce. Jeho čtenář/ka se naučí nejen zahradu zdravě uspořádat, organicky hnojit, vhodně využívat takzvaný plevel či posilovat odolnost rostlin; dozví se i to, jak zapojit pomocníky z živočišné říše, udržovat zdravé sousedské vztahy nebo umožnit dětem, aby díky zahradě navázaly přirozený vztah se světem. Vedle četných ilustrací Květy Svobodové, fotek či tabulek přijde k duhu i kalendárium, doporučená literatura a rejstřík. Velmi záslužná mravenčí práce.

Celine Steenová, Joni Marie Newmanová: 500 veganských receptů. Anahita, září 2013

Tento pětisetstránkový špalek jistě není první publikací svého druhu, zaujme však svým rozsahem i jistou americkou „ťáplostí“. V nabídce od snídaní přes pomazánky, saláty, polévky, falešná masa a ne/kynuté chleby až po koláče, dortíky, tyčinky, bonbony či zmrzliny vám orientačně pomůžou čtyři značky: Pod 30 minut (doporučuje šéfkuchař 7.G!), Nízkotučné (jakbysmet!), Bez lepku (doporučuje Novak Djoković) a Bez sóji (doporučuje Amazonský prales). Šiknou se i vysvětlivky základních pojmů jako „ořechová másla“ nebo „náhražky vajec“. Kromě masotariánů knihu neocení ti, kteří v kuchařkách hledají luxusní barevné fotky.

Miroslav Bárta, Martin Kovář. a kol.: Civilizace a dějiny. Academia, listopad 2013

Chceme-li pochopit děje odehrávající se v přítomnosti, musíme porozumět dějinám civilizací a kultur. Dvě desítky předních českých vědců z oblasti přírodních a humanitních věd vytvořily svazek s nemalými ambicemi: unikátním způsobem představit dějiny člověka na této planetě. „Pouze tehdy, nalezneme-li cestu k našim kořenům, jenom projdeme-li určitou duchovní katarzí, může se nám podařit zanechat po sobě podobně cenný odkaz, jakým nás obdařili naši předkové.“ Čtenáře 7.G mohou obzvláště zaujmout kapitoly o dějinách „přírodních zdrojů“, vztahu lidstva k přírodě, dějinách demokracie nebo víry v Boha či v naději ve spásu.

Jaroslav Monte Kvasnica: Vlci přicházejí s větrem. Élysion, prosinec 2013

Neúnavný publicista, cestovatel a propagátor vlků (viz 7.G 6/2010) přichází po dvoudílné Krajině s vlky (2009) a Jantarových očích (2011) s dalšími vlčími příběhy. Tentokrát je dělí na tři části: ve „Vlčím vábení“ přináší pelmel zajímavostí včetně panychidy za beskydskou vlčici a představení konkurenta rosomáka; ve „Světu podle vlka (a psa)“ nás zasvěcuje do emocí psovitých šelem; a v „Carmina Luporum“ předkládá úlomky svých „rádoby haiku“, kupříkladu: „Hladové vlky krmím / svými sny“. Kromě nádherných kreseb zoologa Ludvíka Kunce (viz 7.G 12/2004) tuto výpravnou publikaci povyšují neméně působivé fotografie Zdeny Prokešové.

Karol Jakubowitz: Nová ekologie médií. VeRBuM, listopad 2013

Budou stará média jako noviny či televize nahrazena médii novými — internetem či mobilními kanály? A jaký vliv to bude mít na kvalitu médií veřejné služby, na novinařinu, demokracii? Nedávno zesnulý polský profesor Karol Jakubowitz vám v tomto zasvěceném průvodci po scelované a proměňující se mediální krajině sice jasnou odpověď nenabídne, rozhodně vám však pomůže získat velmi dobrý přehled. Mezinárodně uznávaný autor totiž teoretické poznatky šikovně a srozumitelně dokládá na četných příkladech ze všech koutů světa. Plusem je i aktuálnost dat, zohlednění (středo) evropského kontextu a podrobný rejstřík.

Jan Keller: Posvícení bezdomovců. SLON, listopad 2013

V knize s podtitulem Úvod do sociologie domova známý sociolog rozlišuje bezdomovectví fyzické a statusové, které ohrožuje i ty části středních vrstev, které by si to ani za nic nepřipustily. Následně přibližuje koncept sociálního vyloučení a popisuje, jak sociálně vyloučení reagují na ztrátu domova. Dále ve shodě se svými předchozími knihami dokladuje, že služebný i karnevalový postmodernismus vzešlý z nových sociálních hnutí slouží systému, který rádoby kritizuje. Jestli chcete vědět, jak tenká hranice mezi domovem a „bezďáctvím“ leží (respektive co vás čeká a nemine), jste nepochybně na správné adrese.

Další díly Libraria najdete zde

Jeden komentář: “Librarium”

  1. Pipin Krátký, Otrokovice napsal:

    Dobrá věc se podařila-prof.Keller do Bruselu!Socani-bravo!Nepřítel je off!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 3/2024 vychází v 2. polovině června.