Teplo domova — Bylinářské tradice moudrých žen a mužů — 25 let české demokracie očima veřejnosti — Jíst, Spát, Jít. Jíst, Spát, Jít — Pavouci České republiky — Půda. Zdravá — živá — úrodná
kolektiv autorů: Teplo domova. Permakultura (CS), květen 2015
Třetí brožura z řady Klíč k soběstačnosti, redigované Evou Hauserovou, nese podtitul Přírodní izolace obydlí a vytápění obnovitelnými zdroji. V bezmála dvaceti krátkých, ale sdělných praktických textech se dozvíte leccos užitečného o stavebním využití slámy, izolaci z ovčí vlny, malých dřevostavbách, konopném betonu a zdivu, regeneraci paneláků i starých chalup, raketových kamnech nebo tepelných čerpadlech. Na závěr Jaroslav Svoboda rozlišuje tři kategorie ekologického stavitelství: stavby z úplně surových přírodních materiálů, stavby z přírodnin „s čárkovým kódem“ a domy postavené z přírodních a umělých prvků.
Wolf-Dieter Storl: Bylinářské tradice moudrých žen a mužů. Nakladatelství KOŘENY, květen 2015
Osobitý kulturní antropolog a etnobotanik ve své šesté do češtiny přeložené knize (mj. Šamanské techniky a rituály, Čarovná moc rostlin) představuje podivuhodný svět bylin. Nejprve přibližuje sáhodlouhou bylinkářskou tradici, následně se věnuje medicínským modelům, filosofii západního bylinkářství, látkovému složení bylin, léčivé zelenině, bylinkám na zahradě, v kuchyni a při koupeli. To ale není zdaleka vše: čekají vás jedovaté rostliny, čarodějné řemeslo, drogy a balzámy a rozmlouvání s rostlinami: „Cesta za archetypy rostlin je cestou za našimi makrokosmickými prarodiči.“ Čtěte s gebuľou otvorenou.
Daniel Kunštát a kol.: 25 let české demokracie očima veřejnosti. Academia — Sociologický ústav AV ČR, květen 2015
Jsme levicoví, nebo pravicoví? Považujeme předlistopadový režim za lepší? Zajímáme se o politiku? Komu důvěřujeme? Máme rádi EU, NATO a OSN? S kým a čím jsme ne/spokojení? Koho a čeho se obáváme? Odpovědi na tyto a mnohé další otázky najdete v této rekapitulaci průzkumů veřejného mínění od počátku 90. let. Ačkoliv jejich výsledky nejsou vždy křišťálově čisté, můžete díky nim úspěšně vyvracet všemožná hospodská, kavárenská a online tvrzení o tom, co si náš lid určitě myslí a chce. Autoři závěrem konstatují, že přes veškerou projevovanou skepsi většina veřejnosti podporuje základní demokratický polistopadový konsenzus.
Jennie Hall: Jíst, Spát, Jít. Jíst, Spát, Jít. Synergie, květen 2015
Američanka Jennie Hall během deseti let nachodila tisíce kilometrů a nastudovala stovky knih a tuto zkušenost zhmotnila do sympatické knížečky. Najdete v ní jednak hromadu inspirativních citátů z moudrých knih různých duchovních tradic, především ale praktické rady, jak na „jeden z nejmagičtějších způsobů cestování — poutnictví“. Vedle příprav na cestu, překročení prahu a vydání se do neznáma se autorka věnuje i návratu domů, životu po pouti i sdílení vašeho „pokladu“. Ukázka: „Pouť je cesta plná nebezpečí, nároků, nalézání a náhod, cesta obrozující a odměňující, a během ní je třeba kráčet odhodlaně, soustředěně a cituplně.“
Antonín Kůrka, Milan Řezáč, Rudolf Macek, Jan Dolanský: Pavouci České republiky. Academia, březen 2015
Pavouci jsou jednou z nejrozmanitějších, nejvíce nenáviděných a zároveň nejpopulárnějších skupin živočichů. Většina z nás je zná především skrze všudypřítomné pavučiny (které ale mnoho z nich vůbec netvoří). Nicméně díky tomuto úctyhodně tlustému atlasu všech pavouků vyskytujících se na území ČR (věřte nevěřte, v našich končinách žije až 875 druhů) nyní můžeme objevit jejich úžasnou pestrost. Obdivovat lze známé křiklavě barevné stepníky, nejpočetnější čeleď plachetnatkovitých (308 druhů) nebo čeleď zápředníkovitých, jejíž zástupci se rozeznávají pouze dle morfologie kopulačních orgánů. Radost pohledět.
Radomil Hradil (ed.): Půda. Zdravá — živá — úrodná. Bioinstitut a Fabula, květen 2015
„Lidmi ponižovaná, jedem hnojená, pluhem drásaná, a přesto stále živá a voňavá nás každý den obdarovává svojí láskou a dává nám potravu. Tak obyčejná, všední a prostá, nenahraditelná — půda.“ Slova Rostislava Kašpara z ekofarmy Kordula vhodně předznamenávají tento do dvou set let rozkročený sborník textů od různých vědců (včetně Charlese Darwina), půdoznalců, propagátorů ekologického zemědělství i praktikujících zemědělců. Vedle humusové teorie, významu žížal, hnojení či všelikerého cvrkotu v půdě se dozvíme, že my jsme půda a místo krátkodobých výnosů bychom měli více dát na cit, intuici a celistvý pohled.
Pokud si některou knihu koupíte na Kosmas.cz kliknutím přes web 7.G, podpoříte Sedmou generaci 5 % z ceny. Děkujeme. Předchozí díly Libraria najdete tady.
Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.
Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.
Napsat komentář