Nová 7.G: U konce s dechem

27. dubna 2020 /
foto: Dominik Kiss
Kde a co hoří? Co nás učí pandemie a požáry? Zachrání koronavirus svět? Ukáže krize to horší z nás? Jaký odkaz zanechal Erazim Kohák? Mohou psi pomoct zachránit lesy? Nad čím si na Kubě ukroutíte hlavu? Jak fungují veřejné lednice? Co skrývá hladina Mamutího jezera? Proč je tma dobrá? Obnovíme šumavská rašeliniště? Co čekat od nové slovenské vlády? Podaří se Zeleným chytit další dech? Jak být přírodou? Odpovědi nejen na tyto otázky najdete v novém čísle časopisu Sedmá generace.

Zatímco světem se šíří strašidlo koronaviru, odehrávají se bohužel i jiné tragédie. Například požáry divoké přírody. V tomto čísle se několika takovým „hotspotům“ podrobněji věnujeme: Jája Pivcová s Veronikou Charvátovou se zaměřily na Austrálii, Žaneta Gregorová na Sibiř, Karolína Poláčková na Afriku, v překladu přibližujeme i situaci v Amazonii. Ochranářka Geh Min dává požáry do souvislosti s šířením COVIDu-19, Štěpán Jindra se pak ptá, jestli se nám naopak nevyplatí oheň do krajiny vracet.

Nad výzvami pro „post-covidový“ svět se v čísle zamýšlejí Naďa Johanisová a Barbora Bakošová, která varuje před nacionalizací klimatického hnutí. Dále v čísle najdete druhou vykutálenou kubánskou reportáž Mojmíra Vlašína, osobitou reflexi života nedávno zesnulého filosofa Erazima Koháka z pera Tomáše Daňka nebo rozhovor Žanety Gregorové s novým předsednickým duem Zelených Magdalenou Davis a Michalem Bergem. Dostalo se však i na šumavská rašeliniště, povolební situaci na Slovensku, komunitní veřejné lednice či na využití psů v boji s kůrovcem.

V překladu Jiřího Zemánka opět přinášíme ukázku z knihy německého biologa Andrease Webera, tentokrát z Biologie údivu. V Kulturní zahradě též rozebíráme knihy Tma Sigri Sandbergové, Svoboda a neklid zvířecího života Florence Burgatové a Oko krokodýla Val Plumwoodové. Ohlížíme se i za divadelní hrou Mamutí jezero a filmy Na věčnost a V síti.

Nechybí ani tradiční sloupky: v Bioastrologických rozhovorech Bedřich Vypera tentokrát zpovídá inženýra Karla Huhuláka, v Terrapii Zuzana Vlasatá představuje nadějnou bakterii Pseudomonas aeruginosa, obnovenou La Lupu věnuje Kristýna Hájková podivným termínům zamořujícím debatu o rovnosti mužů a žen. Vydání doplňujeme přehledy důležitých událostí, knih, vašich ohlasů a budoucích akcí.

Seznam všech článků čísla naleznete ZDE. Tištěná verze Sedmé generace je k dostání na jednom z prodejních míst, e-verze pak na Publero.comFloowie.com nebo Rajknih.cz. Informace o předplatném 7.G najdete tady.

Dýchejte z plných plic!

redakce 7.G

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 6/2023 vychází v 2. polovině prosince.