Nová 7.G: Když docházejí síly

20. prosince 2018 /
foto: Nick Jaussi
Jak o sebe pečovat ve zlomeném světě? Čím inspiruje nejstarší ekovesnička? Co se dá vypůjčit v knihovně věcí? Jak navracet staré odrůdy? Pochází zlo z Istanbulu? Vrátí se Rohingové do Myanmaru? Co zbude z vize Brno 2050? Jak odpadáme? Zneužijeme umělou inteligenci? Na co nezapomínat při řešení krize klimatu? Proč nebudeme svádět války o vodu? Odpovědi nejen na tyto otázky najdete v novém čísle časopisu Sedmá generace.

V tématu posledního letošního čísla rozebírá Renata Svobodová fenomén ekovyhoření a Radoslava Krylová s Barborou Bakošová přibližují způsoby, jak mu čelit. O různých důvodech vyhoření hovoříme s environmentalistou Ivanem Ryndou, který trvale plápolá jasným udržitelným plamenem. Na závěr pokládá Štěpán Jindra otázku, zdali už česká společnost stihla ve vztahu k ekotématům vyhořet.

Martin Vyhnal nás následně provede nejstarší ekovesničkou na světě, islandským Sólheimarem. Letošní ročník známé protestní akce za ukončení těžby uhlí Ende Gelände zachycuje reportáž Kristiny Klosové. V Kurzu mediální sebeobrany si Jan Miessler všímá nediskutování na diskusních fórech, v Šetrnější spotřebě se Jája Pivcová vydává do pražské knihovny věcí. V prvním dílu nového seriálu Odrůdy představíme spolek Arche Noah, který v Rakousku systematicky zachraňuje staré odrůdy ovoce a zeleniny. Naopak v posledním dílu seriálu Na samotě se Veronicka Kicková zamýšlí, kudy dál v tomto čím dál obtížnějším životě.

Sekce Drobnohled opět nabízí pestrou paletu témat: Magdalena Rojo sonduje situaci vyhnaných Rohingů, Magdaléna Hronová navštívila konferenci o permakulturním designu, Karolína Janků s kolegyněmi přinášejí novinky ze světa odpadů, Martina Valentíková sleduje osudy strategické vize Brna do roku 2050 a Andrea Křivánková představuje dilemata ve vývoji umělé inteligence či ve výstavbě bystrckého sídliště Kamechy.

Větší díl Kulturní zahrady zabírá ukázka z knihy Charlese Eisensteina Klima: nový příběh, v níž autor nahlíží krizi lesů a klimatu integrální perspektivou. Adéla Fischerová recenzuje knihu Krajina v pozoru, propojující umění s problémy industrializované krajiny, Martina Valentíková chválí publikaci Od přírody podřadné, upozorňující na kulturně podmíněné vytváření rozdílů mezi muži a ženami. Luboš Slovák pak reflektuje lyrický dokument o vodním živlu Aquarela. Vedle tradičního Libraria Renaty Svobodové přibližuje Iveta Kapičáková ve Femi-Librariu půltucet knih věnovaných feminismu či ženám.

Nechybí ani pravidelné sloupky: v Terrapii Zuzana Vlasatá vyzývá, abychom ukončili dobu poslušnou, v La Lupě obhajuje Martina Valentíková Istanbulskou úmluvu a nejlepší redakční bioastrolog Bedřich Vypera hovoří s ministrem dopravy Danielem Koloťukem. Letošní ročník uzavíráme rozhovorem Veroniky Gregušové s autorem bestselleru Budiž voda Sethem Siegelem.

Vydání jako obvykle doplňujeme rubrikami Vaše ohlasyEkologický kompostObčanský kalendář.

Seznam všech článků čísla naleznete ZDE. Tištěná verze Sedmé generace je k dostání na jednom z prodejních míst, e-verze pak na Publero.comFloowie.com nebo Rajknih.cz. Informace o předplatném 7.G najdete tady.

Trvalý a jasný plamen přeje

redakce 7.G

2 komentáře: “Nová 7.G: Když docházejí síly”

 1. Kamila Šrolerová napsal:

  Dobry den, moc bych chtela toto tistene cislo. Ale koukala jsem na prodejni mista a mam to daleko vsechno. Lze si koupit jen toto cislo? I kdyz rada bych asi predplatne vsech vcetne tohoto posledniho cisla.
  Dekuji moc Kamila Srolerova
  Brandyská 39
  250 90 Jirny

 2. Simona Horká napsal:

  Dobrý den paní Šrolerová,

  určitě se můžeme domluvit na poslání čísla poštou. Napište nám prosím na sgenerace@hnutiduha.cz, zda byste měla zájem i o další čísla zpětně nebo předplatné v roce následujícím. Mockrát děkujeme za zájem o 7.G. Za redakci zdraví Simona Horká

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 2/2024 vychází v 2. polovině dubna.