Sedmá generace

Sedmá generace 6/2002

Suchý strom

Suchý strom nám připomíná vše možné nepěkné – zánik, stárnutí, rozpad – pro někoho možná tak nepěkné, že to nechce ani vidět.

30. června 2002 /

Jak regulovat hypermarkety

Brno se během druhé poloviny 90. let stalo svědkem převratných změn ve struktuře obchodní sítě. Negativní důsledky mohutného neregulovaného rozvoje hypermarketů tak vyvolaly potřebu stanovit jasná pravidla pro další výstavbu obřích nákupních center.

28. června 2002 /

Znásilnění jako důsledek genderových nerovností

Znásilnění bylo a stále do jisté míry je vnímáno jako individuální akt násilí jedné osoby vůči druhé (v tomto smyslu je definováno v trestním zákoníku) či jako projev psychické nebo sexuální deviace (jak je pojímá psychiatrie a sexuologie). Oba způsoby nazírání odhlížejí od kulturního a sociálního kontextu a při hledání příčin jim ze zorného úhlu mizí genderová asymetrie.

27. června 2002 /

Yucca Mountain: federální nápor a obrana Nevady

Plánované centrální úložuště jaderného odpadu z celých Spojených států – oblast Yucca Mountain – provází od samého počátku množství sporů, především mezi federálními úřady a občanskými organizacemi. Přinášíme článek, který vám řekne více.

26. června 2002 /

Indičtí venkované mají bohatství, které jsme ztratili

James Bruges (1933) strávil dětství v Indii, později pracoval jako architekt v Británii, v Indii a v Súdánu. Dnes žije v anglickém Bristolu, kde pomohl založit příměstskou biofarmu a zasedá v komisi nadace zaměřené na naplňování Gándhího odkazu. Je v trvalém kontaktu s řadou indických nevládních organizací a nedávno vydal publikaci Little Earth Book (Knížka o Zemi) o ekonomickém pozadí ekologických problémů.

25. června 2002 /
Sedmá generace 3/2024 vychází v 2. polovině června.