Nové číslo 7.G: Nech brouka žít

24. srpna 2018 /
foto: foto: archiv F
Proč ubývá hmyzu a jak mu pomoci? K čemu jsou dobrá klíšťata? Jak odlepit nos od tabletu? Proč se miliardářům vydařil nákup tuzemských médií? Pro koho je a není domácí vzdělávání? Jak splnit pařížské klimatické závazky? O čem se v souvislosti s migrací nemluví? Jsou naše města přizpůsobena cyklodopravě? Kdy se z Prokopáku stala hustá zelená oáza? Co stojí za úspěchem lesních školek? Proč máme být ohleduplní ke všemu živému? Odpovědi nejen na tyto otázky najdete v novém čísle časopisu Sedmá generace.

Do čtvrtého letošního čísla Sedmé generace jsme připravili téma o hmyzu a klíšťatech: základní fakta o úbytku hmyzích populací nám v rozhovoru poskytuje entomolog Lukáš Čížek a v následném textu Karolína Poláčková. Martina Valentíková naznačuje možnosti integrální ochrany rostlin bez přílišné chemizace, Renata Svobodová zjišťuje nárůst popularity stravování hmyzem a Štěpán Jindra poukazuje na to, že i klíšťata mají v přírodě své místo.

Na reportáž se vydala Tereza Šimůnková do Prokopského údolí, Marie Drahoňovská pak v Itálii prožila Zelený týden. Seriál Kurz mediální sebeobrany tentokrát Jan Miessler věnuje tuzemským mediálním magnátům, Veronika Kicková se ze slovenské samoty ohlíží za domácím vzděláváním svých dětí a v Šetrnější spotřebě si Magdalena Hronová všímá překážek kladených cyklodopravě.

V dalších textech Hana Doležalová rekapituluje necelé desetiletí činnosti zdejších lesních školek, Magdalena Hronová se věnuje dilematům při údržbě pražské zeleně, Magdaléna Vaculčiaková se zamýšlí nad strašákem migrace a Karel Polanecký rozebírá, co bychom měli dělat, abychom splnili pařížské klimatické závazky. V dalších rozhovorech hovoříme s ekopedagožkou Justinou Danišovou, básnířkou a publicistkou Magdalénou Šipkou a hudebníkem Tomášem Klusem, který podpořil kampaň Zachraňme lesy.

Ve sloupku La Lupa se Martina Valentíková zaměřuje na domácí násilí páchané zpravidla na ženách, bioastrolog Bedřich Vypera hovořil s Ropákem Jaromírem Foltýnem a Zuzana Vlasatá v Terrapii našla naději alespoň v jedné události. Vydání jako obvykle doplňujeme rubrikami Vaše ohlasyEkologický kompostLibrarium a Občanský kalendář.

Seznam všech článků čísla naleznete zde. Tištěná verze Sedmé generace je k dostání na jednom z prodejních míst, e-verze pak na Publero.comFloowie.com nebo Rajknih.cz. Informace o předplatném 7.G najdete tady.

Hodně hmyzu a vstřícnosti přeje

redakce 7.G

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 3/2024 vychází v 2. polovině června.