Sedmá generace

Sedmá generace 1/2002

Válka je mír

Pohled na terorismus, válku a její ospravedlnění očima spisovatelky a aktivistky Arundhatí Roy. Na konci loňského roku nakladatelství Mladá fronta vydalo román této autorky Bůh maličkosti, který vzbudil výjimečnou odezvu a získal prestižní ocenění Brooker Prize.

31. ledna 2002 /

Západ a islamismus

Politolog a politický filozof Pavel Barša, docent Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně, působící nyní na Central European University v Budapešti, připravil okamžitě po útocích na New York a Washington 11. září 2001 a následném vojenském zásahu USA v Afghánistánu do tisku knihu, v níž se snaží o hlubší vysvětlení těchto událostí. Publikaci s názvem Západ a islamismus: Střet civilizací, nebo dialog kultur? vydalo brněnské nakladatelství CDK, kterému děkujeme za laskavé svolení k přetisku její úvodní části.

30. ledna 2002 /

O blahodárnosti špíny

Garry Hamilton je kanadský vědec a spisovatel na volné noze, který se specializuje na mikrobiologii, ekologii, zvláątě na interakci těla s mikroby. V následujícím článku hledá odpověď na otázku, zda ve válce proti mikrobům, kterou lidstvo poprvé otevřeně „vyhlásilo“ přibliľně před sto lety, vítězíme, nebo prohráváme.

29. ledna 2002 /

Poprask ve Světové bance

Nositel Nobelovy ceny za ekonomii Joseph Stiglitz odešel v roce 1999 z pozice hlavního ekonoma Světové banky a stal se ostrým kritikem mezinárodních finančních institucí. Jaké bylo pozadí a širší souvislosti odchodu jeho i dalších ekonomů? Co z toho plyne pro odpůrce neoliberální globalizace?

28. ledna 2002 /

A je to vůbec lidské?

V zářijovém čísle Sedmé generace Pavel Černý přislíbil, že Ekologický právní servis bude nadále informovat o výsledcích šetření případů násilí na pražských policejních služebnách, k němuž došlo v průběhu zářijových protestů proti MMF a Světové bance.

8. února 2001 /
Sedmá generace 1/2024 vychází v 2. polovině února.