Nelze to posuzovat lidsky

15. října 2009 /

Co se za minulé dva měsíce událo ve společnosti domácí i globální?

Svět se ani po tolik oplakávané smrti Michaela Jacksona nestal „a better place“. Boj se světovou hospodářskou krizí stál země skupiny G20 téměř 11 bilionů dolarů; Česká republika zatím vydala zhruba 80 miliard korun. „V betonu utrácet umíme, na rozdíl od měkkých projektů,“ vysvětlil na počátku září ministr financí Eduard Janota k návrhu rozpočtu, v němž mělo na dálnice jít o 24 miliard více a na školství o 12 miliard méně. Ústavní soud převezl Jirku s Mirkem (i nás všechny ostatní) a parlamentní volby se přesouvají na příští rok. Odpůrci radaru v Brdechoslavili Obamův storno telefonát premiéru Fischerovi. „Nelze to posuzovat lidsky, je to pojistná matematika,“ komentoval ex-ministr zdravotnictví Tomáš Julínek částku 1,1 milionu korun, kterou musí zaplatit Ukrajinka Kateřina Solovjova nemocnici v Motole za třítýdenní pobyt po předčasném porodu dvojčat. I když Solovjova v České republice čtyři roky pracuje a platí zdravotní pojištění, náklady za novoro-zeňata pojistka nekryje, a navíc je pro vysoké riziko odmítla pojistit i komerční pojišťovna VZP. Devatenáctiletá vietnam-ská Češka Lan Pham Thi se stala laureátkou Literární ceny Knižního klubu; v krátkém románu Bílej kůň, žlutej drak poutavě přiblížila život vietnamské komunity uprostřed úplatné, pokrytecké a domýšlivé české majority. Zatímco starosta Litvínova Daniel Volák (ODS) vytáhl do boje proti „nepři-způsobivým“, v Praze vyhlásili squatteři pouliční Týden nepřizpůsobivosti; v rámci něj na pár hodin obsadili chátrající dům na Albertově, než je policie nemilosrdně pozatýkala. Vyšlo najevo, že dva plzeňští kriminalisté nezákonně špehovali Martina Hyťhu z tamní pobočky Dětí Země, zřejmě na zakázku lidí z byznysu. Jedenáctiletý Sam O‘Shea konečně může jezdit do školy v anglickém Portsmouthu na kole; po nátlakujeho matky Angely a petici spoluobčanů nakonecškolní rada uznala, že je cesta pro něj bezpečná. S podtitulem „Ráno vstanu a změním svoje město“ dorazil do kin film Auto*Mat režiséra Martina Marečka. V Praze vystoupil dvanáctičlenný Vienna Vegetable Orchestra, hrající mimo jiné na housle z pórku, píšťalku z mrkve, trubku z okurek a paprik nebo bicí vyrobené z dýně. Transparent s nápisem „Ropné písky — klimatický zločin“ vyvěsilo 25 aktivistů Greenpeace na povrchový důl Shell Albion Sands v severní Albertě a na pár dní zablokovalo jeho provoz; těžba ropných písků způsobuje 3—5krát větší emise než běžná těžba ropy, navíc ničí zachovalé kanadské ekosystémy. Zatímco Evropa zažívá porodní horečku, sedm let tuzemského babyboomu končí. S počítačem neumí pracovat jen necelá 4 % českých dětí ve věku 12—15 let, zatímco ze seniorů starších 65 si nekliknou více než čtyři pětiny. Alespoň mohli užívat překrásného babího léta.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 2/2024 vychází v 2. polovině dubna.